Intervistë me David Zaplana dhe Ana Ballabriga: Kur suksesi vjen në katër duar.

Zhanri i zi-romantik po godet fort me lexuesit e thriller që ikin nga dhuna ekstreme.

Zhanri i zi-romantik po godet fort me lexuesit e thriller që ikin nga dhuna ekstreme.

Ne kemi privilegjin dhe kënaqësinë të kemi sot në blogun tonë me David zaplana (Cartagena, 1975) dhe Ana Ballabriga, (Candasnos, 1977), dy shkrimtare të zhanrit të zi, Fituesit e Çmimit Amazon Indie me romanin e tij Asnjë skocez i vërtetë, të cilët tani po hyjnë në këtë zhanër i ri letrar që ndërthur romanin e romancës me romanin e krimit dhe kjo ka filluar të goditet shumë fort mes lexuesve, me Unë jam Rose Black.

Lajmet e literaturës: Ne shkrimtarët kemi një reputacion për të qenë të vetmuar, të ndrojtur, madje edhe pak "të çuditshëm". Si ia dilni me shkrimet me katër duar? A po ndryshon profili i shkrimtarit në shekullin XNUMX?

David Zaplana dhe Ana Ballabriga: Ne tashmë njohim disa palë shkrimtarësh që shkruajnë me katër duar, edhe pse është e qartë se nuk është akoma shumë e zakonshme. Puna e një shkrimtari është shumë e vetmuar dhe ndarja e saj me një person tjetër (në rastin tonë, me çiftin) e bën atë më të durueshme, sepse ju keni një projekt të përbashkët për të cilin mund të flisni dhe të përballeni së bashku me problemet që lindin. Gjithashtu, kur shkruani në çift, udhëtimet promovuese (prezantime, festivale, etj.) Janë më argëtuese.

Pjesa e keqe, në thonjëza, është se ju duhet të mësoni të negocioni, të pranoni kritika dhe të hidhni ide që ju duken shumë të mira, por jo tjetrit. Sidoqoftë, ne besojmë se rezultati që arrihet duke punuar së bashku është gjithmonë më i mirë se vetëm. Kur shkruani me katër duar duhet të hiqni dorë nga egoja juaj, ju pushoni së qeni një artist që të bëheni zanatçinj.

AL: Ju keni filluar të shkruani më shumë se 10 vjet më parë, duke e bërë veten të njohur përmes vetë-botimit me shumë sukses, duke fituar konkursin Amazon Indie 2016 me No True Scotsman. Çfarë nënkuptonte ky çmim në karrierën tuaj letrare?

DZ dhe AB: Ne kemi shkruar në të vërtetë për më shumë se njëzet vjet. Romani ynë i parë (Kryqëzuar në kohë) ishte e pabotuar dhe dy të tjerët (Pas diellit të Kartagjenës y Gothic Morbid), ne i botojmë me botues të vegjël. Përvoja ishte shumë e mirë në lidhje me trajtimin personal, por shpërndarja dështoi: librat nuk arritën në libraritë. Ky është problemi kryesor për botuesit e vegjël. Kështu që vendosëm që tjetrin duhet ta botonim në një botues të madh. Mbaroi Paradoksi i Bibliotekarit të Verbër në vitet më të vështira të krizës dhe ne filluam t'ua dërgonim botuesve të mëdhenj, por përgjigjja ishte gjithmonë e njëjtë: "Më vjen keq t'ju informoj se puna juaj nuk përshtatet në linjën tonë editoriale". Kështu që ne e vendosëm atë në një sirtar. Në vitin 2015 kemi përfunduar një tjetër roman, Asnjë skocez i vërtetë. Ne filluam përsëri udhëtimin e dërgesave te botuesit dhe agjencitë e njohura letrare me të njëjtin rezultat. Duke qenë dëshmitar i zhgënjimit tonë, një mik (Blanca, të cilit do t'i jemi gjithmonë mirënjohës) këmbëngulte vazhdimisht që e ardhmja të qëndronte në platformat dixhitale dhe, posaçërisht, në Amazon, për shkak të sa e lehtë ishte të botohej vetë. Kështu që vendosëm ta provojmë. Ne vendosëm tre romanet e parë për të parë se si funksionoi, duke rezervuar dy sirtarët e tjerë. Dhe pas disa muaj hulumtimesh në forume, duke promovuar në rrjetet sociale dhe duke përdorur mjetet që Amazon ju vë në dispozicion, për habinë tonë, librat filluan të shiten. Mbi të gjitha, Pas diellit të Kartagjenës, i cili mbajti majën e bestsellerëve për disa muaj. Kjo është kur na erdhi një mesazh që njoftonte konkursin Amazon Indie dhe ne vendosëm ta paraqisnim Asnjë skocez i vërtetë me të cilin (ende nuk e besojmë) arritëm të fitonim mes më shumë se 1400 kandidatëve.

Fitimi i konkursit ishte një nxitje e madhe. Surpriza e parë ishte se ne u ftuam të merrnim pjesë në FIL në Guadalajara (Meksikë) për të prezantuar romanin tonë. Ishte një përvojë e pabesueshme, por gjëja më e rëndësishme që çmimi na ka sjellë ishte gjetja e një agjenti të mirë dhe botimi me Amazon Publishing. Ky çmim na ka dhënë shikueshmëri, kontakte dhe na ka hapur dyert. Tani, kur mbarojmë një roman, e dimë që është më lehtë ta botojmë.

AL: Pas dy romaneve të krimit, madje i vështirë, në të fundit hyni në një zhanër të ri, në gjysmën e rrugës midis romanit të krimit dhe romanit romantik. Kanë kaluar disa vjet që kur romanet e krimit të stilit nordik me protagonistë vrasës psikopatë, të cilët vrasin për kënaqësinë e të parit të dhimbjes në sytë e viktimës, filluan të tërhiqen nga lexuesit. A po kërkojnë lexuesit tani një roman më të ëmbël krimi?

DZ dhe AB: Mendoj se ka lexues të gjithçkaje. Pothuajse të gjithë i pëlqejnë historitë misterioze, por jo të gjithë i pëlqejnë historitë e vështira që ju bëjnë të keni një kohë të vështirë ose të reflektoni mbi ashpërsinë e realitetit përreth nesh. Rose Black është një histori e rehatshme për të lexuar dhe për këtë arsye ne besojmë se mund të arrijë një audiencë shumë më të gjerë sesa librat tanë të mëparshëm.

Sidoqoftë, ne nuk vendosëm ta bënim Rose Black të shiste më shumë. Na pëlqen të provojmë gjëra të ndryshme dhe romanet tona të jenë shumë të ndryshme. Nëse ka dikush që na ndjek, ne nuk duam t’i mërzisim duke u treguar gjithmonë të njëjtën histori. Më parë kishim shkruar disa romane romantike që i botonim vetë me një pseudonim. Rose Black u shfaq si shkrirja e të dy botëve, rozë dhe e zezë, romanca dhe romani misterioz.

AL: Na flisni për protagonistin tuaj të ri. Historia e saj e parë titullohet Unë jam Rose Black. Kush është Rose Black?

DZ dhe AB: Rose Black është një avokate që mbush 40 vjeç dhe (siç ndodh me shumë prej nesh kur arrijmë këtë moshë) ajo pyet veten se çfarë ka bërë me jetën e saj deri atëherë.

I dashuri i parë i Rose u zhduk kur ajo ishte njëzet vjeç pa lënë gjurmë. E fiksuar me çështjen, ajo ndoqi kurse për të qenë një detektive private, por përfundimisht filloi të punonte si avokate dhe nuk e mori kurrë licencën e saj. Tani një klient i kërkon asaj të zbulojë nëse burri i saj është i pabesë me të dhe Rose sheh një mundësi për të rifilluar një ëndërr që ajo kishte lënë prej kohësh. Rose bën në të dyzetat ato që shumica e njerëzve nuk guxojnë: ajo pushon së mbushuri vite dhe fillon të përmbushë ëndrrat e saj.

Në nivelin sentimental, Rose konsideron mundësinë e lindjes së fëmijëve, por ajo e di që me partnerin e saj aktual do të jetë shumë e vështirë: Pedro është një njeri i mrekullueshëm, i pashëm dhe i pasur, por ai është i divorcuar dhe tashmë ka dy vajza. Nga ana tjetër, është Marc Lobo, oficeri i policisë i ngarkuar me hetimin e zhdukjes së Aleksit. Marc përfaqëson mundësinë e një dashurie të re.

Me fjalë të tjera, Rose është e ndarë midis një dashurie nga e kaluara, një dashurie të tanishme dhe një dashurie të mundshme në të ardhmen.

AL: Rose Black është këtu për të qëndruar? Bëni një protagonist që zgjat nëpër romanet tuaja?

DZ dhe AB: Po, Rose Black lindi me qëllimin për t'u bërë një sagë. Në fakt, ne tashmë jemi duke përfunduar pjesën e dytë, e cila me siguri do të botohet pas verës. Secili roman është vetë-përmbyllës, megjithëse ka disa komplote që mbeten të hapura deri në fund të sagës.

Një tjetër gjë që na interesoi shumë ishte metaliteratia. Kjo është arsyeja pse ne krijuam që Rose është vajza e një shkrimtari të njohur të romaneve të krimit, Benjamin Black, dhe se një nga miqtë e saj dëshiron të jetë një shkrimtar romance. Na dha një lojë për të folur për botën e shkrimtarëve dhe madje të qeshim me veten tonë.

AL: Romani i parë nga një botues: i gjithanshëm. Para kësaj, të dy ata tashmë të njohur në sektorin letrar, të zellshëm për takime me rëndësi të madhe në zhanër si Java e Zezë e Gijón dhe shumë të tjera. Si e përjetoni tani ndryshimin nga vetë-botimi në botim konvencional?

DZ dhe AB: Çdo botë ka gjërat e saj të mira dhe të këqija. Kur vetë-botoni, duhet të kujdeseni për gjithçka: shkrimin, korrigjimet, paraqitjen, modelin e kopertinës, marketingun ... E mira e të pasurit pas një botuesi është se heq shumë nga këto detyra dhe, mbi të gjitha, shpërndarje në librari.

Gjëja më e mirë për vetë-botimin, të paktën me Amazon, është se ju mund të dini shifrat e shitjeve tuaja menjëherë dhe të karikoni pas dy muajsh, ndërsa me një botues tradicional duhet të prisni një vit të plotë.

AL: Si janë Davidi dhe Ana si lexues? E ngjashme në shije apo e ndryshme? Cilët janë librat në bibliotekën tuaj që i rilexoni çdo disa vjet? Ndonjë autor për të cilin keni pasion, një nga ata nga të cilët blini romanet e tyre sapo të botohen?

Unë jam Rose Black, një histori që ndërthur zhanrin noir dhe romanin romancë.

DZ dhe AB: Në përgjithësi, ne pajtohemi mjaft për shijet (supozoj se është për shkak se kemi qenë së bashku për shumë vite) dhe ashtu si na interesojnë të njëjtat tema kur shkruajmë, ne biem dakord kur lexojmë. Mendoj se të dy kemi mësuar të tregojmë histori duke lexuar Agatha Christie, Jules Verne ose Stephen King, për shembull. Tani kemi disa shkrimtarë referues, si Dennis Lehane, i cili në disa prej tregimeve të tij ngre dilema morale të afta për t'ju tronditur nga brenda. Na pëlqente vërtet komploti i I poshtër dhe i lig nga Juanjo Braulio; dhe ne ndjekim Almudena Grandes për stilin e saj të kujdesshëm ose Javier Cercas për mënyrën e tij inteligjente të prezantimit të historive.

AL: Pavarësisht nga imazhi tradicional i shkrimtarit introvert, i mbyllur dhe pa ekspozim shoqëror, ekziston një brez i ri shkrimtarësh që cicërojnë çdo ditë dhe ngarkojnë foto në Instagram, për të cilët rrjetet sociale janë dritarja e tyre e komunikimit në botë. Si është marrëdhënia juaj me rrjetet sociale?

DZ dhe AB: Kur libri botohet, ju zhyteni në një seri intervistash, prezantimesh, tryeza të rrumbullakëta, festivale, etj. në të cilën duhet të jeni në gjendje të argëtoni dhe të fitoni mbi publikun. Nëse njerëzit ju shohin atje dhe mendojnë se nuk mund të flisni, ata gjithashtu do të mendojnë se nuk mund të shkruani, edhe nëse nuk ka asnjë lidhje me të.

Sot shkrimtari duhet të jetë një showman, na pëlqen apo jo, dhe media sociale është pjesë e kësaj Tregoj. Ana është më aktive në rrjete, por është e qartë se në ditët e sotme ato janë një pjesë thelbësore e promovimit. A cicëroj një ndikim me miliona ndjekës mund të vendosni një libër në më i lartë të të gjitha renditjeve të shitjeve. Mbaj mend rastin e Vajza në tren e cila u bë një bestselleri pasi Stephen King shkroi në Twitter se nuk kishte qenë në gjendje ta vendoste atë tërë natën.

AL: Pirateria letrare: Një platformë për shkrimtarët e rinj për ta bërë veten të njohur ose dëm të pariparueshëm të prodhimit letrar?

DZ dhe AB: Unë jam kundër platformave që ofrojnë libra pirate (ose filma ose muzikë) dhe përfitojnë nga puna e të tjerëve përmes reklamave ose mjeteve të tjera. Sidoqoftë, unë nuk jam kundër njerëzve që nuk kanë mundësi të paguajnë për një libër duke e shkarkuar dhe lexuar. Megjithëse, në realitet, ata gjithashtu mund ta bëjnë atë në bibliotekë. Ka tashmë biblioteka që ju lejojnë të shkarkoni ebook plotësisht legal dhe falas.

Hacking është atje dhe ju duhet të jetoni me të. Për mua ka një pjesë të mirë: përfshin demokratizimin e kulturës. Por unë gjithashtu besoj se secili person duhet të jetë përgjegjës për veprimet e tij dhe kjo mund të arrihet vetëm përmes edukimit. Nëse keni mundësi të paguani për të lexuar një libër, paguani për të, sepse nëse jo, shkrimtarët nuk do të jenë në gjendje të vazhdojnë të shkruajnë, as botuesit.

AL: Format letre apo dixhital? A jeni dakord?

DZ dhe AB: Po, ne jemi dakord. Para se të futeshim në botën e Amazonës, ne ishim shumë neveritës ndaj dixhitalit. Por meqenëse kemi blerë lexuesin elektronik, praktikisht lexojmë vetëm në ebook. Sapo të mësoheni, është shumë më komode, megjithëse ka edhe të metat e saj, të tilla si që nuk e shihni kopertinën e librit sa herë që e merrni ose që është më e vështirë të ktheheni, nëse duhet të kërkoj diçka.

AL: Sipërmarrës, prindër, çift i martuar dhe shkrimtarë profesionistë, cila është formula juaj?

DZ dhe AB: Flini pak, hahaha. Çohemi në 6 të mëngjesit për të bërë një orë kohë për të shkruar dhe lexuar natën, pasi i vëmë fëmijët në shtrat. Pjesën tjetër të ditës e kaluam të zënë midis punës dhe prindërve.

AL: Për ta përfunduar, unë ju kërkoj t'u jepni lexuesve pak më shumë nga vetja juaj: Cilat gjëra kanë ndodhur në jetën tuaj dhe cilat gjëra doni të ndodhin tani e tutje? Rendrrat e përmbushura dhe akoma për t'u përmbushur?

DZ dhe AB: Fëmijët dhe librat tanë kanë qenë arritjet tona më të mëdha deri më tani. Fitimi i çmimit Amazon ishte një ëndërr që u bë realitet. Duke vazhduar të ëndërrojmë, do të dëshironim që një ditë të mund të siguronim jetesën nga letërsia. Dhe në një nivel personal, duke i bërë fëmijët tanë të bëhen njerëz të mirë, njerëz me përfitim.

Thanks, David Zaplana dhe Ana Ballabriga, Uroj që ju të vazhdoni të grumbulloni suksese në secilën sfidë të re dhe atë Jam trëndafil i zi të jetë e para e një saga e madhe e romaneve të mrekullueshme që do të na bëjë të gëzojnë lexuesit tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.