Maria Frisa. 10 pyetje për autorin e Kujdesu për mua.

Fotografitë nga profili i María Frisa në Facebook.

Maria Frisa po bëhet një dukuri botuese të momentit me romanin e tij Kujdesu per mua. Me shumë mirësi shkrimtari më është përgjigjur këtyre 10 pyetje në lidhje me leximet tuaja, autorët tuaj, projektet tuaja të reja, rekomandimet e shkrimtarit tuaj dhe mendimi juaj mbi peisazhin botues. Shumë faleminderit për kohën tuaj, Maria.

Le të kujtojmë se María Frisa, Lindur në Barcelonë, por nga Zaragoza me birësim, Ajo është autore e tregimeve dhe romaneve me temë mbi situatën e grave në shoqërinë e sotme. Ai filloi të botonte në vitin 2000 dhe gjithashtu bashkëpunon në revista të ndryshme letrare. Ndër titujt e tij janë Lista e shkurtër e defekteve të mia më të këqija15 mënyra për të thënë dashuriSi atëherë (i cili ishte Çmimi Narrative i Universitetit të Zaragozës) dhe vëllimi i tregimeve Vetë dhe e papritura (Çmimi Isabel de Portugal). Ajo është gjithashtu autore e serisë së suksesshme, dhe gjithashtu të diskutueshme, të të rinjve me titullin 75 këshilla për të mbijetuar në shkollë.

Kujdesu per mua

Botuar në Shkurtin e kaluar, kjo vepër e fundit po tregon mjaft shitesi me i mire dhe disa kritikë e konsiderojnë romanin e krimit të vitit. Isshtë yllëzuar nga zëvendës inspektori Bertha Guallar dhe inspektori Lara samper, të cilët punojnë në Shërbimin e Vëmendjes së Grave Zaragoza. Kjo është një sektor i Policisë Kombëtare i ngarkuar me hetimin e rasteve të krimet seksuale dhe dhuna gjinore.

Berta është e martuar dhe ka fëmijë dhe gjithashtu vështirësi në pajtimin e jetës së tyre të punës dhe familjes. Por Ai e do punën e tij dhe ajo i kushtohet trupit dhe shpirtit për të ndihmuar gratë që vuajnë një dhunë të tillë. Lara është një psikologe. Shumë e pavarur dhe depërtuese, asaj i është dashur të përballet me shumë pengesa dhe qëndrime macho për tu promovuar pasi është mbresëlënëse bella. Por ajo ka arritur të jetë inspektor falë saj inteligjencën dhe përkushtimin me punën tuaj.

Të dy e kuptojnë se përballen me rastin më të vështirë të karrierës së tyre kur komisioneri Millan, shefi i tyre, u tregon atyre një video në të cilën kufoma e a i kalcinuar i ri. Ka të bëjë Manuel Velasco, i cili u gjykua për përdhunimin e Noelia Abad, një adoleshente e cila po kthehej në shtëpi pas një ahengu. Velasco u shpall i pafajshëm, kështu që duket se ka gjasa që dikush të marrë drejtësia nga dora e tij.

Por përveç vështirësisë që do të sjellë i gjithë hetimi Berta sot gjithashtu do të duhet të përballet me një fushatë kundër saj në internet për një rast i abuzimit të fëmijëve që nuk u zgjidh mirë. Y Lara, me një sekret i tmerrshem Në të kaluarën e tij, ai e sheh që nëse zbulohej, ai mund t'i jepte fund karrierës së tij policore.

Intervistë

1. A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

Nuk mbaj mend se cili ishte i pari, me siguri një nga koleksionet Miniklasike de Maria Pascual.

2. Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

Gratë e vogla de Louise mund të alkotojë. Mbaj mend karakterin e Jo marsh dhe dëshira për të qenë si ajo, kur të ishe shkrimtar ishte një mirazh shumë i largët.

3. Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

Nuk kam shkrimtar të preferuar, Unë jam shumë eklektik dhe shijet e mia po ndryshojnë. Nëse do të duhej të zgjidhja një libër me siguri do të ishte Njëqind vjet vetmi nga García Márquez kur kemi informacionin.

4. Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

Emma Bovary ose Anna Karenina.

5. A keni ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

Asnjë për të lexuar, edhe pse unë preferoj ta bëj këtë shtrihet poshte. Për të shkruar duhet të kem një pije afër, zakonisht infuzione. Kur bllokoj, ajo që më ndihmon më shumë është të notosh.

6. Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

Koha ime e preferuar për të shkruar është në mëngjes së shpejti, kur ngrihem, kur koka ime është e pastër. Faqja ime e preferuar është un hajat në diell.

7. Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

Nuk mund të tregohet asnjë në veçanti.

8. Zhanret tuaja të preferuara?

Zhanri i zi dhe intimi. Tregimet e shkurtra.

9. Çfarë po lexoni tani? Dhe shkrimi?

po lexoj sapiens de Yuval noah harari y Dora e parë që mbajti timen de Megi O'Farrell. Unë jam duke shkruar një Romani për të mitur.

10. Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

Unë mendoj se aktualisht botuar në një botues është shumë e vështirë për një autor të ri. Për fat të mirë ekziston një mjet që shumë e përdorin dhe që i lejon ata të bëjnë një hap në letër dhe kjo është vetboto në platformat dixhitale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.