Episodet e një lufte të pafund: Almudena Grandes

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Citim nga shkrimtarja Almudena Grandes.

Episodet e një lufte të pafund është një grup romanesh fantastike historike të shkruara nga autori i ndjerë madrilen Almudena Grandes. Saga ka gjashtë vepra pa lidhje të dukshme, por me një ngjarje kryesore: të gjitha ndodhin gjatë ngjarjeve që ndodhën gjatë rezistencës kundër frankoizmit, midis 1939 dhe 1964.

Librat e Grandes kanë një marrëdhënie të shkëlqyer me Episodet kombëtare, një koleksion de romane të shkruara nga autori spanjoll Benito Perez Galdós, të cilin Almudena e konsideroi: "Novelisti tjetër i madh —pas Servantesit— i letërsisë spanjolle". Ky është, pra, një haraç për veprën e Pérez Galdós të sjellë në jetë nga fiksioni.

Përmbledhje e Episodeve të një Lufte të Pafund

Agnes dhe gezim (2010)

Kjo vepër është përgjegjëse për hapjen e dyerve për lexuesin në një shoqëri spanjolle të shënuar nga pushtimi i Luginës së Aranit. Ky i fundit është emri i një kryengritjeje të njohur që ndodhi gjatë diktaturës së Francisco Frankos. më shumë çfarë betejash, teksti flet për konfliktet e brendshme në partinë komuniste dhe marrëdhëniet personale të anëtarëve të saj.

En Agnes dhe gezim - si në të gjitha vëllimet e sagës - ka personazhe fiktive që përzihen me personalitete reale historike. Komploti, përveç fakteve të tjera, tregon historinë e Ines, motrës së një delegati provincial.. Gruaja bie në dashuri me një ushtar komunist, i cili e bën atë të ndryshojë idealet e saj politike, gjë që i krijon një situatë shumë të rrezikshme.

Lexuesi i Zhyl Vernit (2012)

Frankoizmi fitoi Luftën Civile Spanjolle në 1939. Megjithatë, betejat nuk u ndalën. Komunistët që mbijetuan ikën në Sierra, ku ende jetojnë grupe dhe familje që i përkasin Republikës. Pavarësisht humbjes së tyre, ata janë të vendosur të çlirojnë Spanjën nga diktatura Franko. tetë vjet më vonë, në male nga Jaén, në një qytet të quajtur Fuente Santa de Martos, jeton një fëmijë nëntë vjeç me emrin Antonino Perez.

Nino është djali i një roje civile me të cilin jeton —së bashku me nënën, motrat dhe familjet e tjera me të njëjtin profesion—në kazermë. Atë verë, djali takon Pepe el Portugués, një refugjat që po qëndron në mullirin e vjetër.. Nëpërmjet këtij personazhi, i vogli mëson vlerën e librave, por jo vetëm kaq. Ai zbulon gjithashtu se jeta është plot nuanca dhe se njerëzit që ka njohur nuk janë të mirë apo të këqij, por viktima të rrethanave të tyre.

Tri dasmat e Manolitës (2014)

Në një Madrid të shkatërruar nga Lufta Civile jeton një vajzë 16 vjeçare me emrin manolita Perales Garcia. vajza e pafuqishme është i pushtuar nga ngjarje të ndryshme që do ta shënojë përgjithmonë: njerka është në burg, babai i saj u pushkatua. Për më tepër, ajo dhe vëllezërit e motrat dhe vëllezërit e saj u dëbuan nga shtëpia e tyre.

Me një vendosmëri të ashpër, Manolita duhet të mbajë familjen e saj. Së shpejti, ai gjen një shtëpi të braktisur për të siguruar një shtëpi të re për vëllezërit e motrat e tij - gjë që ai e bën ilegalisht. Menjëherë pas kësaj, ajo përfshihet në një mision të rrezikshëm që lidhet me politikën e vendit të saj. Protagonisti duhet të vizitojë Silverio Aguado, një i burgosur në burgun Porlier, për të deshifruar disa udhëzime të çuditshme. Në zhargonin e burgut, këto takime njihen si "dasma".

Pacientët e Dr. García (2017)

Guillermo Garcia Ai është një mjek që jeton me vendosmëri betimin e Hipokratit gjatë dhe pas fitores së frankoizmit në Spanjë. Ai ka për qëllim të shpëtojë jetë — nuk ka rëndësi nëse janë të partisë së Frankos apo të komunistëve. Mjeku banon në Madrid, ku ushtron zanatin e tij. Megjithatë, ju duhet ta bëni këtë me një identitet të rremë.

Ky pseudonim iu dha nga Manuel Arroyo Benítez, miku i tij më i mirë. Gjatë vitit 1946, të dy depërtojnë në një organizatë të fshehtë të dedikuar për të siguruar azil për anëtarët e Rajhut të Tretë.. Në këtë kontekst, personazhet takojnë Adrián Gallardo Ortega, një ish-boksier që nuk e di se dikush dëshiron të imitojë identitetin e tij për të ikur në Argjentinë.

Nëna e Frankenstein (2020)

Ky roman rrëfen historitë e personazheve që bëjnë jetën e tyre në Spanjë në vitet '50, një moment kompleks historik brenda vendit. Gjithashtu, Nëna e Frankenstein aludon ndaj mjedisit të psikiatrisë bashkëkohore të kohës dhe deri në vitet e fundit të parricidit të famshëm spanjoll Aurora Rodríguez Carballeira. Ky i fundit, në shfaqje, është një pacient në spitalin mendor Ciempozuelos.

Është në atë sanatorium mendor ku është Rodríguez Carballeira takon Dr. Germán Velázquez, një psikiatër spanjoll që jeton në Zvicër, i cili kthehet në vendin e tij për të zbatuar një trajtim të ri mjekësor për skizofreninë. Nga ana tjetër, mjeku takon María Castejón, një asistente infermiere i cili ndan një lidhje shumë të fuqishme me Aurorën, pasi ishte ajo që e mësoi të lexonte. Këta tre personazhe janë protagonistët e tregimit.

Rreth autorit, María Almudena Grandes Hernández

Almudena e madhe.

Almudena e madhe.

Maria Almudena Grandes Hernández ka lindur në vitin 1960, në Madrid, Spanjë. Ajo ishte një shkrimtare, gazetare, romanciere dhe skenariste spanjolle. Autori studioi gjeografinë dhe shkencën historike në Universitetin Complutense të Madridit, dhe shpesh punonte si kolumnist për të përditshmen Vendi. Familja e tij është e dhënë pas poezisë, kështu që Grandes dëshironte të shkruante që në moshë shumë të re.

Si një student letrar i historisë, Veprat e tij më të njohura kanë pasqyruar gjithmonë përvojat e njerëzve të zakonshëm në Spanjën e Frankos.. Përveç kësaj, tekstet e tij kërkojnë të shpëtojnë misteret dhe pjesët e informacionit të humbur gjatë dekadave. Falë librave të saj të mëdhenj, ajo u nderua me disa nderime, duke përfshirë Çmimin Kombëtar Narrativ (2018) dhe Medaljen e Artë për Merita në Artet e Bukura (2021).

Libra të tjerë nga Almudena Grandes

 • Moshat e Lulu (1989);
 • Unë do t'ju telefonoj të premten (1991);
 • Malena është një emër tango (1994);
 • Atlasi i Gjeografisë Njerëzore (1998);
 • Erërat e ashpra (2002);
 • Kështjella prej kartoni (2004);
 • Zemra e ngrirë (2007);
 • Puthje në bukë (2015);
 • Gjithçka do të bëhet më mirë (2022);
 • Mariano në Bidasoa (e papërfunduar).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.