17 fraza të personazheve letrare të paharrueshme femra për këtë Ditë të Gruas.

8 Mars, Dita Ndërkombëtare e Gruas. Ka greva, pretendime, dëshira, shpresa dhe beteja të planifikuara, të cilat në të vërtetë janë të përditshme. Unë bashkohem me përulësi këtu për të kujtuar dhe shpëtuar disa nga fraza të 17 personazheve letrare femra që janë të paharrueshme. Shkruar nga gratë dhe nga burrat. Përshkruhet me të gjitha llojet e nuancave, skajeve, sipërfaqësive dhe thellësive.

Në vargje, në prozë. Me dramat e saj, gëzimet, dëshirat, pasionet dhe marrëzitë, butësinë, dashuritë dhe urrejtjet, rebelimet dhe nënshtrimet e saj. Me pak fjalë, me të saj Natyra e njeriut që, megjithatë, ne ndajmë gra dhe burra, megjithëse jo gjithmonë në kushte të barabarta. Më ka mbetur ndoshta Jane Eyre, Charlotte Brontë dhe tërbimi i Zonjës Makbeth.

 

- "Mund të ketë burra të mëdhenj sa shtëpitë dhe të bërë nga granit, por ata gjithmonë i mbajnë topat në të njëjtin vend." Lisbeth SalanderMe Stieg Larsson

- «Vuajtjet e mia të mëdha në këtë botë kanë qenë vuajtjet e Heathcliff, unë i kam parë dhe ndjerë secilin nga fillimi. Mendimi i madh i jetës sime është ai. Nëse gjithçka do të vdiste dhe ai do të shpëtonte, unë do të vazhdoja të ekzistoja, dhe nëse gjithçka do të mbetej dhe ai do të zhdukej, bota do të ishte krejtësisht e çuditshme për mua, nuk do të më dukej se unë jam pjesë e saj. Dashuria ime për Linton është si gjethja e pyjeve: koha do ta ndryshojë atë, unë tashmë e di që dimri ndryshon pemët. Dashuria ime për Heathcliff i ngjan shkëmbinjve të thellë të përjetshëm, një burim i kënaqësisë pak të dukshme, por të domosdoshme. Nelly, unë jam Heathcliff, ai është gjithmonë, gjithmonë në mendjen time. Nuk më pëlqen gjithmonë një gjë e bukur, natyrisht, nuk më pëlqen gjithmonë vetja. Pra, mos fol përsëri për ndarje, sepse është e pamundur. Catherine Earnshaw. Emily Bronte

- «Gjithmonë dorëheqja dhe pranimi. Gjithmonë maturi, nder dhe detyrë. Elinor, dhe zemra jote? ». Marianne dashwoodMe Jane Austen

- "Unë jam i gatshëm të veproj vetëm në mënyrën më të qëndrueshme, për mendimin tim, me lumturinë time të ardhshme, pavarësisht se çfarë mendon ti ose ndonjë person tjetër po aq i huaj për mua." Elizabeth bennetMe Jane Austen

- "isshtë një zjarr i fshehur, një plagë e këndshme, një helm i shijshëm, një hidhërim i ëmbël, një sëmundje e lezetshme, një mundim i gëzueshëm, një plagë e ëmbël dhe e ashpër, një vdekje e butë". Celestine. Ferdinand de Rojas.

- "Çfarë ka në emër? Ajo që ne e quajmë trëndafil, edhe me ndonjë emër tjetër, do të mbante parfumin; ashtu si Romeo. Edhe nëse Romeo nuk do të thirrej kurrë, ai do të ruante të njëjtën përsosmëri që ka pa atë titull. Xhulieta William Shakespeare.

- «Asgjë nuk është kurrë ajo që duket të jetë». Mis Jane Marple. Christie Agatha

"" "Kam dëgjuar të thuhet se gratë i duan burrat edhe për veset e tyre," filloi ajo papritmas, "por unë e urrej burrin tim për mirësinë e tij." Anna Karenina. Leo Tolstoy.

- «Sorra është e ngjirur
squawking duke njoftuar ardhjen fatale të Duncan
në kështjellën time. Shpirtra, eja! Eja tek unë
meqenëse ju kryesoni mbi mendimet e një vdekjeje!
Shkëput seksin tim dhe më mbushi plotësisht, nga këmbët te
kokë, me mizorinë më të shëmtuar! Le të më trashet gjaku
Të mbyllen të gjitha dyert për keqardhje!
Mos më lër asnjë ndjenjë të penduar natyrore
për të trazuar qëllimin tim mizor, ose për të vendosur një armëpushim
deri në realizimin e tij! Eja në gjinjtë e gruas sime
dhe shndërro qumështin tim në tëmth, shpirtrat e vdekjes
se kudo që jeni-thelbësore të padukshme- po përgjoni
që Natyra është shkatërruar! Eja natë e trashë, eja,
dhe vendosi tymin e zymtë të ferrit
kështu që thika ime e pangopur nuk i sheh plagët e tij,
as përmes mantelit të errësirës nuk mund të vështrojë qielli
duke bërtitur "mjaft, mjaft!" Zonja Makbeth. William Shakespeare.

- «Ne e dimë se çfarë jemi; por jo ajo që mund të jemi. OfeliaMe William Shakespeare.

- «Nuk e di: që kur të pashë,
Bridget i imi, dhe emri i saj
ti me the se e kam ate njeri
Gjithmonë para meje.
Kudo jam i shpërqendruar
me kujtesen tuaj te kendshme,
dhe nëse e humbas atë për një moment,
në kujtesën e tij rikthehem.
Nuk e di çfarë magjepsjeje
në shqisat e mia ushtron,
që gjithmonë drejt tij unë
shtrembëron mendjen dhe zemrën:
dhe këtu dhe në orator,
dhe kudo paralajmëroj
se mendimi zbavit
me imazhin e Tenorios ». Zonja Ines. Jose Zorrilla

- «Ajo që porosis unë bëhet këtu. Ju nuk mund të shkoni më me historinë tek babai juaj. Fije dhe gjilpërë për femrat. Kamxhik dhe mushkë për burrin. Kështu lindin njerëzit ”. Bernard Alba. Federico Garcia Lorca

- «Unë kam detyra të tjera që nuk janë më pak të shenjta ... Detyrat e mia ndaj vetes». NoraMe Henrik Ibsen

- «Ndihem i mjeruar, por nëse më shihni të paraqitshëm, unë vdes i lumtur». Jozefina marshMe Louise May Alcott.

- «Ka qenë një kohë kur dashuria ishte e verbër. Dhe bota ishte një këngë. Dhe kënga ishte plot emocione. Na ishte njehere. Atëherë gjithçka shkoi keq. Kam ëndërruar një ëndërr shumë kohë më parë kur shpresa ishte e madhe dhe jeta ia vlen të jetohet. Indërrova se dashuria nuk do të vdiste kurrë. Unë ëndërrova që Zoti do të ishte i mëshirshëm. Unë atëherë isha i ri dhe nuk kisha frikë. Dhe ëndrrat u bënë, u përdorën dhe u shpenzuan. Nuk kishte shpërblime për të paguar. Asnjë këngë pa kënduar, asnjë verë pa provë. Unë pashë një ëndërr që jeta ime do të ishte aq e ndryshme nga ky ferr sa po jetoj. Kaq ndryshe tani nga sa dukej. Tani jeta ka vrarë ëndrrën që kam ëndërruar. Fantastike. Viktor Hygo.

- «A mendoni se sepse jam i varfër, pak i njohur, jo tërheqës dhe i vogël, nuk kam shpirt dhe nuk kam zemër? Ju mendoni gabim! Kam aq shpirt sa ti, dhe plot zemër të pastër! Dhe nëse Zoti do të më kishte pajisur me ca bukuri dhe shumë pasuri, do të kishte qenë aq e vështirë për ju të më linit ashtu siç është tani për mua t'ju lë. Unë nuk po flas me ju tani përmes zakoneve, konvencioneve, madje as mishit të vdekshëm: është shpirti im që kujdeset për shpirtin tuaj, sikur të dy të kishin kaluar nëpër varr dhe të kishin qëndruar në këmbët e Zotit, të barabartë me ne.! » Jane Eyer. Charlotte Bronte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.