Gustave Flaubert. 197 vjet autor i Madame Bovary ose Salambó

Gustave Floberi lindi me 12 dhjetor, 1821 në Rouen, në Normandinë Franceze. Kështu që janë 197 vjet që nga autori i dy romaneve themelorë të shekullit të XNUMX-të, dhe të dy me emrin e një gruaje. Madame Bovary y Salambo. Sot në kujtesën e tij e kujtoj këtë shkrimtar të madh galik me një zgjedhja e copës nga këto dhe nga veprat e tjera të tij.

Gustave Flaubert

Djali i a kirurg, Achille-Cléophas Flaubert, ishte i tij nënë, Anne-Justine-Caroline, ajo që përfaqësoi më shumë në jetën e Gustave Flaubert.

Flaubert filloi të studionte Derecho, por ai e la për shkak të tij epilepsia dhe të tjera çekuilibrat nervor. Kjo ndikoi edhe tek ai karakter i ndrojtur dhe neurotik. Kështu që ekzistenca e tij gjithmonë dëshironte të ishte shumë e ngrohtë. Ai jetonte në Croisset, ku Flaubertët kishin një shtëpi fshatare. Pikërisht atje ai shkroi veprat e tij më të njohura.

Sidoqoftë, ai gjithashtu udhëtoi në vende të ndryshme si p.sh. Egjipti, Siria, Turqia ose Italia, vizitat që lanë gjurmë dhe frymëzim për veprat e tij. Gjithashtu, dhe pavarësisht se nuk mbante shumë kontakte me njerëzit, ai kishte emra të rëndësishëm letrar të kohës së tij si miq, si p.sh. Emile Zola ose George Sand.

Ai vdiq nga një hemorragji cerebrale më 8 maj 1880 në moshën 59 vjeç. Ai është varrosur në varrezat e Rouen.

Stili dhe puna

Flaubert është i përshtatur brenda letërsi realiste dhe natyraliste. Vepra e tij më e famshme është padyshim Madame Bovarybotuar në 1857, një roman që rrëfen peripecitë e a grua borgjeze kurorëshkelëse. Për këtë libër, Flaubert u përndoq dhe u gjykua për përpjekje për të kundër moralit publik, por në fund ai u shpall i pafajshëm.

Tituj të tjerë të rëndësishëm janë romani historik Salambo, Tundimi i San Antonio, Kujtimet e një të çmenduri o Korrespondenca, një përmbledhje e letrave tuaja, ose Edukimi sentimental, bazuar në marrëdhëniet e tij të dashurisë adoleshente me Elisa Schlesinger.

Këto janë disa fragmente të zgjedhura të veprave të tij.

Madame Bovary

Ah, e vetmja bukuri e jetës së tij ishte zhdukur, e vetmja shpresë e mundshme e lumturisë! Si nuk e kishte kapur atë pasuri kur iu paraqit? Pse nuk e kishte mbajtur me të dy duart, me të dy gjunjët, kur donte të largohej? Dhe ai e mallkoi veten se nuk e kishte dashur Leon; i etur për buzët e tij. Ajo donte të vraponte për t'u bashkuar me të, për t'u hedhur në krahët e tij, për t'i thënë: "Jam unë, jam e jotja!"

Arsyet dhe guximi

«Sa i përket idesë për atdheun, domethënë, një pjesë e caktuar e tokës e vizatuar në hartë dhe e ndarë nga të tjerët me një vijë të kuqe ose blu, jo! Për mua, vendi është vendi që unë dua, domethënë vendi që ëndërroj, ai në të cilin ndihem rehat.

Kujtimet e një të çmenduri

«Shija dhe zemra ime ishin prishur, siç thanë mësuesit e mi, dhe, midis kaq shumë qenieve me prirje të papërfillshme, pavarësia ime shpirtërore më kishte bërë të vlerësoja më të shthururin nga të gjithë; ai u ul në gradën më të ulët për vetë epërsinë. Ata vështirë se më dhanë imagjinatën time, domethënë, sipas tyre, një ekzaltim i trurit fqinjë të çmendurisë ».

Salambo

"Hamilcar kishte menduar që mercenarët do ta prisnin në Utica ose që ata do të ktheheshin mbi të dhe duke kuptuar se forcat e tij nuk ishin të mjaftueshme për të sulmuar ose rezistuar, ai shkoi në jug, përgjatë bregut të djathtë të lumit, i cili menjëherë mbrojti nga ndonjë surprizë Ai dëshironte, duke harruar fillimisht rebelimin e tij, të ndante të gjitha fiset nga kauza e barbarëve dhe pastaj, kur t'i kishte të izoluar në mes të provincave, të binte mbi ta dhe t'i shfaroste.

Në katërmbëdhjetë ditë ai qetësoi rajonin midis Rucaber dhe Utica, me qytetet Tignicaba, Tesurah, Vaca dhe të tjera në perëndim. Zunghar, i ndërtuar në male; Asura, e famshme për tempullin e saj; Yerado, i pasur me dëllinja; Tafiti dhe Hagur i dërguan ambasada. Njerëzit e fshatrave erdhën me duart e tyre plot me furnizime, iu lutën mbrojtjes së tij, puthën këmbët e tij dhe të ushtarëve dhe u ankuan nga barbarët. Disa erdhën për t'i ofruar atij, në thasë, kokat e mercenarëve të vrarë prej tyre, thanë ata, por që në fakt i kishin prerë nga kufomat, pasi shumë kishin humbur kur kishin ikur dhe u gjetën të vdekur në ullishtet dhe vreshtat.

Tundimi i San Antonio

Fike, errësira thellohet. Dhe papritmas ata kalojnë nëpër ajër, së pari një pellg me ujë, pastaj një prostitutë, pastaj cepin e një tempulli, fytyrën e një ushtari, një qerre me dy kuaj të bardhë që rriten. Këto imazhe vijnë papritmas, duke u dridhur, duke qëndruar në sy gjatë natës sikur të ishin piktura të kuqe flakë mbi dru zezaku. Lëvizja e tij përshpejtohet. Ata parakalojnë në një mënyrë marramendëse. Herë të tjera ata ndalojnë dhe gradualisht bëhen të zbehtë, duke përfunduar duke u holluar. Ose ata fluturojnë larg dhe të tjerët arrijnë menjëherë.
Antonio mbyll sytë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.