Librat më të mirë të Haruki Murakami

Librat më të mirë të Haruki Murakami

Djali i dy dashamirëve të letërsisë, Haruki Murakami (Kioto, 1949) është ndoshta Shkrimtari më i famshëm i Japonisë përtej deteve. I ndikuar për pjesën më të madhe të jetës së tij nga arti dhe kultura e Perëndimit, një arsye që e diferencon atë nga autorët e tjerë japonezë dhe e ka dënuar atë nga më shumë se një kritikë nga qarqet kulturore të vendit të tij, Murakami lundron në vepra që mund të jenë i ndarë midis realizmit dhe fantazisë, duke mbledhur një fatalizëm të formuar nga siguria se të gjitha veprimet dhe incidentet përbëjnë një fat të vetëm. Këto librat më të mirë nga Haruki Murakami Ato na ndihmojnë të zhytemi në botën e kandidatit të përjetshëm për çmimin Nobel në letërsi, i cili këtë vit boton romanin e tij të ri në Spanjë, Vritni komandantin.

Kafka në breg

Me emrin "Libri më i mirë i vitit 2005" nga The New York Times, Kafka në breg konsiderohet nga shumë si Libri më i mirë i Haruki Murakami. Përgjatë faqeve të veprës, dy histori kryqëzohen, duke ecur përpara dhe prapa: ajo e djalit Kafka Tamura, një emër që ai e fiton kur largohet nga një shtëpi familjare e shënuar nga mungesa e nënës dhe motrës së tij, dhe Satoru Nakata, një burrë i moshuar i cili pas një aksidenti të pësuar në fëmijëri, ai zhvillon aftësinë kurioze për të folur me macet. E pajisur me një imagjinatë si disa vepra të tjera të shkrimtarit japonez, Kafka në Breg është një kënaqësi për shqisat dhe shfaqja e përsosur e ndikimeve perëndimore dhe lindore që Murakami orkestron me shumë mjeshtëri.

1Q84

Botuar midis 2009 dhe 2010 në tre vëllime të ndryshme, 1Q84 imiton titullin e 1984 e famshme e George Orwell, duke zëvendësuar 9 e cila në shkrimin japonez është e barabartë me shkronjën Q, të dy homofone dhe shqiptohet si «kyu». Romani është vendosur në një botë distopike dhe në dy vëllimet e tij të para ndërthur historitë dhe këndvështrimet e dy protagonistëve të tij: Aomame, një instruktor i gjimnastikës dhe Tengo, një mësues i matematikës, të dy miq të fëmijërisë dhe tridhjetë e ca të zhytur në një realitet që ata e perceptojnë ndryshe nga pjesa tjetër. Mbushur me referenca të shumta për artin dhe kulturën perëndimore, 1Q84 u bë hit kur shes një milion kopje në vetëm një muaj.

Blues në Tokio

Në 1987 Blues në Tokio u botua duke e bërë Murakami të njohur në të gjithë botën. Një histori e thjeshtë, por e ngarkuar me të njëjtën kompleksitet që karakterizon personazhet e saj dhe fillimi i së cilës shkaktohet gjatë një fluturimi në të cilin protagonisti, Toru Watanabe, një ekzekutiv 37-vjeçar, dëgjon një këngë të Beatles, Dru Norvegjez, e cila ju kthen përsëri në adoleshencë. Një periudhë në të cilën ai takoi Naoko të paqëndrueshëm, të dashurën e mikut të tij më të mirë Kizudi, heshtja e së cilës ishte ekuivalente me të gjitha shirat që binin në faqen e Tokës. Intimitet i pastër oriental i tronditur nga ritmet perëndimore.

Kronikë e zogut që fryn botën

Një nga romanet e Murakamit që shkrihet më së miri konceptet e realizmit dhe surrealizmit u botua në Japoni në 1994 dhe një vit më vonë në pjesën tjetër të botës. Një histori që vjen pas vendimit të Tooru Okada për të lënë firmën ligjore ku ai punon, në këtë moment ai merr një telefonatë nga një grua misterioze. Prej atëherë, një njollë blu shfaqet në fytyrën e protagonistit, duke shënuar lidhjen e tij me një dimension që fillon të përmbyt jetën e tij. Një nga personazhet e çuditshëm që evokojnë shumë konflikte të pazgjidhura që Tooru ka tërhequr prej vitesh.

Doni te lexoni Kronikë e zogut që fryn botën?

Fundi i botës dhe një mrekulli e pamëshirshme

Megjithëse do të bëhej një tjetër klasik i Murakamit me kalimin e kohës, Fundi i botës dhe një mrekulli e pamëshirshme mbeti për vite si një gjë e rrallë, thelbi i së cilës e bën atë një nga veprat kryesore të autorit. Të ndara në dy botë dhe histori paralele, ky libër i botuar në vitin 1985 është vendosur në një qytet me mure që përfaqëson "fundin e botës" të parë me sytë e një protagonisti pa hije dhe një Tokio të ardhshme, ose një vend të mrekullueshëm të mrekullueshëm, ku një shkencëtar kompjuteri punon për një institucion të ngarkuar me trafikimi i informacionit. Dystopia jo aq larg realitetit tonë.

Sputnik, dashuria ime

Misterioze dhe tragjike, Sputnik, dashuria ime në mënyrë perfekte mund të kishte frymëzuar seri si Lost. Një dramë e treguar nga një mësues i shkollës fillore me emrin K, shoku më i mirë i të cilit dhe shkatërron Sumire, është një romancier aspirues që nis një udhëtim me një grua gjashtëmbëdhjetë vjet më të madhe se ajo, Miû. Pas një pushimi në një ishull grek, Sumire zhduket, kjo është arsyeja pse Miû kontakton K pa e ditur se, ndoshta, zhdukja e gruas së re është për shkak të arsyeve metafizike, për sigurinë e lidhjes me një dimension tjetër nga i cili ajo nuk mund të kthehet. Kurrë .

Në jug të kufirit, në perëndim të diellit

Një nga librat e mi të preferuar Murakami është gjithashtu një nga më intimët e shkrimtarit. E pajisur me një fatalizëm dhe ndjeshmëri unike, ky roman që merr titullin e tij nga një këngë e Nat King Cole na prezanton me Hajime, një burrë i martuar me dy vajza dhe pronar i një lokali të suksesshëm xhaz, jeta e të cilit është transformuar plotësisht pas paraqitjes. Shimamoto, një shoku i fëmijërisë të cilin e dha për humbur dhe që është një uragan në jetën e tij, sa i nxehtë aq edhe shkatërrues.

Mos ndaloni së lexuari Në jug të kufirit, në perëndim të diellit.

Vitet e pelegrinazhit të djalit pa ngjyrë

Botuar në vitin 2013, ky roman bëhet një «murakami klasik»Duke treguar historinë e Tsukuru Tazaki, një inxhinier treni, i cili, në mënyrë paradoksale, vetëm i shikon ata duke ikur. E zhytur në një jetë të vetmuar, jeta e këtij protagonisti 36-vjeçar ndryshon kur takon Sarën, një personazh që i kujton një kapitull në jetën e tij që ndodhi 16 vjet më parë: momenti kur grupi i miqve të tij papritmas pushoi së foluri me atë dhe pa ndonjë arsye të dukshme.

Doni te lexoni Vitet e pelegrinazhit të djalit pa ngjyrë?

Cilat janë, sipas mendimit tuaj, Librat më të mirë të Haruki Murakami?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Samantha Karla dijo

    Aaah po murakami. Pedofili që hiperseksualizon të gjitha personazhet femra në veprat e tij «» »» »» pseudo porno pedofile. Sigurisht Le të shohim punimet e tij më të mira xd