Shihemi atje lart, nga Pierre Lemaitre, në kinema. Rishikimi im

E shoh para disa ditësh që hapet sot versioni i filmit de Shihemi atje lart, romani i Pierre Lemaitre, fitues i Goncourt 2013. Dhe jam shumë i lumtur sepse e doja kur e lexoja përsëri ditën. Kështu që për të përfunduar qershorin, unë marr timen shqyrtim personal në mënyrë që kushdo që ende nuk e njeh këtë titull të këtij shkrimtari të madh francez ta zbulojë dhe shijojë atë. Sepse po, ekziston një jetë e përtejme Camille Verhoeven.

Pierre Lemaitre

Lindur në Paris në 1951, Pierre Lemaitre është një nga më të mirët shkrimtarë prestigjiozë dhe të njohur francezë të viteve të fundit. I njohur në të gjithë botën dhe arritja e suksesit më të madh me atë polic aq të vogël sa është i madh në inteligjencë dhe me histori të jashtëzakonshme që është. Camille Verhoeven (Irene, Alex, Rosy & John y Camille), Ai është autor i titujve të tjerë si p.sh. Fustan nusërie, Tri ditë dhe një jetë o Burimet çnjerëzore.

Shihemi atje lart

Në vitin 1914, pak para se të pushkatohej për tradhti, megjithëse ishte rehabilituar më vonë, ushtari francez Jean Blanchard shkroi: «Unë ju jap një takim në parajsë, ku shpresoj që Zoti të na mbledh. Shihemi atje lart, gruaja ime e dashur ... ». Dhe autori i këtij romani, Pierre Lemaitre, e falënderon atë në fund për huazimin e frazës për titullin, ashtu siç ia kushton librin ushtarëve të të gjitha kombësive që ranë në Luftën e Parë Botërore. Ajo që vlen në të është gjithashtu një haraç, i personifikuar në tre ushtarë të tjerë protagonistë, tre personazhe secili më i paharrueshëm dhe me fat të ndryshëm.

Ju keni mbetur me dëshirën që ajo të kishte vazhduar, jo vetëm për vazhdimin e shoqërimit të protagonistëve (veçanërisht Albert Maillard-in në lëvizje), por për të mos pushuar së shijuari dhe admiruarin stilin e rrjedhshëm, plot zgjuarsi dhe dialogë shumë të mirë, dhe momente gati surreale të rrëfyera me humor dhe ironi të jashtëzakonshme. Në fakt, në shumë raste nuk mund të shmangni një buzëqeshje të ditur, qesharake ose të ngazëllyer në mes të dramës së plotë që është.

Skenari më i keq i mundshëm pas asaj Luftë të Madhe shkatërruese, viktimat e të cilëve - përveç civilëve - ishin gjithashtu shumë nga ushtarët që mbijetuan, pasi të vrarët në luftime u bënë heronj. Personazhet kryesore janë tre nga ata ushtarë të mbijetuar.

Figurë

Henri D'Aulnay-Pradelle

Toger D'Aulnay-Pradelle Isshtë një element i kujdesit që autori tashmë ju paraqet qartë si të imët, të pabesë, të ndërlikuar dhe ambicioz pa masë ose skrupuj. Ai është një poshtër që nuk ka zgjidhje tjetër veçse të të pëlqejë sepse ti e di që do të përfundojë keq, ajo gjëmim i tillë nuk mund të mbetet pa u ndëshkuar as nga dora e shkrimtarëve më të paparashikueshëm. Për të filluar, katër ditë para armëpushimit në 1918 dhe për të fituar atë medalje të munguar, ai urdhëroi një manovër të panevojshme dhe të pakuptimtë që njerëzit e tij të merrnin nivelin e një fushe.

Për këtë ai nuk heziton të vrasë dy nga prapa dhe vazhdoni me dy të tjerë duke përfituar nga rënia e një hobiteri. Njëri shtyhet në një vrimë dhe varroset i gjallë kur shpërthen. Një ushtar tjetër, shumë i plagosur në këmbë dhe i shpërfytyruar jashtëzakonisht shumë nga copëzat që i shkulën nofullën e poshtme, arrin ta shpëtojë dhe t'i shpëtojë jetën. Nga atje, marrëdhënia midis tyre do të jetë ajo e një miqësie unike dhe të pamasë.

Albert maillard

Alberti, i shpëtuar, do t'i përkushtohet plotësisht shpëtimtarit të tij, Edouard Pericourt, me vetëmohim të palodhur, sakrificë dhe mirënjohje të pafund për borxhin e jetës që keni me të. Kjo miqësi do t'i ndihmojë ata të merren me traumën e të parit të asaj që janë bërë pasi kanë humbur fjalë për fjalë lëkurën e tyre në luftë. Dhe në çfarë i ka shndërruar shoqëria, në të cilën ekziston ende i njëjti mjerim, hipokrizi, kontraste klasore, zili, ambicie dhe imorale, megjithëse fryma e përmirësimit, guximi dhe shpresa, besimi, besimi dhe lajthitjet.

Më e mira nga të gjitha, ato janë krejtësisht të ndryshme. Alberti është me origjinë të përulur, i ndrojtur, Zemër i zymtë, nervoz dhe plot pasiguri, por ai nxjerr mirësi dhe dhembshuri pa kufij dhe do të bëjë gjithçka dhe si është për mikun e tij Edouard, edhe pse kur ishin në front ata vështirë se e njihnin njëri-tjetrin. Ky përshkrim shoqërohet gjithmonë nga komentet qesharake të një nëne që nuk i shohim kurrë, por nga e cila lexojmë mendimet e saj për karakterin e dobët të djalit të saj i cili, megjithatë, është ndoshta më i guximshmi nga të gjithë personazhet.

Edouard perikourt

Edouard është nga një familje e pasur, djali i një bankieri të suksesshëm me marrëdhënie të fuqishme në qeveri dhe me të cilin ai ishte gjithmonë në hasmëri për shkak të keqkuptimit dhe përbuzjes së tij për personalitetin e tij rebel, të çmendur, ëndërrimtar dhe të çuditshëm. Sidoqoftë, ai ka edhe një motër që e adhuron. Ai është një artist me një dhuratë të veçantë për vizatim, por me një shpirt të plagosur thellë nga sa i ndjeshëm është dhe, në fund të fundit, shumë i mërzitur nga dhimbja dhe varësitë për ta luftuar atë.

Çfarë i bashkon ata

Çështja është që Edouard nuk dëshiron të dijë asgjë për familjen e tij dhe aq më pak të kthehet tek ata.Më shumë për babanë e tij sesa për plagën e tmerrshme që e ka lënë pa fytyrë dhe që ai nuk dëshiron ta rregullojë veten. Alberti kurrë nuk do ta kuptojë atë, por ai do ta pranojë atë dhe do të kujdeset për të, së pari në spitalin fushor dhe më pas duke lehtësuar transferimin e tij në Paris nën identitetin e një ushtari të vrarë në mashtrimet dhe krimet e para që ata do të kryejnë.

Jeta e Albertit, që nga ajo kohë, do të jetë një lëvizje e vazhdueshme emocionesh dhe nervash se ata do ta përfundojnë pothuajse kur Edouard, i cili është i varur së pari nga morfina dhe më vonë nga heroina dhe nuk del kurrë nga banesa e mjeruar që ata ndajnë, ide një mashtrim sa i thjeshtë aq edhe kolosal. Të gjithë duke përfituar nga vala e entuziazmit, patriotizmit të përkeqësuar nga fitorja dhe një fiksim i sëmurë (dhe gjithashtu fajtor) i autoriteteve për të nderuar heronjtë e tyre të luftës duke propozuar gara të monumenteve në kujtesën e tyre. Një nga ata që do të bien në mashtrim do të jetë babai i tij.

Në të njëjtën kohë, togeri Pradelle, i cili ishte gjithashtu me origjinë të pasur por kishte zbritur, ka marrë atë që dëshironte: prestigjin dhe pasurinë e shtuar nga martesa e tij me të Madeleine Pericourt, motra e Edouard, falë rrethanës së besimit të tij të vdekur, por dëshira për ta gjetur dhe varrosur në panteonin e familjes së tij. Madeleine gjithashtu do të takojë Albertin, i cili do të jetë në telashet më të mëdha sepse ishte ai që, me kërkesën e Edouard, i informoi ata për vdekjen e tij të supozuar.

Pradelle është në krye të një kompanie që menaxhon kërkimin, zbulimin dhe transferimin e ushtarëve të rënë në fronte të ndryshme në varreza dhe nekropole të reja të ndërtuara për këtë qëllim. Por, si një poshtër i përsosur që është, metodat e tij janë më të neveritshmet dhe më të pamoralshmet që mund të imagjinohen, duke çuar në një tragjedi edhe më të dhimbshme: humbja e trupave ose gjymtimi i tyre për t'i vendosur në arkivole më të vegjël për të kursyer kosto, konfuzion në identitete ose thjesht lëvizin arkivole bosh ose të mbushur me dhe

Do të përdorë partnerë të paaftë, punë të lirë dhe analfabete dhe bashkëpunim të autoriteteve falënderon marrëdhëniet e mira të vjehrrit të tij. Ky, megjithatë, e kuptoi herën e parë dhe e di saktësisht se për çfarë lloj tërbimi është ai. Pradelle do të ndalojë pa u ndëshkuar derisa të hasë një zyrtar gri, të përbuzur nga të gjithë për të qenë i sinqertë, i cili mban erë sikur ekziston dhe përfundon duke lëshuar një raport shkatërrues që do të zbulojë procedimin famëkeq.

strukturë

Rrethanat e ndryshme të të gjithë personazheve ndërthuren falë një strukturë e suksesshme dhe me një ritëm të shkëlqyeshëm në komplot, ku intriga më e madhe dhe e vazhdueshme është të shohim nëse Alberti dhe Edouard do të kenë sukses në mashtrimin (dhe uroj që ata të mos i zbulojnë ato). Gjithashtu nëse familja e Edouard do të dijë që djali i tyre është gjallë, veçanërisht kur Alberti përfundon i lidhur me ta, duke punuar për babanë e tij dhe duke u dashuruar me një nga shërbyeset në shtëpinë e tij, dhe, siç thashë më parë, nëse Pradelle është dhënë një shembull të mirë.

Fundi mund të jetë i vetmi i mundshëm dhe ekziston një epilog që mbaron skajet dhe lë shtigje të hapura për personazhe të tjerë dytësorë që janë shfaqur, të tilla si vajza e vogël e ve së qiramarrësit të banesës ku jetojnë Alberti dhe Edouard, dhe që zhvillon me ta një miqësi aq të veçantë sa është duke lëvizur, në veçanti, me Edouard.

Pra ...

ndjenja kur keni mbaruar është ajo e leximit një roman i bukur, as historik, luftarak apo pikerik, por me gjithçka në të njëjtën kohë dhe të shkruar jashtëzakonisht. Ajo drithëron, lëviz, zbavitjet dhe intrigat. Ju nuk mund të kërkoni më shumë. Mos hezitoni ta zbuloni.

Filmi

I nominuar për 13 César Awards dhe fitues i 5, drejtohet nga aktori dhe regjisori Albert Dupontel dhe yjet e yjeve të Buenos Aires nga Nahuel Perez Biscayart, ndër të tjera. Me prekje të El fantazma e operës o Moulin Rouge, filmi lëviz midis teatrit të kukullave dhe surrealizmit.

Të nxjerrë në pah modelin e prodhimit dhe kostumet, me njohje të veçantë për punën artizanale të Cecile Kretschmar, që krijoi më shumë se 20 maska përdoret nga personazhi kryesor. Shpresoj të jetë një haraç i mirë. Do ta shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.