Rodrigo Kostaja. Intervistë me autorin e Ruajtësit të Librave

Fotografia: Faqja e internetit e Rodrigo Costoya.

Rodrigo Kostoja, mësues dhe shkrimtar, thotë se "të shkruarit është të eksplorosh universet që ne as nuk e dinim se jetonin brenda nesh". Ai debutoi në të me Porto Santo. Enigma e Kolombit. Dhe romani i tij i fundit është Kujdestari i librave, kush fitoi Konkursi i romanit historik të qytetit IX të Ubedës në vitin 2020. Ju falënderoj shumë për kohën, mirësinë dhe përkushtimin për këtë intervistë ku ai na tregon për të dhe shumë më tepër.

Rodrigo Costoya - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Romani juaj i fundit Mbajtësi i Librave fitoi Konkursin e IX-të të Romanit Historik të Qytetit Úbeda në 2020. Nga lindi ideja për tregimin tuaj dhe çfarë kuptimi kishte ai çmim për ju?

RODRIGO COSTOYA: Ideja, siç ndodh shpesh me romanet e mia, u shfaq në a libër i vjetër për historinë e Galicisë. Aty u përmendën ngjarjet që po tregoj dhe që i integrova me fakte të tjera historike me rëndësi botërore dhe, natyrisht, me komplotet fiktive që mbështesin gjithë historinë tonë. 

Çmimi më dha akses tek publiku i gjerë, synimi i madh për një shkrimtar të ri. Diçka shumë e vështirë, dhe që është aq zhgënjyese sa mund të shkatërrojë një karrierë nëse nuk arrihet. Prandaj Úbeda do të jetë përgjithmonë në zemrën time.

 • AL: A mund të mbani mend ndonjë nga leximet tuaja të para? Dhe historia e parë që keni shkruar?

RC: Sigurisht që mbaj mend që zemra më rrihte duke lexuar romanet e mëdha aventureske: Salgari, Verne, Londër, Stevenson… dhe gjithashtu romane fantazi nga letërsia aktuale: Ende, Tolkien, Rothfuss… E shoh veten si një fëmijë i paaftë për të vënë një libër, deri në orët e vona (me qortim pasues nga prindërit e mi), duke qarë kur mbyll një nga ato romane sepse kishte mbaruar. Mendoj se nga këtu vijnë historitë që shkruaj sot. Mbaj mend gjithashtu se kam filluar shumë i ri në vepra të tjera të mëdha të letërsisë universale: Dumas, Suskind, Rulfo… Romanin historik, megjithatë, e zbulova si i rritur.

 • AL: Një kryeshkrimtar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha periudhat. 

RC: Më ndodh si Samwise Gamyi kur kthehem në Shire: ose kaloj tre ditë duke iu përgjigjur kësaj pyetjeje ose nuk e bëj. Duke përmbledhur deri në kufi, do të shkoj në García Márquez në rrëfim (edhe pse ajo që bëj është rrënjësisht e ndryshme); te Manuel Antonio në poezi tani Bryson në provë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

RC: Unë e dua karaktere poliedrike, kontradiktore, ato që tregojnë dobësitë që ne të gjithë mbartim, ato që manifestojnë dritën dhe errësirën që të gjithë mbartim brenda. Ndoshta eksponenti më i mirë është Scarlett O'Hara nga Margaret Mitchell, por unë jam gjithashtu i magjepsur nga shkrep shqopash nga Emily Brontë, e Ashabi të Melville ose të Humbert të Nabokovit, për shembull. Dhe gjithmonë i portretizuar përmes veprimeve të tyre, si shprehen, çfarë bëjnë, si reagojnë dhe si i trajtojnë të tjerët.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

RC: Asgjë, me të vërtetë. E nevojshme heshtja, përqendrimi dhe koha të cilësisë për t'iu kushtuar punës. Unë nuk bëj gjëra të çuditshme. Dhe sigurisht, jam shumë i kënaqur me konceptin e "frymëzimit" në të cilin njerëzit besojnë. Kjo nuk ekziston. Punë e vështirë po.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

RC: Vendi perfekt për mua, divanin apo krevatin, me laptopin në prehër dhe pak më shumë. Koha më e mirë, kushtojini një mëngjes të tërë. Kur vesh më pëlqen të filloj mes pesë dhe gjashtë në mëngjes, dhe nëse asgjë nuk e pengon, arrij deri në mesditë. Dhe gjithmonë duke ndërthurur ndonjë sport, po.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

RC: The romane aksioni, të aventurave, gjithmonë më kanë pëlqyer shumë. Disa, si ato të Mark Twain ose Fenimore Cooper (ndër shumë të tjerë), mbivendosen me atë që mund të kuptohet si një roman me një mjedis historik. Në fakt, unë konsideroj se nënzhanri im priret më tepër drejt atij hibridi. Pastaj, siç thashë, ka nga ato ku komponenti i fantazi fiton pak a shumë rëndësi (nga Tolkien te Verne, për shembull), të cilat janë gjithashtu ndër të preferuarat e mia. Në çdo rast, Unë jam më shumë me vepra cilësore sesa të një zhanri apo tjetër. Nëse romani, ose përmbledhja me poezi, ose një libër i ndonjë zhanri tjetër është i mirë, do të më pëlqejë. Kjo është e sigurt.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

RC: Ato që zakonisht lexoj më shumë janë artikuj, hulumtime apo publikime të ndryshme që trajtojnë temat historike që më interesojnë. Këto lexime janë të përditshme për mua dhe i gjej pothuajse gjithmonë në internet. 

Si vepër letrare po lexoj Emrin e Zotit, nga Jose Zoilo. Një roman historik i cilësisë më të lartë i përshtatur në pushtimin e Gadishullit Iberik nga muslimanët në vitin 711, shkruar nga një mjeshtër i vërtetë. pranë Louis clog, dy gjigantët e romanit aktual historik në spanjisht.

Une jam duke shkruar romanin tim të katërt, me qendër në a histori magjepsëse (dhe e vërtetë). çfarë ndodhi në Santiago de Compostela ndërmjet 1588 dhe 1589 (njëkohësisht me kompanitë e njohura përkatësisht si Ushtria e Pamposhtur dhe Kundër-Ushtria Angleze). Jam shumë i emocionuar, sepse ajo që ndodhi këtu në ato dy vite është absolutisht e pabesueshme.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

RC: Fotografia është e komplikuartë gjithë do ta thonë këtë. Por më duhet të them gjithashtu se kam filluar të shkruaj pesë vjet më parë dhe tani kam dy romane të botuara në botues të mëdhenj (secili, në versionin e tij në spanjisht dhe galishte), dhe se romani im i tretë do të botohet në maj me Grupo Planet. Dhe që i katërti është rrugës dhe gjithçka tregon se do të mund të botoj edhe me një botues të madh. Dua të them, bazuar në përvojën time personale, puna shpërblehet.

Ajo që më shtyu të provoj të botoj është nevoja që këto histori, të cilat më duken kaq emocionuese, të arrijnë sa më shumë njerëz. Më pëlqejnë aq shumë, sa më emocionojnë aq sa ndjej shtysën për t'i përhapur në të katër erërat. Mendoj se kjo është ajo që na lëviz të gjithëve, apo jo?

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

RC: Momenti në të cilin po jetojmë është i çuditshëm, por Përveç atyre njerëzve që kanë pasur një humbje të pariparueshme, nuk duhet të ekzagjerojmë as. Liritë tona i kemi parë të pakësohen, por as nuk jemi lidhur në këmbët e shtratit. Mbyllja e dy viteve më parë... epo, ishte një muaj e gjysmë që ne jetonim ndryshe. Maska, shtetrrethimi... Unë thashë, janë masa të përkohshme, diçka e përpiktë në jetën tonë nga e cila duhet të mësojmë shumë gjëra pozitive. Për të vlerësuar lirinë e të jetuarit në Perëndim, për shembull. Të kuptosh njerëzit që ikin nga lufta, nga shtypja, nga regjimet ku nuk mund të jetosh, po ashtu. 

Kështu që unë zgjedh të qëndroj me pozitiven. Që është shumë, sigurisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.