Biografia e Dan Brown dhe Librat më të mirë

Biografia e Dan Brown dhe Librat më të mirë

Fotografi: Bookbub

Kthehu në 2003, një libër i quajtur Kodi Da Vinci mbërriti jo vetëm për t'u bërë një nga shitësit më të mirë dhe për të shkundur themelet e Kishës, por për të përuruar një ethe për tekstet që zhytej në një letërsi plot sekrete. Një triumf kredia e të cilit i përket një autori të caktuar amerikan u kthye në një nga shumica e shkrimtarëve me shumë shitje të mijëvjeçarit. Le të deshifrojmë enigmat përmes Biografia e Dan Brown dhe librat më të mirë.

Biografia e Dan Brown

Biografia e Dan Brown dhe Librat më të mirë

Fotografi: República GT

Lindur më 22 qershor 1964 në Exeter, një qytet në New Hampshire, në Shtetet e Bashkuara, Brown është djali i një matematikani dhe një kompozitori të muzikës së shenjtë, një kombinim perfekt për një autor i cili në fillim të viteve 2000 do të revolucionarizonte qarqet e krishtera përmes disa enigmave mbase jo aq shpirtërore.

Brown studioi në Phillips Exeter Academy dhe Amherst College, edhe pse ai ishte gjithashtu jetoi për një kohë në Spanjë, konkretisht në qytetin Asturian të Gijón. Ai gjithashtu jetoi në Sevilje, ku ai studioi në universitetin e tij, megjithëse konklava e të njëjtit ka pohuar se nuk ka të dhëna për Brown si student, ndoshta sepse ai u regjistrua në një kurs të Historisë së Artit gjatë verës. Njohuri që, pavarësisht se vizatoi një të ardhme jo aq të largët, e çoi atë në fillim te prodhojnë regjistrime të muzikës për fëmijë nën etiketën Delliance.

Në 1991 ai u transferua në Hollywood, California, ku vazhdoi karrierën e tij si pianist ndërsa punonte si mësues i anglishtes dhe spanjishtes. Ishte rreth kësaj kohe që takoi gruan e tij të ardhshme, Blythe Newlon, pesëmbëdhjetë vjet më i vjetër se Brown. Gjatë gjysmës së parë të viteve 90, Brown vazhdoi të regjistronte këngë dhe albume, duke përfshirë edhe një nën emrin Angels & demons (tingëllon si diçka?).

Sidoqoftë, prirja e Brown për letërsinë do të mbërrinte në verën e vitit 1993 gjatë qëndrimit të tij në një plazh të Tahitit. Aty do ta zbulonte romanin Komploti i Doomsday të Sidney Sheldon, leximi që frymëzoi shkrimtarin e ardhshëm të rishpikojë karrierën e tij duke filluar të punojë për romanin e tij të parë, Kalaja dixhitale, një thriller teknologjik që u rrah nga kritikët, por që përfundoi me një sukses të njohur tregtar. Ky libër i parë u ndoq Engjëjt dhe Demonët në vitin 2000, një titull me një farë Robert Langdon i fiksuar me simbolikën fetare dhe duke marrë sektin Illuminati si rojet kryesore të disa prej sekreteve më të errëta të historisë.

Një preambulë e bumit që do të thoshte në vitin 2003 Kodi i Da Vinçit, një bestseller që megjithë gabimet e tij të caktuara historike arriti të trondisë komunitetin katolik duke pretenduar fakte të tilla si natyra e vërtetë e marrëdhënies midis Maria Magdalenës dhe Jezu Krishtit, modifikimin e Ungjijve ose vendndodhjen aktuale të Gralit të Shenjtë.

Një libër që tërhoqi vëmendjen e të gjithë botës dhe përfaqësoi një zhytje të parë të përgjithshme në Bibliografia e Dan Brown.

Librat më të mirë të Dan Brown

Kodi i Da Vinçit

Kodi i Da Vinçit

Postuar në 2003, Kodi i Da Vinçit rrëfen aleancën midis profesorit të simbolikës fetare Robert Langdon dhe Sophie Neveu, mbesa e një anëtari të Illuminati, vrasja e të cilit zbulon ekzistencën e një Graali të Shenjtë, kërkimi i të cilit zbulon sekrete të shumta në historinë e krishterimit bazuar në leximin e dytë të Darkës së Fundit ose në një ndryshim të historisë dhe ngjarjeve të rrëfyera në Bibël. Me shume se 80 milion kopje të shituraKodi Da Vinci është më i suksesshmi nga saga me pesë libra me protagonist Robert Langdon dhe u adaptua për ekranin e madh në 2006 me Tom Hanks dhe Audrey Tautou si protagonistë. Megjithë kritikat e shumta që libri mori si nga Kisha dhe historianët, Kodi i Da Vinçit mbetet një nga librat më të shitur në histori dhe një referencë e një letërsie historike që përjetoi një ringjallje gjatë dekadës së parë të shekullit XXI.

Engjëjt dhe Demonët

Engjëjt dhe Demonët

Edhe pse u botua para Kodit të Da Vinçit, Engjëjt dhe Demonët u bë një sukses falë zbulimit të best-seller-it të vitit 2003. Përsëri, Robert Landon luan në këtë thriller në të cilin ai thirret nga një qendër kërkimore zvicerane pasi zbuloi kufomën e një njeriu me një simbol të çuditshëm të gdhendur në zjarr në lëkurën e tij. E dhëna e parë e kthimit të disave Illuminati duke kërcënuar me një bombë që do të shpërthejë në zemër të Vatikanit. Romani, një përpjekje e Brown për të bashkuar dy koncepte të kundërta (ose ndoshta jo aq shumë) sa shkenca dhe feja, pavarësisht se u botua në vitin 2000, arriti sukses edhe më të madh në shitje pas botimit të Kodit Da Vinci dhe u adaptua në kinema në 2009 përsëri me Tom Hanks në rolin e Langdon.

Simboli i humbur

Komploti

Libri i tretë me protagonist Robert Langdon u botua në vitin 2009 duke u bërë libri me i shitur ne nje dite te vetme, një shenjë e zemërimit që puna e Brown shkaktoi në dekadën e parë të viteve 2000. Vendosni këtë herë në Shtetet e Bashkuara, më saktësisht në Uashington DC,Simboli i humbur e çon Langdonin të ndjekë të dhëna për Piramidën Masonike të varrosur, sipas legjendës, diku në qytet.

Forca dixhitale

Forca dixhitale

Pavarësisht nga kritikat fillestare të vakëta (veçanërisht për shkak të vendosjes dhe përshkrimit të vendeve në Sevilje, qyteti ku zhvillohet pjesa më e madhe e komplotit), Forca dixhitale, Libri i parë i Brown, botuar në 1998, përfundoi duke u bërë një nga Punimet më të famshme të Dan Brown. Një roman me shumë shitje, protagonist i së cilës është Susan Fletcher, një kriptologe për NSA sekrete (Agjencia e Sigurisë Kombëtare) e cila duhet të hetojë kuptimin e një kodi tepër sekret që asnjë sistem nuk mund ta deshifrojë përveç një njeriu të vrarë kohët e fundit në Sevilje.

Komploti

Komploti

Botuar në 2001, Komploti ishte romani i dytë i Dan Brown në të cilin Robert Langdon nuk u përfshi si protagonist. Në vend të tij gjejmë Rachel Sexton, një analiste e inteligjencës që duhet të zbulojë mashtrimet që përfshijnë shfaqjen e një artefakti misterioz hapësinor në Arktik, një ngjarje që mund të favorizonte fitoren në zgjedhjet e presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara.

Cilët janë librat tuaj të preferuar Dan Brown?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.