Sergio Ramírez, Çmimi i ri Cervantes. Tre nga librat e tij.

Shkrimtari Nikaragua Sergio Ramirez ka qenë fitues këtë vit i çmimit më të lartë për shkronjat spanjolle, Çmimi Cervantes, e cila u dha dje, Dita e Librit, në Alcala de Henares. Me një vepër letrare të gjerë dhe të larmishme, Sergio Ramírez, 75 vjeç, është romancier, eseist, poet dhe gazetar. Ai gjithashtu zhvilloi një aktivitet i dendur politik dhe ishte nënkryetar i Nikaragua nga 1985 deri në 1990Nëntorin e kaluar, juria kryesohej nga drejtori i Akademia Mbretërore Spanjolle, vendosi t'i japë atij çmimin më prestigjioz në letërsinë spanjolle.

Theksoj në këtë artikull tre nga librat e tij. Një me një theks të theksuar në kujtesën politike të vendit tuaj dhe dy katran i zi me protagonist atë inspektori Dolores Morales. Por ka shumë më tepër.

Lamtumirë djema

Ramírez ishte dëshmitar i jashtëzakonshëm i Revolucionit Sandinista dhe, siç e kam thënë, ai shërbeu si nënkryetar gjatë mandatit të Daniel Ortega. Me disfatën në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1990 procesi i transformimit të vendit u ndal dhe shpresat për ndryshim u zhdukën. Në këtë libër autori përpilon kujtesa e një brezi i cili luftoi për demokracinë dhe drejtësinë në Nikaragua pasi pa se si projekti i tij i rinovimit politik u la i papërfunduar.

Qielli qan për mua

Sergio Ramírez gjithashtu ka kultivuar romani detektiv dhe ky është titulli i parë me protagonist inspektorin Dolores Morales. Wasshtë botuar në 2008 dhe në të autori portretizon a botë plot narkotikë, krime, korrupsion dhe abuzime me pushtetin. Protagonistët janë dy ish-guerilasit dhe anëtarët e Departamentit të Policisë së Nikaraguan për Narkotikët, inspektori Morales dhe zv / inspektori Dixon.

Ata do të jenë ata që do të hetojnë zhdukja e një gruaje. Të vetmet të dhëna që kanë janë a Yate i braktisur dhe i dyshuar për transportin e drogës, a libër i djegur dhe a Bluzë pa jakë i përgjakshëm Por çështja do të përkeqësohet gjithashtu pas shfaqjes së kufoma të ndryshme, përfshirë atë të dëshmitarit kryesor.

Historia është vendosur në një Managua kaotike dhe e nxehtë, ku dy protagonistët përballen me guxim dhe me humor me të rrezikshmit Kartelet Cali dhe Sinaola. Por ata gjithashtu do të luftojnë me ish-shokët në kryengritje të cilët kanë tradhtuar idealet e tyre të vjetra. Rrëfehet me tension dhe ironi, Ramírez na jep një vizion acid të një shoqërie në të cilën forcat e së mirës ndonjëherë mund të jenë edhe forca të së keqes.

Askush nuk qan më për mua

Botuar vitin e kaluar, takohemi përsëri në Inspektori Morales. Por ai është shkarkuar nga Policia Kombëtare prej vitesh dhe tani punon si detektiv privat hetimi i kurorëshkeljes për klientët me të ardhura të ulëta. Ka një agjenci në një qendër tregtare zbres përsëri në Managua. Atëherë një ngjarje e paparashikuar do t'ju nxjerrë nga rutina. Bëhet fjalë për zhdukja e njerkës i një prej burrave më të fuqishëm në vend dhe Morales është porositur ta gjejë atë.

Por së shpejti zhdukja e vajzës rezulton të jetë maja e një ajsbergu që fsheh kanalizime të sistemit politik dhe sociale të vendit. Kështu, Morales e kupton se ajo që ai duhet të zbulojë nuk është vetëm vendndodhja e vajzës, por e arsyet reale çfarë qëndron pas asaj zhdukjeje.

Ramírez edhe një herë përdor trajtimin e tij të jashtëzakonshëm të humor dhe ironi, përveç mjeshtërisë së tij narrative që karakterizon veprën e tij. Dhe gjithashtu përsëri ne gjejmë sexo, para, korrupsion dhe komplote të pushtetit si çelësat e kësaj çështje në të cilën askush nuk është plotësisht i pafajshëm.

Tituj të tjerë

 • Tregtitë e përbashkëta
 • A ju trembi gjaku?
 • Një top i maskuar
 • Lojë perfekte
 • Dyert e hapura
 • Margarita, deti është i bukur
 • Vetëm hijet
 • Një mijë e një vdekje
 • Mbretëria e kafshëve
 • Dënimi hyjnor
 • I arratisuri
 • Arti i vjetër i gënjeshtrës
 • Molla e Artë: Ese për Letërsinë
 • Histori për t’u treguar
 • Rrëfimi i dashurisë
 • Lule të errëta
 • Agimi i Artë: Historia e Gjallë e Nikaragua
 • Sara

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.