Nubico, librari dixhitale me normë të sheshtë të Movistar.

Kështu duken bibliotekat e reja. Nubico, libra dixhital me normë të sheshtë.

Kështu duken bibliotekat e reja. Nubico, libra dixhital me normë të sheshtë.

Nubico është një platformë digjitale me normë të sheshtë qe i perkasin Movistar. Nubico është përvoja e parë editoriale e Movistar, e cila zbaton të njëjtin model me atë të përdorur për seri dhe filma: libra të pakufizuar brenda katalogut për një tarifë prej 8,99 euro në muaj dhe një shtesë për disa nga lajmet (më pak se 9 muaj).

Nubico ka në katalog më shumë se 25.000 libra elektronikë dhe 50 revista. Çmimi i librave nuk është më justifikimi i madh për piraterinë.

Çfarë librash mund të gjenden në Nubico?

Nubico duket si platforma perfekte për lexues dixhital që gllabëron lajmet dhe bestsellerët. Në faqen e parë të katalogut gjejmë autorë më të shitur të momentit: María Dueñas, Espido Freire, César Pérez Guellida, Elio Quiroga, Javier Sierra, Julia Navarro, Paul Uster, Camila Lackbërg Javier Castillo ose Almudena Grandes. Dhe me një pagesë shtesë, titujt më të fundit për të arritur në libraritë. Oferta Nubico në dixhital të njëjtët libra që mund t’i gjejmë në letër në një librari tradicionale. Sigurisht, bestsellerët e vetëndihma, rinia dhe klasikët (Lorca, Dostoevski, Brontë, Austen, Verne ose García Márquez mes tyre).

Si në platformën e serialeve dhe filmave, gjatë periudha e re në të cilën kërkohet një pagesë shtesë titulli mund të jetë i vlefshëm për një maksimum prej 9 muajsh, megjithëse nuk prek të gjitha lajmet.

Katalogu azhurnohet çdo ditë dhe ltitujt nuk janë në dispozicion për një kohë të pacaktuar, vetëm për një kohë të kufizuar. Për ata që janë pajtuar në Netflix ose Movistar, ose në atë kohë në Canal +, funksionimi i katalogut është i njëjtë.

Për momentin, Nubico nuk ka përmbajtjen e vet, nuk redakton libra.

Për të zgjedhur një libër, në vend të rekomandim librashitësi, pjesa tjetër e lexuesve, si në Amazon, meqenëse titujt mund të vlerësohen midis 1 dhe 5 yjeve. Librat që nuk janë lexuar në platformë mund të vlerësohen.

Si përdoret?

Të dy të lartë dhe të ulët janë shumë të lehtë nga ndonjë kompjuter ose pajisje të lëvizshme. Nubico ka pajisjen e vet eReader, të cilën ju duhet ta blini, por nuk keni pse ta bëni. Me aplikacionin e tij, mund të lexohet nga çdo Tablet ose IOS ose telefon Android ose nga çdo kompjuter.

Mund të lexohet me valë dhe nuk ka nevojë të lidheni me kusht që titujt të jenë shkarkuar më parë. Shumë e dobishme për metronë, për të lexuar në plazh ose në një park, ose për pushime në një vend të vetmuar.

Deri në pesë pajisje lejohen në të njëjtën pajtim që çon në:

  • Pesë lexues të ndryshëm.
  • Sinkronizoni deri në pesë pajisje të ndryshme nga i njëjti lexues, në mënyrë që leximi i një titulli të rifillojë në secilin prej tyre.

Përdoruesi i Nubico mund të shkarkojë 30.000 tituj të ofruar që do të jenë në dispozicion derisa të mos jenë më pjesë e katalogut ose të kërkojnë të hiqen nga Nubico. Shtë një shërbim për qasje në lexim, jo ​​për blerjen e librave.

Nubico ofron dixhitalisht me qira të sheshtë, të njëjtët libra që mund të gjenden në një librari tradicionale.

Nubico ofron dixhitalisht me qira të sheshtë, të njëjtët libra që mund të gjenden në një librari tradicionale.

Libra në gjuhë të tjera përveç spanjishtes?

Në dispozicion edhe në Nubico, por me kufizime.

Katalogu përmban pothuajse 5000 in Anglisht dhe rreth 4000 in francés. Librat në anglisht përfshijnë të gjitha veprat e klasikëve si Mary Shelley, Oscar Wilde, Shakespeare, Dickens, Lovecraft, Poe ose Henry James.

En gjuhë të tjera zyrtare të territorit spanjoll gjetëm një ofertë e ndryshme për sa i përket sasisë: gati 2000 libra në katalanisht krahasuar me vetëm 22 në Galician ose 82 në Baske.

Diçka më shumë sesa librat?

Revista të të gjitha temave: nga shtypi rozë i të gjithë intensitetit romantik, duke filluar me Përshëndetje dhe duke përfunduar me Quore, te revistat e makinave, kompjuterëve, zbukurimeve ose sporteve.

Opsione të tjera?

Nubico nuk është iniciativa e parë e leximit me normë të sheshtë, gjigandi ka qenë prej kohësh Amazon ofron Kindle Unlimited për 9,99 € në muaj dhe një milion tituj në dispozicion. Vëllimi nuk është i krahasueshëm sepse këta tituj përfshijnë pjesën më të madhe të libra të vetëbotuar në Amazon. Ndryshe nga Movistar, Amazon bën funksionet e redaktorit për shkrimtarët që nuk hyjnë në qarkun botues tradicional.

Amazon nuk ofron të gjithë katalogun e saj në Kindle Unlimited dhe vetëm 10 tituj mund të shkarkohen në të njëjtën kohë. Nga kjo shifër, për të marrë një të re, duhet të kthehet një tjetër.

Të dyja janë mundësi për ata që hanë libra. Në mënyrë që lexuesit që kërkojnë autorë të rinj, Amazon eshte vendi perfekt. Për lexuesin që kërkon dixhital për titujt më të njohur, Nubico eshte platforma juaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.