Karnavalet 7 libra mes kostumesh, ahengjeve, dashurive dhe krimeve

Karnavalet. Kostume, maska, krahasime, festa, shthurje, argëtim ... Ndryshoni lëkurën tuaj dhe humbni kokën për disa ditë. Dhe midis partive dhe murgave mund të lexosh gjithashtu, them unë. Atje ju shkoni 7 propozime letrare. Analizë, dashuri të ndryshme, humor dhe krime. Çdo gjë shkon në Karnaval.

Karnavali - Xhulio Caro Baroja

Në këtë libër, Caro Baroja bën gati një tezën e doktoratës, i cili mbledh dokumentacion të bollshëm për këtë festival, jo vetëm në vende shumë të ndryshme në Spanjë, por edhe në antikitet. Një pjesë thelbësore e punës është studim klasik mbi karnavalin e duhur në të cilën eksploron të vetën marrëdhëniet me kultet antike pagane. Por e përcakton mirë atë që ka me implantimin e krishterimit dhe sezonin e Kreshmëve.

Karnaval - Julia Ortega

Un trekendesh dashurie nuk mund të mungojë këto ditë. Kjo është ajo që shkrimtarja Julia Ortega propozon në këtë histori, e cila fillon një ditë në 1977, kur në Navarra dhe varur nga një pemë kufoma e një vajze të re i cili ka kryer vetëvrasje. Njëzet vjet më vonë Izaskun dhe Raúl, dy të rinj që u rritën së bashku në të njëjtin qytet pa e ditur që ata janë vëllezër ato ndahen befas.

Raúl shkon në Barcelonë dhe fillon një jetë të re me Inés dhe Juanjo, dy binjakë të lirisë që do t'i vënë në provë parimet e tij. Në një aheng karnavali Raul takoni dy gra te bukura, Irene dhe Azucena, dhe tërheqja është e pashmangshme.

Plini (Romanet e hershme) - Francisco García Pavón

Plinio, shefi i pagabueshëm i Gardës Komunale Tomelloso, nuk dështon kurrë, as në Karnaval dhe as në çdo kohë të vitit. Këto romane të para të vendosura gjatë diktaturës së Kushëriri i Riverës Ato përmbajnë tre tituj: Makinat bosh, ku kemi një vrasës të shumëfishtë që vret viktimat e tij me një thikë brutale. Karnavali, e cila merret me një vrasje të çuditshme që ka pas një komplot ku ambicia dhe pasioni i dashurisë janë të përziera. Y Pellgu i gjakut, ku ka një krim që fillon pa u shfaqur trupi i krimit, dhe zgjidhja e tij do të fshihet rreth bordellos së Andrés el Ciego.

Karnaval mesnate - Shirlee Busbee

Dhe si të mos lexohet një romantik për t’u përdorur… Vendosur në 1812, në Luiziana, ne e kemi këtë histori e një dashurie të stuhishme ndërmjet Melissa seymour, një grua e re krenare dhe e pavarur, dhe Teh Dominik, një njeri joshëse pa shpresë. Sapo u takuan, filloi një duel verbal mes tyre. Të dy mohojnë ndjenjat e tyre me një kryqëzim të rrezikshëm fjalësh. Por pastaj luftë midis Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe dhe rreth tij mbretërojnë intrigat dhe tradhëtitë politike. Dhe në këto rrethana pasione më të trazuara ato gjithashtu shpërthejnë.

Unë u dashurova me ty për shkak të karnavaleve - Fernando Macías

Me një paraardhës të suksesshëm siç është romani i tij i parë, Vrasësi i krahasuesve, ky shkrimtar Kadiz Karnavali është në gjakun e tij. Në këtë histori ka një vajzë zemërthyer, Një udhëtim dhe një djalë në gjendje të shërojë plagët me zërin e tij. Dhe të dy janë në Cádiz. Por ajo që fati duket se dëshiron ta ndajë, muzika do të përpiqet ta bashkojë.

Karnaval Harbinger - Liliana Bodoc

Asgjë më e mirë për ta nderuar këtë Shkrimtari dhe poeti argjentinas, i cili vdiq papritur disa ditë më parë, sesa të lexonte një nga librat e tij. Për shembull, kjo Shenja e karnavalit, një roman tragjik që reflekton mbi mjerimet e ekzistencës njerëzore. E vendosur gjatë karnavaleve në lagjen San Pedro, ajo tregon historinë e Colque Sabino, një i ri i lindur në Bolivi, i cili emigron në Buenos Aires, për të përmirësuar jetën e tij. Një tjetër nga personazhet është Anxhela, një vajzë që vuan nga anoreksia dhe abuzohet nga i dashuri i saj Renzo. Sabino dhe Ángela do të takohen në një destinacion të shënuar tashmë.

Zoti i karnavalit - Craig Russell

Thelbësore bëj një shëtitje përreth Karnavali i Këlnit në këtë libër të katërt në serinë e inspektori Fabelnga Craig Russell. Për shumë është më e mira e sagës dhe pa dyshim që është shumë argëtuese. Komisioneri shumë korrekt gjysmë gjerman gjysmë skocez dhe ekipi i tij do të duhet të gjejnë Zoti i karnavalit, Një vrasës serial i etur për gjak se gjatë tre viteve të fundit ai ka vrarë viktimat e tij gjatë festivaleve të famshme.

Për më tepër, Mary Klee, Ndihmësi i Fabel, pëson një sulm ankthi për shkak të saj përvojat traumatike të së kaluarës dhe është në pushim të pacaktuar. Por, pa e ditur askush, ai gjithashtu vendos të udhëtojë në Këln për të ndjekur një vrasës edhe më të rrezikshëm se ai i mëparshmi. Një me të cilin keni llogari të papaguara.

Më në fund, një personazh i tretë, Taras Buslenko —Komandanti i Forcave të Posaçme - është gjithashtu në qytet duke zgjedhur anëtarët e njësisë së tij për një operacion të fshehtë. Ai dëshiron t'i japë fund jetës së një krimineli të mizorisë legjendare, një bashkatdhetari i mërguar në Gjermani. Urdhrat e tij janë të mos lejojnë asgjë ose askënd të pengojë në misionin e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.