Algernon Charles Swinburne, poeti i mallkuar viktorian

Algernon Charles Swinburne ishte një poet anglez i cili lindi a 5 prill 1837 en Londër. Figura e tij mbase ishte lënë në hije nga emra të tjerë më verbues nga një epokë që i kishte shumë, por ai gjithashtu u njoh në të gjithë botën. Puna e tij, me një tendencë për tema të tilla si vetëvrasje, homoseksualitet, sadomasokizëm dhe ndjenja antifetareIshte padyshim shumë e diskutueshme në atë kohë. Sot nga këtu Dua ta kujtoj duke nxjerrë në pah disa nga vargjet e tij.

Algernon Charles Swinburne

Swinburne, nga një familje aristokratike e vendosur në Ishulli i Wight, Ai mësoi frëngjisht dhe italisht falë mësimeve të nënës së tij dhe gjyshit të tij atëëror. Ai gjithashtu mori një edukim të rreptë fetar që zgjati deri në rini. Mori pjesë në prestigjioze Kolegji Eton dhe gjithashtu studioi në Universiteti i Oksfordit. Ishte gjithashtu një anëtar i Vëllazëria Para-Rafaelite dhe një admirues i madh i Victor Hugo, të cilit i kushtoi një nga esetë e tij.

LebroziAtalanta në CalydonPoezi dhe baladaKëngë para agimitKoha e Shekspirit y Maria Estuardo. Isshtë, për shembull, në trilogjinë historike të punimeve për Mbretëreshën Mary të Skocisë, ku vlerësohet se heroinat e saj janë pre e fiksimeve seksuale të denja për një nga mësuesit e tyre kryesorë, Markezi de Sade. Dhe romani i tij erotik Lesbia Brandon mbeti i pabotuar deri në vitin 1952. Apo kjo Pasifat, e cila nuk u botua gjatë jetës së poetit.

Shkroi gjithashtu studime kritike rreth william Shakespeare dhe ese për shumë autorë si Charles Dikens dhe motrat bronte.

Varësia e tij ndaj alkool e bëri atë të vuante nga probleme serioze shëndetësore që e detyruan atë të transferohej në një shtëpi në periferi të London. Atje ai donte të përpiqej të bënte një jetë të shëndetshme dhe të qetë. Ai ndërroi jetë më 10 prill 1909.

poezi

Trishtim

Trishtimi, qenia me krahë që udhëton nëpër botë,
Këtu dhe atje, me kalimin e kohës, duke kërkuar pushim,
Nëse pushimi është mbase lumturia që kërkon trishtimi.

Një mendim qëndron afër zemrës suaj
Trishtim i thellë i nxehtësisë vullnetare,
Një bar i thatë në lumin që ngrihet,
Një lot i kuq që kalon nëpër lumë.

Zemra që presin zinxhirët
Lidhja e djeshme do të jetë harresa e së nesërmes,
Të gjitha gjërat në këtë botë do të kalojnë
por asnjëherë trishtim.

Dashuri dhe ëndërr

Shtrirë dhe në gjumë midis përkëdheljeve të natës
Unë pashë dashurinë time të mbështetur në shtratin tim të trishtuar,
i zbehtë si fruti dhe gjethi i zambakut më të errët,
i zhveshur, i zhveshur dhe i zymtë, me një qafë të zhveshur, gati për t'u kafshuar,
shumë e bardhë për skuqje dhe shumë e nxehtë për të qenë e patëmetë,
por me ngjyrën perfekte, mungon e bardha dhe e kuqja.
Dhe buzët e saj u ndanë butësisht dhe ajo tha
-me nje fjale te vetme- kenaqesi. Dhe e gjithe fytyra e saj ishte mjalt per gojen time,
dhe i gjithë trupi i tij ishte ushqim për sytë e mi;
Krahët e tij të gjatë, të ajrosur dhe duart e tij më të nxehta se zjarri
gjymtyrët e saj duke rrahur, aroma e flokëve të saj jugorë,
këmbët e saj të lehta dhe me shkëlqim, kofshët e saj elastike dhe bujare
dhe kapakët e ndritshëm i dhanë dëshirë shpirtit tim.

Para perëndimit

Dashuria e muzgut bie në qiell
Para se të zbresë nata në tokë
Para se frika të ndjejë hekurin e saj nga të ftohtit,
Muzgu i dashurisë zbehet në qiell.

Kur zemra e pangopur pëshpërit midis vajtimeve
"Ose shumë ose shumë pak",
dhe buzët me vonesë të thatë,

E butë, poshtë qafës së çdo dashnori,
duart e dashurisë mbajnë frenën e saj të fshehtë;
dhe ndërsa ne kërkojmë një shenjë konkrete tek ai,
Drita e muzgut po çahet nëpër qiell.

Lahutë dhe lirën

Një dëshirë e thellë, e cila depërton në zemër dhe rrënjën e shpirtit,
Ai e gjen zërin e tij ngurrues në vargjet që ai dëshiron, si djegia e prushit;
Duke marrë zërin e tij ekzaltues kur muzika ndjek kot kot a
Dëshira e thellë.

Lacerating ndërsa pasioni i trëndafilit djeg petalet e të cilit marrin frymë,
Të fortë ndërsa sythat dëshirojnë të rriten frutat,
Sekreti i pathënë tingëllon rraskapitësin e tij të thellë.

Rrëmbimi që posedon lahuta e butë e dashurisë;
Palmimi i triumfit të lirës zbret:
Ende shpirti ndihet duke djegur, një flakë e lëshuar edhe pse e heshtur
Në dëshirën e tij të thellë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.