Lord Bajroni. Përvjetori i lindjes së tij. 4 poezi të tij.

Ishte një ditë si sot 1788 kur pa dritën e parë George Gordon Byron, Baroni i 6-të i Bajronit, në Londër. Më vonë ai arriti ta bënte atë dritë nga më të ndriturat që ata vishnin në kohën e tyre derisa të bëhej një nga poetët më të njohur anglezë të të gjitha kohërave. I admiruar në kohën e tij nga vendlindjet tona Bécquer dhe Espronceda, Bajroni përfaqëson sa pak heroi dhe poeti i mallkuar romantik kuintesencial. Sot lexova 4 poezi të tij te kujtosh.

Cfare ishte

Larg tij konvencionale, e çuditshme, e diskutueshme, e kotë dhe e diskutueshme, mbiemrat shumohen kur flasim për të. Pësoi atë që quhet tani çrregullimi bipolar ose sindroma maniako-depresive, diçka që shumë e konsideruan si arsye për aftësitë e tij të jashtëzakonshme për poezi.

Admirimi i tij ishte për më i varfëri, më i margjinalizuar dhe i mjerueshëm në shoqëri dhe ai i konsideroi hipokritët e tjerë, veçanërisht fisnikërinë, të cilës i përkiste. Gjithashtu gjithmonë mbrojti më të dobëtin dhe të shtypurin, dhe mbështetja e tij për Spanjën përballë pushtimit Napoleonik, dhe gjithashtu të pavarësisë së kombeve Spanjolo-Amerikane, është e njohur. Y portretet e tij të kororsave, piratëve ose filibustrave janë paradigma e mesazhit romantik.

Dashuria e tij e madhe për shoqërinë e kafshëve, veçanërisht qenit të tij, është gjithashtu më shumë se e njohur. Të gjithë e dinë frazën e famshme që i atribuohet atij:

Sa më shumë që njoh burrat, aq më shumë e dua qenin tim.

Sot Dua të kujtoj në kujtesën tuaj këto 4 poezi nga shumë kaq intensiv dhe të bukur që ai shkroi. Por Bajroni duhet të lexohet çdo ditë.

Katër poezi

Më kujto mua.

Shpirti im i vetmuar qan në heshtje,
përveç kur zemra ime është
të bashkuar me tuajat në aleancën qiellore
e psherëtimës reciproke dhe dashurisë reciproke.

Theshtë flaka e shpirtit tim si aurora,
duke ndriçuar në mbylljen e varrit:
pothuajse i zhdukur, i padukshëm, por i përjetshëm ...
as vdekja nuk mund ta njollosë atë.

Më kujto! ... Afër varrit tim
mos kalo, jo, pa më dhënë lutjen tënde;
për shpirtin tim nuk do të ketë tortura më të mëdha
sesa të dish që e ke harruar dhimbjen time.

Dëgjo zërin tim të fundit. Nuk është krim
lutuni për ata që ishin. une kurre
Unë nuk ju kërkova asgjë: kur të skadoj kërkoj prej jush
se mbi varrin tim i ke derdhur lotët.

Puthja e parë e dashurisë

Mungon me trillimet tuaja të romancave të buta,
Ato lecka gënjeshtre të endura nga çmenduria;
Më jep shpirtin kalimtar me shkëlqimin e saj të zbehtë,
Ose rrëmbimi që banon në puthjen e parë të dashurisë.

Po, poetë, gjinjtë tuaj me fantazi do të shkëlqejnë,
Ai pasion në korije do të kërcejë me zjarr;
Dhe nga frymëzimi i bekuar do të rrjedhin sonetet tuaja,
Por a mund ta shijojnë ndonjëherë puthjen e parë të dashurisë?

Nëse Apollo duhet të refuzojë ndihmën tuaj,
Ose Nëntë të gatshëm janë në shërbimin tuaj;
Mos i thirrni ata, i thoni lamtumirë Muzave,
Dhe provoni efektin e puthjes së parë të dashurisë.

Unë të urrej ty, dhe i urrej kompozimet e tua të ftohta,
Edhe pse i maturi më dënon,
Dhe intolerantët nuk i pranojnë;
Unë përqafoj kënaqësitë që burojnë nga zemra,
Rrahjet e zemrës dhe gëzimi i të cilëve janë puthja e parë e dashurisë.

Barinjtë tuaj dhe kopetë e tyre, ato tema fantastike,
Ata mund të jenë argëtues, por kurrë nuk do të lëvizin.
Arcadia shpaloset si një ëndërr me ngjyrë të bukur,
Por si mund të krahasohet me puthjen e parë të dashurisë?

Oh, pusho së pohuari atë njeri, që kur u ngrit
Nga origjina e Adamit, ai ka luftuar kundër mjerimit!
Disa parcela të Qiellit dridhen në Tokë,
Dhe Edeni rishfaqet me puthjen e parë të dashurisë.

Kur vitet ngrinë gjakun, kur kënaqësitë tona kalojnë,
(Lundron për vite me radhë në krahët e një pëllumbi)
Kujtesa më e dashur do të jetë gjithmonë e fundit,
Monumenti ynë më i ëmbël, puthja e parë e dashurisë.

Ec bukur

Ec bukur, si nata
Me klimë të pastër dhe qiell me yje;
Dhe të gjitha të mirat e errësirës dhe dritës
Takohet në pamjen e tij dhe në sytë e tij:
Pasuruar kështu nga ajo dritë e butë
Ai parajsë mohon ditën e përbashkët.

Një hije shumë, një rreze më pak,
Hiri pa emër do të ishte zvogëluar
Kjo nxitet në çdo bishtalec të shkëlqimit të zi,
Ose ndriçoni butësisht fytyrën tuaj;
Aty ku shprehin mendime qetësisht të ëmbla
Sa e pastër, sa e bukur është vendbanimi i tij.

Dhe në atë faqe dhe në atë ballë,
Ata janë kaq të butë, kaq të qetë, dhe në të njëjtën kohë elokuente,
Buzëqeshjet që fitojnë, ngjyrat që shkëlqejnë,
Dhe ata flasin për ditët e jetuara në mirësi,
Një mendje në paqe me gjithçka
Një zemër dashuria e së cilës është e pafajshme!

Të pashë duke qarë

Të pashë duke qarë! Loti yt, imi
te nxënësi yt blu shkëlqente pa pushim,
si pika e bardhë e vesës
në kërcellin delikat të vjollcës.

Te pashe duke qeshur! Dhe një maj pjellor,
trëndafilat zbardhen nga flladi
ata nuk mund të vizatonin në magjinë e tyre të fikët
shprehja e pashprehshme e buzëqeshjes tënde.

Ashtu si retë në qiell
nga dielli ata marrin një dritë kaq të bukur,
se nata nuk fshihet me puthjen e saj,
as nuk e eklipson yllin e kthjellët me dritën e tij.

Buzëqeshja juaj transmeton pasuri
tek shpirti i trishtuar dhe shikimi juaj i pasigurt,
lë një qartësi të ëmbël kaq të pastër
që arrin në zemër pas vdekjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.