Kopshti i xhamit: Tatiana Țîbuleac

Kopshti i qelqit

Kopshti i qelqit

Kopshti i qelqit (2018) —Grădina de sticlă, me titullin e saj origjinal në rumanisht— është një vepër e shkruar nga gazetarja moldave Tatiana Țîbuleac. Autorja njihet për fitimin e çmimit Cálamo në vitin 2019 falë romanit të saj të parë: Verën nëna ime kishte sy të gjelbër. Takimi i tij i dytë me zhanrin vjen nga dora e një libri që mban Çmimin e Bashkimit Evropian për Letërsinë (2019).

Kopshti i qelqit ngre disa ide të vrazhda për dashurinë, amësinë e padëshiruar, dhimbjen, humbjen dhe ndjenja e errët që bie në momentet më të këqija të Moldavisë komuniste. Të gjitha këto baza tragjike janë të kalitura me një prozë poetike dhe delikate që bie ndesh me historitë e tmerrshme që tregon.

Përmbledhje e Kopshti i qelqit   

Një vajzë e braktisur, një vend i braktisur

Komploti i Kopshti i xhamit është e përqendruar në Lastochka, një jetimAi nuk e di vendndodhjen e prindërve të tij. Ajo, përmes mendimeve, reflektimeve dhe kujtimeve tregon një histori të zymtë të mbushur me ngjarje tragjike njëra pas tjetrës.

Një ditë, protagonisti i thotë lamtumirë jetimore pasi u “birësua” nga Tamara Pavlovna, një plakë e vrenjtur dhe pak e dhënë pas dashurive. Megjithatë, pas veprimeve të mira të plakës fshihet një qëllim makabër: shfrytëzimi i punës së vajzës.

ndërsa rritet, Tamara trajnon Lastochka për të mësuar tregtinë e mbledhjes dhe shitjes së shisheve dhe qelqit. Në këtë mënyrë ata mbijetojnë në një vend që gjithashtu ka mbetur jetim.

Pavarësisht frikës dhe urrejtjes që protagonisti ndonjëherë ndjen për Pavlovnën, autori siguron që lexuesi të kuptojë se ka dualitet në çdo person. Tibuleac thekson se njerëzit nuk janë të këqij sipas zgjedhjes dhe se të gjithë duhet të përballen me zbrazëti dhe shkretim në një moment, dhe kjo na ndryshon.

Rreth strukturës së veprës

Kopshti i qelqit Nuk është një roman i treguar në mënyrë kronologjike. Në fakt, kapitujt e saj të vegjël janë organizuar si mendime dhe histori që tregojnë një pjesë të jetës së Lastoçkës. Këto anekdota mund të kalojnë pa problem nga fëmijëria në moshën madhore të protagonistit në vetëm disa faqe. Megjithatë, mënyra në të cilën Tatiana Tibuleac e ndërthur historinë së bashku e bën atë të kuptueshme.

Në shumë raste, kur lexuesi mendon se më në fund kanë arritur një fije të përbashkët që rrethon gjithçka, kapitulli përfundon. Në atë kohë, historia fillon në një pikë në të kaluarën apo të tashmen që, me sa duket, nuk ka asnjë lidhje me historinë origjinale. Megjithatë, të gjitha këto goditje kohore kanë të bëjnë drejtpërdrejt ose tërthorazi me një pjesë të jetës së protagonistit. Mund të thuhet se Kopshti i Qelqtë është një enigmë e vështirë dhe e pahijshme.

Rreth cilësimit

Përmes fragmenteve të histori është e mundur të bashkohet një strukturë emocionale e Lastoçkës dhe personazheve të tjerë të pranishëm në roman, por edhe e vendit ku ata janë të detyruar të jetojnë. Shfaqja zhvillohet në ish-Republikën Socialiste Sovjetike të Moldavisë..

Në këtë kontekst, ku mbizotëron ankthi i vazhdueshëm, protagonistja pyet nëse duhet të ndjekë shkollën moldaba dhe të mësojë gjuhën e tyre, ndërkohë që harron se gjithçka e bukur në kujtimet e saj është në rusisht. Ky konflikt moldav/rus është një skenar që shënon Lastochka në më shumë se një, dhe kjo zbulon ndjenjat e tij më të errëta për të tashmen, për të kaluarën dhe për të ardhmen e tij.

Për shembull: Kur protagonistja zbulon se Tamara nuk e ka adoptuar, por e ka blerë, ndjen edhe më shumë urrejtje dhe neveri për prindërit e saj biologjikë. Në të njëjtën kohë, një pjesë e vogël e saj ka frikë t'i dashurojë ato figura të panjohura të babait.

Lidhjet më të forta nuk zbehen kurrë

Një nga konceptet më të rëndësishme që Kopshti i qelqit Bëhet fjalë për besnikërinë mes femrave.. Solidariteti është thelbësor për të ndërtuar personazhin kryesor dhe gratë e tjera brenda komplotit. Për shembull, përzemërsia e sinqertë që protagonistja ndjen për shoqet e saj Maricica dhe Olia e bën atë të mendojë për të ardhmen e saj, ku, për shkak të zakoneve dhe traditave të lashta, ajo duhet të jetë e lidhur me vullnetin e një burri.

Në të njëjtën mënyrë, ky hark shërben për të inkuadruar vetë Tamarën, i cili nga pamja e jashtme duket pa ndjenja. Megjithatë, duke u thelluar në histori është e mundur të gjesh mirësi në të. Kjo mund të tregohet kur ai lejon Lastochka të marrë dy karamele në vend të një, sepse ai mendon se ajo, nga të gjithë fëmijët, duhet të ëmbëlsojë atë që duket të jetë një e ardhme e hidhur.

Rreth autorit, Tatiana Țîbuleac

Tatiana Tibouleac

Tatiana Tibouleac

Tatiana Țîbuleac ka lindur në vitin 1978, në Kishinau, Moldavi. Ajo është një përkthyese, shkrimtare dhe gazetare moldabe, e cila ka arritur njohje të madhe për penën e saj delikate. Nëpërmjet teksteve të tij, ai zbulon histori të tmerrshme dhe të vrazhda për personazhe që e tejkalojnë veten, që falin dhe bëjnë paqe me dhimbjen. Țîbuleac u diplomua në Universitetin Shtetëror të Moldavisë, në fushën e Shkronjave të Bukura dhe Gazetarisë.

Shkrimtarja u frymëzua për të krijuar një karrierë si autore letrare falë prindërve të saj, të cilët ishin redaktorë dhe gazetarë. Tatiana Țîbuleac u rrit e rrethuar nga gazeta dhe libra. Me kalimin e viteve, Țîbuleac u bë reporter. Më vonë, ajo u bë prezantuese televizive. Autori është ndjerë gjithmonë i interesuar për jo të famshmit, për njerëzit realë: të varfërit, të lënduarit, jetimët etj.

Me kalimin e kohës, Tatiana Țîbuleac ka prekur tema në librat e saj që zakonisht nuk janë të zakonshme në letërsi: ashpërsia e migrimit, pasojat personale të luftërave dhe amësia pa dashuri. Pjesa më e madhe e kësaj i ka shkatërruar dhe frymëzuar lexuesit e saj, të cilët nuk bëjnë gjë tjetër veçse vlerësojnë prozën e shkrimtares moldaba.

Libra të tjerë nga Tatiana Țîbuleac

 • fabula moderne (2014).

Awards

 • Çmimi i Unionit të Shkrimtarëve të Moldavisë (2018);
 • Çmimi i Vëzhguesit Kulturor (2018);
 • Finalist: Libri i Vitit në Libraritë e Madridit (2019);
 • Çmimi i Liceut (2019);
 • Çmimi Rekomandojnë Libraritë (2020);
 • Çmimi Evropian i Romanit XV Casino de Santiago (2022).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.