5 tituj të zi për muajin e pestë. Hill, Manzini, Mola, Silva dhe Swanson

Fillon Mayo, muaji i pestë i vitit, dhe ndër të rinjtë Shtyp I vë në pah këto 5 tituj. Ato janë nga autorë spanjollë si p.sh. Toni Hill, Carmen Mola dhe Lorenzo Silva, amerikani Peter Swanson dhe italiane Antonio Mancini. Tituj të rinj të ton i erret për një muaj të ftohtë të fillimit. Le të shohim se çfarë historish të reja ata na tregojnë dashamirët e zhanrit.

Nusja cigane - Carmen Mola

Isshtë botuar më 17 maj.

roman detektiv më revulsive të letërsisë aktuale spanjolle. Carmen Mola, identiteti i së cilës është ende i panjohur, dëshiron të befasojë me këtë histori shumë të zezë që zhvillohet në lagjen e Karabançel në Madrid për zhdukjen dhe vdekjen e një gruaje.

Susana macaya Ajo është vajza e baba cigan por ajo është edukuar si Paya dhe më pas festa e beqarisë së saj zhduket. Ata gjejnë kufomën e tij dy ditë më vonë në Carabanchel, i cili ka torturuar përmes një rituali mizor dhe të pazakontë. Çështja është se motra e tij Lara pësoi të njëjtin fat shtatë vjet më parë dhe ai gjithashtu ishte gati të martohej. Por vrasësi i Lara-s ka qenë në burg duke vuajtur një dënim që nga ajo kohë, kështu që ekzistojnë vetëm dy mundësi: ose dikush ka imituar metodat e tyre ose ka një të pafajshëm në burg.

Zëvendës inspektori i ri do të merret me çështjen Engjëll Zarate dhe inspektori Elena White, kreu i Brigadës së Analizës së Çështjeve, një departament i krijuar ekskluzivisht për të zgjidhur krimet më të komplikuara dhe të tmerrshme.

Por eprori i të dyve, komisioneri Qiradhënësi, ka vendosur të heqë Zárate nga çështja dhe t'ia besojë atë Blanco, një grua disi e veçantë dhe e vetmuar, dashnore e grapa, dhe i dashur për karaoke, makina koleksioniste dhe seks SUV. Kështu që inspektori Blanco do të duhet hyni në jetën e disa ciganëve të cilët braktisën zakonet e tyre për t'u integruar për të zbuluar kush mund të vriste kaq egërsisht te dy te dashurat cigane.

Tigrat e qelqit - Kodra Toni

Isshtë botuar më 24 maj.

Toni Hill sjell këtë roman të ri nga pezull psikologjike dhe plot sekrete që lëviz në dy faza. Ne do të shkojmë në një lagje mitike të Brezi i Kuq i Barcelonës gjatë krizave shtatëdhjetë dhe sot. Në fund të viteve shtatëdhjetë Víctor Yagüe dhe Juanpe Zamora ata ishin më shumë se shokë klase. Ata ndanë besime dhe lojëra, gëzime dhe frikëra dhe miqësia e tyre u përhap me kalimin e kohës dhe nëpër rrugët e trazuara të lagjes. Deri në ditën kur një ngjarje tragjike i detyron ata të zgjedhin midis besnikërisë dhe shpëtimit.

Ata do të takohen përsëri tridhjetë e shtatë vjet më vonë në të njëjtin skenar. Jeta e tyre ka marrë shtigje të kundërta sepse Juanpe është një njeri i dobët dhe Víctor, nga ana tjetër, një fitues. Ndoshta kjo është arsyeja pse ai ndihet borxhli ndaj shokut të tij dhe vendos të përballet me hijet e një çështje të mbyllur që vazhdon me të pyetje pa përgjigje dhe kjo mund të ndërlikohet.

7-7-2007 - Antonio Manzini

Isshtë botuar më 10 maj.

Italiani Antonio Mancini kthehet me një histori të re të karakterit të tij më të dashur dhe më të famshëm, nënkryetari ironik dhe i thartë Rocco schiavone. Këtë herë jemi në Korrik 2007 dhe në Romë, e cila vuan fatkeqësinë e stuhive tropikale. Marina, Gruaja e Schiavone, është larguar nga shtëpia sepse ka zbuluar marrëveshje me hije të Rocco dhe miqve të tij të gjithë jetës dhe kriminelëve të vegjël, Sebastiano, Brizio dhe Furio. 

Isshtë në mes të kësaj pushimi kur zëvendës shefi duhet të hetojë z vrasja e dy të rinjve njëzet vjet. Nje eshte Giovanni ferri, djali i një gazetari të njohur dhe studentit shembullor të drejtësisë, i cili gjendet në periferi të qytetit me shenja të dukshme dhune. Dhe disa ditë më vonë ata gjejnë kufomën e Matthew Livolsi në mes të rrugës. Me ndihmën e ekipit të tij dhe miqve të tij romakë, Schiavone do të përfundojë duke zbuluar një rrjeti ndërkombëtar i trafikantëve të drogës, por çmimi për të paguar për të mund të jetë shumë i lartë.

Larg nga zemra - Lorenzo Silva

Isshtë botuar më 24 maj. 

Ne jemi duke festuar 20 vjetori i serialit nga rojet civile më të famshme në letërsinë kombëtare, Bevilacqua dhe Chamorro. Dhe në këtë titull të ri ata na dërgojnë në ngushticë.

Një i ri është zhdukur njëzet e pesë vjeç, me një histori të krimeve kompjuterike, në fushën e Fusha e Gjibraltarit. Ka dëshmitarë që pretendojnë të kenë parë se si një grup burrash e akostuan atë në mes të rrugës dhe e futën me forcë në një makinë. Menjëherë pas zhdukjes së tij, bëhet një kërkesë për të shpëtim i madh me para të gatshme që ata nuk hezitojnë të paguajnë. Por që atëherë ai nuk është dëgjuar më nga e tij, duke çuar në besimin se ai është vrarë.

Togeri i dytë Bevilacqua dhe rreshteri Chamorro janë porositur të sqaroni se çfarë ka ndodhur tre ditë pas zhdukjes. Kështu që ata udhëtojnë në ngushticë, ku gjejnë një panoramë në të cilën ligjet janë relative, paratë e zeza janë një monedhë e zakonshme dhe pastrimi i tyre, një domosdoshmëri e përditshme. Me pak fjalë, një panoramë ku gjithçka është e mundur.

Një vdekje e merituar - Peter Swanson

Lëshuar më 8 maj.

Romani i ri nga shkrimtari amerikan ka qenë krahasuar me atë të mjeshtrave të pezullimit Patricia Highsmith dhe Alfred Hitchcock.

Premisa është se vrasja është e lehtë dhe çdokush mund ta bëjë atë për arsyet më të ndryshme, të tilla si, për shembull, një tërbim zemërimi kur burri vret gruan ose anasjelltas. Por çështja është se vrasja pa u zbuluar është gjëja vërtet e vështirë. Ne kemi një protagonist, zambak, i cili mendon se e ka gjetur zgjidhjen. Dhe është se pa një trup nuk ka asnjë vrasje, një person i vdekur bëhet një person i zhdukur.

Lili as gjen kënaqësi në vrasjen e as nuk ndien pendim sepse ka njerëz që meritojnë të vdesin dhe ka vrasës që meritojnë të marrin rrugën e tyre. Thjesht ashtu. Whatshtë ajo që Ted, burri, Miranda, gruaja dhe Brad, i dashuri, nuk e dinë. Peter Swanson na çon të pyesim nëse mendojmë se mund ta kuptojmë një vrasës. Dhe të na bindësh është Lili.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.