Për kë bien kambanat

Për kë bien kambanat

Për Kujt Tollonat e Ziles është një roman i shkrimtarit dhe gazetarit amerikan Ernest Hemingway. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Varrezat e librave të harruar

Varrezat e librave të harruar

Varrezat e Librave të Harruar është një tetralogji e shkruar nga Carlos Ruiz Zafón nga Barcelona. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Ujku i stepës

Ujku i stepës

Ujku i stepës është një roman psikologjik nga prozatori, eseisti dhe poeti gjerman Hermann Hesse. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Librat e Lucinda Riley

Librat e Lucinda Riley

Lucinda Riley ishte një shkrimtare britanike e njohur në të gjithë botën për serialin Shtatë Motrat. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprave të saj.

Emri i trëndafilit

Emri i trëndafilit

Emri i trëndafilit (1980) është një roman historik i suksesshëm nga shkrimtari italian Umberto Eco. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Blues në Tokio

Blues të Tokios

Tokio Blues (1987) është romani i pestë i shkrimtarit japonez Haruki Murakami. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Ken Follet: libra

Ken Follet: libra

Ken Follet është romancieri më i shitur në Uells, i famshëm për rrëfimet e tij historike dhe pezull. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Juan José Millás: libra

Juan José Millás: libra

Juan José Millás është një shkrimtar dhe gazetar i shenjtëruar Spanjoll me pothuajse pesë dekada në biznes. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Carlos Ruiz Zafón: libra

Carlos Ruiz Zafón: libra

Carlos Ruiz Zafón ishte një nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë Spanjollë të shekullit XNUMX. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Akuitania

Akuitania

Aquitania është libri më i fundit nga shkrimtarja më e shitur në Spanjë: Eva García Sáenz de Urturi. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Klani i Ariut të Shpellave

Klani i Ariut të Shpellave

Clan Bear Clan është libri i parë nga autori i famshëm amerikan Jean Marie Auel. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Fat i mirë i Rosa Monteros

Fat i mirë (2020) është romani më i fundit nga shkrimtarja e shquar spanjolle Rosa Montero. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Udhëtimet e Gulliver

Udhëtimet e Gulliver

Udhëtimet e Gulliver-it është një satirë e famshme në prozë e shkruar nga irlandezi Jonathan Swift. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Felix de Azúa

Felix de Azúa

Félix de Azúa është një Spanjoll që konsiderohet si një nga eksponentët më të mirë të letërsisë së shekullit XNUMX. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Plaku dhe deti

Plaku dhe deti

Njeriu i vjetër dhe deti (1952) është vepra më e njohur e trillimit nga amerikani Ernest Hemingway. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe librit të tij.

Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën unë jetoj është një roman historik nga José María Pérez, i njohur më mirë si Peridis. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Fati i heronjve

Fati i heronjve

Fati i heronjve është një roman historik nga shkrimtari i shquar spanjoll Chufo Llórens. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Errësira dhe agimi

Errësira dhe agimi

Errësira dhe Agimi është parathënie e trilogjisë së njohur të Fil Foljeve të Tokës të Ken Follet. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Përralla e Shërbëtores

Përralla e Shërbëtores

Përralla e shërbëtores është një roman dystopian futurist i shkrimtarit kanadez Margaret Atwood. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Tierra, nga Eloy Moreno

Tierra, nga Eloy Moreno

Tierra (2020) është një roman me nuanca të qarta bashkëkohore nga shkrimtari spanjoll Eloy Moreno. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin.

Koha midis tegelave

Koha midis tegelave

El tiempo entre costuras (2009) është një roman nga shkrimtarja spanjolle María Dueñas. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e Verdhë të Krokodilëve është një bestseller nga shkrimtarja franceze Katherine Pancol. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Rruga e gjatë për në shtëpi

Rruga e gjatë për në shtëpi

Rruga e gjatë për në shtëpi (nga D. Steel) është një përrallë që mishëron vështirësi dhe padrejtësi. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë

Epoka e pafajësisë është një klasik i shekullit të XNUMX-të, shkruar nga autori amerikan Edith Wharton. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Dielli i mesnatës

Dielli i mesnatës

Dielli i mesnatës është një roman i letërsisë fantastike nga shkrimtarja amerikane Stephenie Meyer. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e saj.

Nëna e Frankenstein

Nëna e Frankenstein

Nëna e Frankenstein është një roman historik nga shkrimtari spanjoll Almudena Grandes. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Jeta gënjeshtare e të rriturve

Jeta gënjeshtare e të rriturve

Jeta gënjeshtare e të rriturve tregon se çfarë jeton një vajzë kur njeh realitetin e të moshuarve. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Holly zi

Holly zi

Holly Black është një nga shkrimtarët më të famshëm amerikanë në zhanrin fantazi të të rinjve. Ejani, mësoni më shumë rreth jetës dhe veprave të tij

Libra spanjollë për romane historike

Libra spanjollë për romane historike

Romani historik spanjoll lind në shekullin e nëntëmbëdhjetë, me veprën Ramiro, Conde de Lucena, të Rafael Húmara. Ejani dhe mësoni më shumë rreth saj.

Bibliotekari i Aushvicit

Bibliotekari i Aushvicit

Bibliotekari Auschwitz është një roman historik nga shkrimtari spanjoll Antonio González Iturbe. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Edith Wharton

Edith Wharton

Edith Wharton ishte një shkrimtare e njohur Amerikane e cila iu përkushtua qortimit të romaneve dhe tregimeve. Ejani, mësoni më shumë për jetën dhe punën e tij.

Librat kryesorë falas

Librat kryesorë falas

Librat kryesorë të mëposhtëm falas përmbajnë një përzgjedhje shumë të larmishme të punimeve për të gjitha shijet. Ejani, dini pak më shumë rreth këtyre titujve.

Ditari i vitit të murtajës

Ditari i vitit të murtajës

Ditari i Vitit të Murtajës është një kryevepër e shkrimtarit britanik Daniel Defoe. Ejani, mësoni më shumë rreth librit dhe autorit të tij.

Kuarteti i Aleksandrisë

Kuarteti i Aleksandrisë

Kuarteti i Aleksandrisë është një seri romanesh të krijuara nga shkrimtari britanik Lawrence G. Durrell. Ejani, dini më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Librat e Boris Izaguirre

Librat e Boris Izaguirre

Izaguirre është një shkrimtar dhe animator i njohur venezuelian i cili deri më sot ka krijuar një duzinë librash. Ejani, dini më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Libra nga Juan del Val

Libra nga Juan del Val

Juan del Val është një shembull i qartë i kapërcimit dhe suksesit, librat e tij e bërtasin atë në çdo rresht. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autorit dhe veprës së tij.

Libra nga Pilar Eyre

Libra nga Pilar Eyre

Librat e Pilar Eyre e çojnë lexuesin të ecë midis trillimeve dhe realitetit, me mjeshtëri. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Librat e Elvira Sastre

Librat e Elvira Sastre

Poezia dhe rrëfimi i Elvira Sastre zuri një vend në letrat kastile. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Librat e Arturo Pérez-Reverte

Librat e Arturo Pérez-Reverte

Pena e Perez-Reverte i bën lexuesit e tij të udhëtojnë në ambiente plot veprim, histori dhe mister. Ejani, dini më shumë për të dhe punën e tij.

Librat e Rosa Monteros

Librat e Rosa Monteros

Rosa Montero është një shkrimtare spanjolle me një karrierë të gjatë dhe një rrëfim joshës. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Librat e Javier Cercas

Librat e Javier Cercas

Të flasësh për Javier Cercas do të thotë të flasësh, në mënyrë të pashmangshme, për suksesin: Soldados de Salamina (2001). Ejani, mësoni më shumë rreth këtij autori dhe veprës së tij.

Libra nga Sonsoles Ónega

Libra nga Sonsoles Ónega

Librat Sonsoles Ónega na dërgojnë përmes 16 vjet letrash që zhyten në komplote njerëzore të papërpunuara. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprave të saj.

Librat më të mirë nga Pérez-Reverte

Librat më të mirë nga Pérez-Reverte

Pérez-Reverte është një shkrimtar dhe gazetar spanjoll shumë i njohur për karrierën e tij pjellore dhe të patëmetë. Ejani dhe shikoni punimet e tij më të mira.

Librat më të mirë misteriozë

Librat më të mirë misteriozë

Librat misteriozë kanë qenë të preferuarit e miliona lexuesve në të gjithë botën. Ejani dhe shikoni zgjedhjen më të plotë.

Librat më të shitur.

Librat më të shitur

Për një autor që ta bëjë punën e tij një bestseller është ëndrra e shumë vetave. Ejani, takoni librat më të shitur në histori dhe në vitin 2020.

Libra nga Luz Gabás

Libra nga Luz Gabás

Librat e Luz Gabás përfaqësojnë një prishje të gjallë dhe të freskët në skenën letrare spanjolle. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Libra Reyes Monforte

Libra Reyes Monforte

Për shkak të komploteve të tyre eksperimentale, librat e Reyes Monforte kanë mahnitur mijëra lexues në të gjithë botën. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Romane të rekomanduara për 2021

Romane të rekomanduara për 2021

Duke menduar për lexuesit që janë të dashur për romanet e mira, këtu është një përzgjedhje për këtë 2021. Ejani dhe zgjidhni atë që ju pëlqen më shumë.

Libra Paulo Coelho

Libra Paulo Coelho

Librat e Paulo Coelho, megjithë prononcimin e jashtëzakonshëm të kritikëve, nuk ndalen së shituri. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autorit dhe veprave të tij.

Nën-zhanret narrative.

Nën-zhanret narrative

Nën-zhanret tregimorë janë secili prej grupeve që përbëjnë tekstet narrative. Ejani dhe mësoni më shumë rreth tyre.

Rishikimi i La fiesta del chivo.

Festa e dhisë

Partia e Dhisë është një roman i shkruar nga Çmimi Nobel për Letërsi, Mario Vargas Llosa. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Ide për të shkruar një libër.

Ide për të shkruar një libër

Të kesh pranë një sërë idesh për të shkruar një libër, lehtëson procesin krijues. Ejani dhe dini disa këshilla që do t'ju ndihmojnë.

Rishikimi i Pesë orëve me Mario.

Pesë orë me Mario

Pesë orë me Mario është kryevepra e shkrimtarit spanjoll Miguel Delibes. Ejani dhe mësoni më shumë rreth romanit dhe autorit të tij.

Rishikimi i Niebla.

Niebla, nga Miguel de Unamuno

Niebla (1914), nga Miguel de Unamuno, një referencë e detyrueshme në romanin ekzistencialist modern. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Nada.

Nada, nga Carmen Laforet

Nada është një roman i shkrimtarit të famshëm spanjoll Carmen Laforet. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Rishikimi i një kolone zjarri.

Një kolonë zjarri

Një Shtyllë e Zjarrit është një libër nga Ken Follet, romancieri bashkëkohor britanik më i suksesshëm. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i La cocinera de Castamar.

Kuzhinierja e Castamar

Gatuani i Castamar është një roman i autorit spanjoll Fernando J. Múñez. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikim i Lotëve të Shivait.

Lotët e Shivait

Lotët e Shiva (2002) është romani i tetë i botuar nga autori spanjoll César Mallorquí. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i rrugës së pafund.

Rruga e pafund

Rruga e pafund është një roman historik i hollësishëm i shkruar nga José Calvo Poyato. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Zonjës së Kamelive.

Zonja e Kamelive

Zonja e Kamelive është pjesa më e gjerë e shkrimtarit Alexandre Dumas Jr. Ejani, dini më shumë për veprën dhe autorin.

Rishikim i Shoqërisë së Poetëve të Vdekur, libër.

Poeti i vdekjes Shoqëria

Shoqëria e Poetëve të Vdekur është adaptimi letrar i NH Kleinbaum i skenarit të Schulman. Ejani, mësoni më shumë rreth librit dhe autorit të tij.

Rishikimi i Zotit të mizave.

Zoti i Mizave

Lordi i mizave është vepra me të cilën filloi karriera e britanikut William Golding. Ejani, dini më shumë për romanin dhe shkrimtarin.

Rishikimi i vdekjes së komandantit.

Vdekja e komandantit

Vdekja e Komandantit është lëshimi i fundit nga shkrimtari i njohur japonez Haruki Murakami. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i dimrit të botës.

Dimri i botës

Dimri i Botës është pjesa e dytë e Trilogjisë së Shekullit e krijuar nga Ken Follet. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Luginës së Ujqërve.

Lugina e Ujqërve

Lugina e Ujqërve ishte libri i dytë i botuar nga shkrimtarja Spanjolle Laura Gallego García. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Albert Espinosa.

Albert Espinosa

Albert Espinosa është një skenarist, dramaturg, shkrimtar, interpretues dhe regjisor i filmit i shquar spanjoll. Ejani, mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Rishikimi i Marianela.

Marianela

Marianela është një nga veprat më të rëndësishme të autorit spanjoll Benito Pérez Galdós. Ejani, dini më shumë për romanin dhe autorin e tij.

Rishikimi i Letrave Marokene.

Kartat Marokene

Cartas marruecas është një roman epistolar i shkruar nga shkrimtari dhe ushtaraku spanjoll José Cadalso. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i një kthesë tjetër të vidës.

Një tjetër kthesë

Një tjetër kthesë e vidës është vepra më e njohur e autorit dhe kritikut letrar pjellor Henry James. Ejani, dini më shumë për romanin dhe autorin e tij.

Rishikim i vitit 1984.

1984

1984 është romani më emblematik i britanikut Eric Arthur Blair (pseudonimi, George Orwell). Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Haruki Murakami.

Haruki murakami

Haruki Murakami është shkrimtari më i njohur japonez në botë sot. Ejani dhe mësoni më shumë për të dhe punën e tij.

Rishikim i Yo, Julia.

Unë, Julia

Yo, Julia është një roman historik i trilluar nga shkrimtari spanjoll Santiago Posteguillo. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i përparësive të të qenit i dëbuar.

Përparësitë e të qenit i dëbuar

The Perks of Being a Outcast është një roman epistolar nga shkrimtari amerikan, Stephen Chbosky. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i kantonit të fundit.

Macja e fundit

Katoni i fundit është një roman i shkruar nga shkrimtarja dhe gazetarja Spanjolle, Matilde Asensi. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i rojeve të kështjellës.

Gardianët e kështjellës

Gardianët e Citadel është një trilogji fantastike e krijuar nga Spanjishtja Laura Gallego. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i vajzës së natës.

Bijë e natës

Vajza e natës paraqet një reflektim mbi dashurinë si një forcë motivuese me hapësirë ​​të pakufizuar. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i zonjës Dalloway.

Zonja Dalloway

Zonja Dalloway e Virginia Woolf përfaqëson shprehjen përfundimtare britanike të periudhës së luftës. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i San Miguel Bueno, martir.

Shën Manuel Bueno, dëshmor

San Miguel Bueno, martir është një nivola që përmbledh shumë nga tiparet e veprës së madhe të Miguel de Unamuno. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Libra të trillimeve shkencore.

Libra të trillimeve shkencore

Së bashku me tmerrin dhe romancën, librat e trillimeve shkencore janë ndër më të njohurit. Ejani dhe mësoni më shumë rreth zhanrit, autorëve të tij dhe veprave të tyre.

Rishikimi i La Temperance.

Temperancën

Temperanca është një vepër në të cilën dashuria, tradhëtia, tragjedia dhe lakmia ndërthuren në një mënyrë intensive. Ejani, mësoni më shumë rreth librit dhe autorit të tij.

Rishikimi i Elegancës së Hedgehog.

Eleganca e Hedgehog

Eleganca e Hedgehog përmban një histori të thellë, të zhytur në mendime dhe mjaft të zakonshme në botën e sotme të dixhitalizuar. Ejani, ai di më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Rishikim i Shtëpisë Gjermane.

Shtëpia gjermane

Shtëpia Gjermane është një dramë e vendosur në gjykimet e Nurembergut. Merret në thellësi me tmerrin e Holokaustit. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Rënies së Gjigandëve.

Rënia e gjigantëve

Rënia e Gjigandëve është pjesa e parë e Trilogjisë së Shekullit të Ken Follet, bazuar në Luftën e Dytë Botërore. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Kapuçit të Kuq në Manhatan.

Kapuçi i Kuq në Manhatan

Kapuçi i Kuq në Manhatan është një roman fantastik i krijuar nga Carmen Martín Gaite. Isshtë një përrallë moderne. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i metamorfozës.

Metamorfoza

Metamorfoza është një histori nga Franz Kafka që pasqyron mizorinë e shoqërisë përmes një komploti të pazakontë. Ejani, dini më shumë për autorin dhe veprën e tij.

Librat e Ildefonso Falcones.

Librat e Ildefonso Falcones

Librat e Ildefonso Falcones erdhën për të tronditur skenën letrare spanjolle dhe botërore që nga viti 2006. Ejani, mësoni më shumë për veprën dhe autorin e saj.

Rishikimi i Rrotës së Kohës.

Rrota e kohës

Rrota e Kohës është një sagë fantastike epike e krijuar nga shkrimtari amerikan James Oliver Rigney, Jr. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i vajzave të qytetit të pëlhurave.

Vajzat e fshatit të pëlhurave

Në The Baughters of the Cloth Village, Jacobs rrëfen sekretet e Melzers dhe dramën e përgjakshme të një lufte. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Shqyrtimi i Dosjes së Stuhive.

Arkivi i stuhive

Arkivi i Stuhive është një sagë letërsie fantastike e krijuar nga shkrimtari Brandon Sanderson. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i pyllit e di emrin tuaj.

Pylli e di emrin tënd

Pylli e di që emri juaj është një roman interesant ku legjendat dhe mallkimet kombinohen me ngjarje historike. Ejani, mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Rishikimi i Asnjë Lajme nga Gurb.

Asnjë lajm nga gurb

Sin Noticias de Gurb është një roman satirik i krijuar nga intelektuali spanjoll Eduardo Mendoza. Ejani, mësoni më shumë rreth kësaj vepre dhe autorit të saj.

Klasat e romaneve letrare.

Klasat e romaneve letrare

Llojet e romaneve letrare janë shumë të ndryshme dhe kushtëzohen nga burimet e përdorura nga autori. Ejani dhe mësoni më shumë rreth tyre.

Çfarë është një roman historik?

Çfarë është një roman historik?

Romani historik është një nën-zhanër narrativ i kufizuar në ngjarje reale të pandryshuara si spiranca e komplotit të tij. Ejani, mësoni më shumë për të dhe autorët e saj.

Fjodor Dostojevski.

Dostojevskit

Fyodor Dostoyevsky ishte një shkrimtar, redaktor dhe gazetar rus. Ai e shënoi letërsinë me romanet dhe tregimet e tij. Ejani, dini më shumë për të dhe punën e tij.

Rishikim i Alkimistit.

Alkimisti

Alkimisti konsiderohet libri më i shitur në gjuhën Portugeze në histori. Beenshtë përkthyer në 56 gjuhë. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Librat e Julia Navarro.

Librat e Julia Navarro

Librat e Julia Navarro, letërsi e mirë që vjen nga dora e një stilolapsi të hollë gazetaresk. Ejani, mësoni më shumë rreth autorit dhe veprave të saj.

Rishikimi i Tërheqësit në thekër.

Tërheqësi në thekër

Tërheqësi në thekër shënoi një moment historik në kulturën letrare amerikane pas Luftës së Dytë Botërore. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Vlerësim nga Manolito Gafotas.

Manolito Gafotas

Manolito Gafotas është romani i parë për fëmijë nga Elvira Lindo. Libri lind nga përvoja e tij në radio. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autores dhe veprës së saj.

Rishikimi i Runner Maze.

Saga e Maze Runner

Saga e Maze Runner është një roman i trillimeve shkencore që zhytet në një të ardhme post-apokaliptike. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Moby Dick.

Moby Dick

Moby Dick është një kryevepër. Melville zhytet në mani dhe hakmarrje dhe gjërat e komplikuara në marrëdhënie. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Pemës së Diturisë.

Përmbledhje e Pemës së Shkencës

Pema e Shkencës është një xhevahir i Pío Baroja. Ngjyrat e saj autobigrafike dhe kapja e saj e lartë e komplotit lëvizin. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i së Vërtetës për rastin e Harry Quebert.

E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert

E vërteta rreth çështjes Harry Quebert është një thriller romantik. Joël Dicker nxori një komplot të mirë me kthesa të mëdha. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i ishullit nën det.

Ishulli nën det nga Isabel Allende

Ishulli nën det rrëfen luftën për lirinë e Tetës. Libri përfshin dyzet vjet përvoja të vështira. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Fundi i vdekjes së Cixin Liu.

Fundi i Vdekjes, nga Cixin Liu

Fundi i Vdekjes është pjesa e tretë në epikën Tri Trilogji e shkruar nga Cixin Liu. Ejani, mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Ines dhe gëzimi.

Agnes dhe gezim

Ines dhe Joy është pjesë e një sage të përqendruar në "luftën e përjetshme për liri" në Spanjën e pasluftës. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Ballkonit në dimër.

Ballkoni në dimër nga Luis Landero

Ballkoni në dimër nga Luis Landero është një roman autobiografik me një zhvillim shumë të zhvilluar. Ejani dhe mësoni më shumë për këtë vepër madhështore dhe autorin e saj.

Rishikimi i Fotografisë së Dorian Gray.

Fotografia e Dorian Gray

Portreti Dorian Grey konsiderohet si një nga veprat letrare më të diskutueshme të shekullit të XNUMX-të. Ejani dhe mësoni më shumë rreth autorit të saj dhe veprës së tij.

Rishikimi i Fahrenheit 451.

Fahrenheit 451

Fahrenheit 451 ju vendos në një të ardhme distopike, ku fuqia shfrytëzohet duke shkatërruar libra. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Martianit.

Martiani, nga Andy Weir

Martiani është një lojë mjaft e rrjedhshme që të merr për të mishëruar dramën e një njeriu të braktisur në Mars. Ejani dhe mësoni më shumë rreth komplotit të saj dhe autorit të saj.

Rishikimi i problemit të tre trupave.

Problemi me tre trupa

Romani na çon në një realitet ku bëhet kontakti i parë i huaj, por me rezultate të papritura. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi i Busullës së Artë.

Busulla e Artë e Phillip Pullman

Busulla e Artë është titulli i parë në serinë Dark Matter, krijuar nga shkrimtari anglez Phillip Pullman. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Dora e majtë e errësirës.

Dora e majtë e errësirës

Historia zhvillohet në planetin Gueden, shtëpia e një civilizimi të çuditshëm me cilësi të pazakonta seksuale. Ejani dhe mësoni më shumë rreth veprës dhe autorit të saj.

Rishikimi cenital.

Cenital, nga Emilio Bueso

Cenital është një roman inovativ që i përket zhanrit të përshkruar si "roman shkencor-klimatik". Ejani dhe mësoni më shumë rreth kësaj vepre dhe autorit të saj.

Librat e Virginia Woolf

Librat e Virginia Woolf janë vepra avangarde me peshë të madhe letrare që shënuan një epokë. Ejani dhe mësoni më shumë për autorin dhe përmbajtjen e tij.

Zoti i unazave.

Zoti i unazave

Lordi i unazave është një nga veprat letrare më të rëndësishme të fantazisë në histori. Ejani dhe mësoni rreth historisë së Tokës së Mesme dhe krijuesit të saj.