Librat më të mirë me fotografi për të rriturit

Shembull i një libri me figura për të rritur

Librat me ilustrime kanë qenë gjithnjë të lidhura me një audiencë për fëmijë të cilëve u është dashur të shohin historitë e tyre të preferuara të shoqëruara me vizatime shumëngjyrëshe. Sidoqoftë, kohët ndryshojnë dhe kërkesa për libra të ilustruar nga publiku i rritur është bërë një trend që artistët dhe botuesit e mëdhenj tashmë i kanë bërë jehonë. Për shembull, këto në vijim libra me figura me te mira per te rritur që do t'ju bëjë të ëndërroni midis letrave dhe vizatimeve.

Nata me yje, nga Jimmy Liao

Nata me yje e Jimmy Liao

Më kujtohet kur ky libër më erdhi në duar disa vjet më parë. Një histori me një vajzë të harruar nga prindërit e saj që kujtuan "atë verë të netëve më të vetmuara dhe më të bukura me yje" që ajo kaloi me një të ri misterioz. Dhe është se pavarësisht karakterit të tij, fëmijëror apriori, Natën e ndritshme es një histori që josh fëmijët dhe të rriturit njësoj falë rrezeve X të fëmijërisë dhe ilustrimeve të rezervuarëve të thyer të peshkut, maceve gjigante dhe skenave ëndërruese. Pas viteve të punës për revista të ndryshme si karikaturist dhe një leuçemi e diagnostikuar në 1995, Tajvani Jimmy Liao Ai vendosi t'i përkushtohej një letërsie të ilustruar që do t'i bëjë ata që kanë harruar vetë magjinë e realitetit të ëndërrojnë.

Njëqind vjet vetmi (Botim i ilustruar), nga Gabriel García Márquez

Njëqind vjet vetmi e ilustruar

Postuar nga Literature Random House duke përfituar nga 50 vjetori i botimit të Njëqind vjet vetmi vitin e kaluar, versionin e ilustruar të tipareve të opusit magnum të Gabos ilustrime nga karikaturisti kilian Luisa Rivera dhe një tip shkrimi të zhvilluar nga djali i autorit, Gonzalo García Barcha. Një botim që do të godasë akordin me të gjithë ata që dikur udhëtuan në atë qytet të Macondo të humbur midis fantazmave dhe kultivuesve të bananeve, ku ne dëshmojmë historitë e sagës së Buendía.

Seda (botim i ilustruar), nga Alessandro Barrico dhe Rebecca Dautremer

Mëndafshi i ilustruar

Në vitin 1996, italiani Alessandro Barrico botoi Seda, një histori dashurie e maskuar si një roman udhëtimesh që fliste për udhëtimin e një tregtari të ri francez të quajtur Hervé Joncour në një liqen misterioz në Japoni. Nje nga romanet më të shitur të viteve 90-të gjithashtu meritoi versionin e vet të ilustruar dhe botimin e Contempla, me punime nga artistja e famshme franceze Rebecca DautremerIsshtë një kënaqësi, aq poetike dhe magjepsëse sa të bën të duash të lësh gjithçka dhe të fillosh në kërkim të atyre krimbave të mëndafshit të famshëm.

Doni te lexoni versioni i ilustruar i Seda?

Të gjithë miqtë e mi kanë vdekur, nga Jory John dhe Avery Monsen

Të gjithë miqtë e mi kanë vdekur

Nëse jeni një dinosaur, të gjithë miqtë tuaj kanë vdekur. Nëse jeni një pemë, të gjithë miqtë tuaj do të jenë kthyer në tavolina prej druri. Përgjatë 96 faqeve të Të gjithë miqtë e mi kanë vdekur, autorët e saj ata lundrojnë midis terrorit dhe humorit në një mënyrë të mahnitshme, duke e ftuar lexuesin të rimendojë ekzistencën përmes historisë së maskarenjve, zombive ose kasetave. Në Spanjë, versioni i përkthyer u botua nga Norma Editor dhe ka një pjesë të dytë, Të gjithë miqtë e mi janë ende të vdekur.

Të dashuruar, nga Ana Juan

Dashamirët e Ana Juan

Në vitin 2010, Ana Juan filloi një histori në Paris që përshtatur njëmbëdhjetë poezi me tetë imazhe secila në të cilën mishëroheshin histori të ndryshme dashurie: ajo e një burri me një striptiste, ajo e dy grave ose e një gruaje të moshuar që dëshiron një dashuri rinore. Histori që mbulojnë tema duke filluar nga besnikëria te nostalgjia përmes cilësimeve dhe personazheve të ndryshëm me një butësi që do të arrijë fibrën e lexuesit. Të dy tekstet dhe imazhet ndjellëse i përkasin Juan, fitues i Çmimit Kombëtar të Ilustrimit në 2010.

Mos humbasë Të dashuruar, nga Ana Juan.

Emigrantët, nga Shaun Tan

Emigrantët e Shaun Tan

I njohur si "karikaturisti i mirë" në vendlindjen e tij Perth, Shaun Tan është një artist i ilustruar që futet në çështje politike dhe shoqërore si një mjet për të sjellë historitë e tij në jetë. Shembulli më i mirë është i vlerësuari Emigrantët, një libër me figura në stilin vizatimor që ndërthur botën e tyre të fantazisë me skenat e emigrantëve që mbërrijnë në mjedise të reja. Vizatimet që mungojnë nga tekstet që e bëjnë universale ndjenjën e vetmisë dhe frikës që pushton të gjithë ata njerëz që dikur mbërritën në një vend tjetër. Një vepër në të cilën historia e imazheve shtohet mendërisht nga vetë lexuesi, duke rezultuar në një ushtrim tërheqës narrativ.

Metamorfoza (botim i ilustruar), nga Franz Kafka

Metamorfoza e ilustruar

Konsiderohet si një nga librat e mëdhenj të shek, Metamorfoza tregon për Gregorio Samsa, një tregtar i rrobave që një ditë e bukur zgjohet dhe u kthye në një insekt. Një metaforë e një brezi, që kërkoi dhe kërkoi nën shtresat e jetës që dëshironte të gjente diçka, versioni i ilustruar nga Antonio Santos Lloros arrin për të shtuar edhe më shumë perspektiva dhe dimensione në një nga historitë më të pazakonta të kohës sonë. Pa dyshim, një nga librat më të rekomanduar të ilustruar për të rriturit, veçanërisht nëse jeni admirues i veprës së Kafkës.

Zhyt nëbotimi i ilustruar i Metamorfozës?

Gjërat e dashurisë, nga Flavita Banana

Gjërat e dashurisë së Flavita Banana

Njihet pas depërtimit në një rrjet social Instagram në të cilin tashmë grumbullon më shumë se 381.000 ndjekës, Flavita Banana është një ilustruese nga Barcelona e cila ka kapur në karikaturat e saj një kombinim perfekt të humorit dhe kritikës. Në natyrë feministe, vizatimet e Bananas zhyten në perspektivën e vetë grave për veten e tyre, frikën, stereotipet dhe marrëdhëniet e tyre nga një këndvështrim acid, haptas. Illustrator për media të tilla si El País, autori mbledh në Gjërat e të dëshiruarit pjesë e komikave që e katapultuan atë në famë në vitet e fundit.

Bosco: The Strange Story of Hieronymus, the hat, the backpack and the top, nga Thé Tjong-Khing

Ilustruar Bosco

Me rrënjë kineze dhe indoneziane, por që banojnë në Hollandë, ilustruesi Thé Tjong-Khing përshtati më të mirën e punës së Bosco për t'ju prezantuar me këtë histori që do të kënaqë të rinjtë dhe të moshuarit. Një histori me protagonist Hieronymus, një djalë i cili një ditë del për të luajtur dhe përfundon duke rënë në një liqen nga një shkëmb, duke humbur kapelën, çantën e shpinës dhe topin. Një udhëtim në të cilin jemi dëshmitarë të krijesave magjike që jetojnë nën ujë dhe që vijnë direkt nga universi i një prej piktorëve të mëdhenj të historisë sonë.

Notoni nëpër botët e Hieronymus Bosch: Historia e Çuditshme e Hieronymus.

Cilët libra me figura më të mira për të rriturit do të rekomandonit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.