Mariam Orazal. Intervistë me autorin e Një kurë për shpirtin

Fotografia: Mariam Orazal, profili në Facebook.

Mariam Orazal është pseudonimi i një shkrimtari dhe gazetari nga Badajoz, i diplomuar për Komunikim Audiovizual dhe i përkushtuar në radio. admirues i roman romantik, vendosi të publikojë të tijën dhe tashmë ka disa. e fundit eshte një kurë për shpirtin. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë ku ai na tregon për të dhe shumë më tepër.

Mariam Orazal-Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i ri titullohet një kurë për shpirtinMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

MARIAM ORAZAL: një kurë për shpirtin ka kuptim për mua një nga projektet më emocionuese të jetës sime. Unë jam më shumë pas romaneve të lehta dhe nisja e këtij libri ishte diçka që as që e kërkoja. Mund të themi se historia po më merrte. Shkëndija që ndezi idenë ishte vetë kërkimi; Një ditë të bukur, duke kërkuar të dhëna për një roman tjetër, e zbulova këtë Mjekja e parë femër në Angli kishte jetuar gjithë jetën si njeri që të mund të ushtrojë mjekësi. Dhe asgjë më shumë nuk duhej. Ai lindi pothuajse menjëherë Paige dhe e dija se çfarë donte të thoshte.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

MA: Leximet e mia të para ishin Histori. I përpiu. Hapi logjik do të kishte qenë romanet për fëmijë dhe të rinj, por e vërteta është se në moshën 13-vjeçare dhe pas disa kohësh pa shumë interes për të lexuar, zbulova Shtëpia e Shpirtrave. Isabel Allende më ktheu në rrugën e duhur dhe që nga ajo kohë nuk kam pushuar kurrë së qeni një lexuese kompulsive.

Megjithatë, si shkrimtar, profesion më erdhi shumë pasdite. Romani im i parë ishte një nga malësorët, i cili është një mjedis për të cilin jam gjithashtu i pasionuar, së bashku me regjencë. Quhet Oferta dhe publikohet ende në vendin ku u shfaq, në platformën Wattpad.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

MA: Nuk mund të mbaj vetëm një, kam frikë. Edhe pse do të them gjithmonë se i detyrohem shumë Johanna Lindsay. Ishte ajo që më hapi derën e romancës, e cila më lëshoi ​​dashurinë për zhanrin, jo vetëm për ta lexuar, por edhe për ta shkruar. Edhe pse ndoshta ajo nuk është referenca që kam sot kur shkruaj. unë dua Lisa kleypas, Mary Balogh, Julia Quinn, Sarah Maclean… Seriozisht, ka kaq shumë sa nuk mund t'i përmend të gjitha.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

MA: Vendos një Derek Craven në jetën tuaj… Personazhet meshkuj nga Lisa Kleypas Ata janë gjithmonë të dashur dhe pak të paharrueshëm, por karakteri i torturuar i Derekut, inteligjenca e tij, aftësia e tij për të dominuar gjithçka dhe këdo përveç dashurisë... Do të kisha dashur të krijoja një personazh si ai. Një ditë do ta bëj.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

MA: Unë jam një adhurues i Silencio. Nuk po them se nuk di të lexoj apo shkruaj me disa shpërqendrime, por kur mund ta bëj në heshtje të plotë, jam njeriu më i lumtur në botë. Ajo flluskë e vogël që krijoj rreth meje është paqe dhe lumturi.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

MA: Ah, shiko mirë, nuk jam i shqetësuar për këtë. Zakonisht lexoj në divan dhe libër elektronik, por e pranoj se përvojat e mia më shpërblyese janë gjithmonë me libra rol. Për të shkruar nuk kam një preferencë të qartë për asnjë pajisje. Kur “ulem” për të shkruar, zakonisht shkoj në PC, por shkruaj edhe skena të plota në të i lëvizshëm, në varësi se ku më kapni.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

MA: Më pëlqen tregim historik, shumë. Dhe gjithashtu roman i zi. Në romantike kam lexuar gjithçka, megjithëse gjithmonë fokusohem shumë te regjenca historike apo viktoriane.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

MA: Po e rilexoj Rregullat e poshtër nga Sarah Maclean. Përsa i përket punës, romani në Sallonin e Përzgjedhur më ka hapur një derë të rrezikshme dhe të mrekullueshme. Unë jam duke u ribashkuar me Chadwick në gjeneratën e dytë, dhe deri këtu mund të lexoj.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

MA: Sektori i botimeve është shumë e komplikuar. Ne jemi mijëra, miliona që do të donim të fitonim jetesën me shkrim dhe, megjithëse ka mijëra e miliona lexues që konsumojnë librat tanë, asnjëherë nuk mjafton që të gjithë të kenë sukses. Për fat, qëllimi im në këtë botë ka qenë gjithmonë të shijoj procesin, ta jetoj atë... dhe kam gjetur rehati dhe kënaqësi të madhe duke e bërë këtë me Selecta, botuesin tim. Vendosa të botoj sepse doja t'i bëja të tjerët të ndjenin atë që ndjeja duke lexuar dhe Lola Gude ma bëri shumë të lehtë. Përvoja ime ka qenë gjithmonë e mirë, Unë nuk mund të flas për sektorin, edhe pse nuk e mohoj që, ndonjëherë, mund të jetë pak mosmirënjohës.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

MA: Të gjitha ngjarjet e jetës, të lumtura dhe dramatike, janë burim frymëzimi. Kur dikush punon duke krijuar emocione, reflektimi i bazuar në ngjarjet që has është i pashmangshëm. Forca e popullit ukrainas, guximi dhe vështirësitë e tij janë universale, ato janë të njëjtat që e shtyjnë një vajzë të vogël në kohët mesjetare të arratiset ose të përballet me terrorin e një babai despotik ose të një regjimi shtypës. Sigurisht që kjo që po ndodh më prek mua, por madje trishtimi ndonjëherë është një motor për krijimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.