Tregtari i librit

Fraza Luis Zueco

Fraza Luis Zueco

Tregtari i librit është një thriller historik i shkrimtarit spanjoll Luis Zueco. Vepra është botuar në vitin 2020 dhe deri më tani ka 12 botime dhe është përkthyer në portugalisht dhe polonisht. Pas suksesit të nisjes së tij, në vitin 2021 fitoi njëzëri Çmimin XXII Ciudad de Cartagena për Romanin Historik.

Teksti paraqet udhëtimin e jashtëzakonshëm të Thomas Babel, një i ri gjerman, i cili u detyrua të linte gjithçka për t'u zhytur në një Evropë të tronditur nga dy ngjarje kolosale: zbulimi i kontinentit amerikan dhe krijimi i shtypshkronjës. Udhëtimi është plot histori, suspensë dhe intriga, me nuanca dashurie dhe humori, përzierje që edhe pse është përdorur në mënyrë konvencionale në fushën letrare bashkëkohore, është tjerrë shumë mirë nga autori.

Përmbledhje e Tregtari i librit

Dashuria e pare

Thomas banonte në Augsburg -qyteti juaj i lindjes- me babain e tij, Marcus Babel, i cili kishte qenë përgjegjës për kujdesin e tij që në moshën gjashtë vjeçare, që e ëma ndërroi jetë. Për një kohë të gjatë, kryefamiljari ka shërbyer si kuzhinier në rezidencën e një bankieri të pasur, Jacobo Fugger.

Gjatë një festë të rëndësishme në shtëpinë e Fugger, Marcus u ngarkua të përgatiste një banket të madh për të ftuarit. Me fillimin e takimit, Thomas Ai u përgatit për të ndarë me të rinjtë e tjerë dhe, pas disa çastesh, Ai u përplas me një zonjë të bukur, e cila i vodhi menjëherë zemrën: Úrsula.

Ik dhe lini gjithçka pas

Pasi mbaroi darka, një ngjarje e papritur ndryshoi rrënjësisht paqen dhe shoqërinë mbizotëruese: një shtetas i dalluar ka rënë i helmuar. Menjëherë dhe pa asnjë provë, të gjithë akuzuan Markusin për atë që ndodhi. Si rezultat i vdekjes tragjike dhe aktakuzës së gabuar, Thomas duhej të largohej menjëherë nga qyteti për të shpëtuar jetën e tij.

Pa hezitim, Úrsula i ofroi të riut ndihmë. Megjithatë, kështu planifikuan të iknin së bashku, ata ishin viktima të një kurthi dhe duhej të ndaheshin. Si pasojë, Tomas iu desh të vazhdonte arratisjen i vetëm, duke lënë pas të atin dhe dashurinë e parë të sapogjetur.

udhëtimet dhe librat

I riu gjerman filloi udhëtimin nëpër Italinë e Jugut i shoqëruar nga një tregtar librash, verërash dhe sendesh të tjera. Udhëtimi i tij ishte gjithmonë nën hijen e tradhtisë, kështu që jeta e tij u bë një fluturim i vazhdueshëm. Pas një kohe të gjatë, rruga e çoi në Antwerp, ku u punësua në një shtypshkronjë.

Gjatë ushtrimit të këtij profesioni - relativisht e fundit në atë kohë - ai mësoi gjithçka që mundi dhe një lidhje e tepruar me librat, letrën dhe erën e bojës u rrit tek ai. Bota e fjalëve e magjepsi aq shumë, sa e shtyu të kalonte kohën duke lexuar shumë tekste.

shtëpinë tuaj të re, përveç hapjes së dyerve për një univers të ri të dijes, e lejoi atë të perceptonte nga afër të gjitha ndryshimet e rëndësishme që po ndodhnin gjatë gjithë kohës të Evropës.

Tregtari dhe komisioni misterioz

Peizazhet mesjetare të Seviljes

Peizazhet mesjetare të Seviljes

Pas pak, Thomas Ai duhej të vazhdonte udhëtimin e tij u zhvendos në veri të Spanjës. Atje takoi Alonzonjë tregtar librash për të cilën filloi të punonte. Një ditë, ata të dy marrin një detyrë: të gjejnë një libër. Për të gjetur vendndodhjen e tekstit, atyre iu desh të shkonin në Sevilje në shekullin e XNUMX-të, një qytet dërrmues dhe djepi i bibliotekës më të rëndësishme në Perëndim: La Colombina - krijuar nga djali i Kristofor Kolombit -.

çuditërisht, nga raftet e La Colombina Ata kanë vjedhur librin që kërkonin Thomas dhe Alonso. Atmosfera e vendit është plot mister dhe intriga: për disa arsye, dikush nuk dëshiron që ata ta gjejnë atë në tekst.

Të dhënat themelore të punës

Tregtari i librit eshte nje roman Trillim historik vendosur në Sevilje në fillim të shekullit të XNUMX-të. Puna ka 608 faqe, të ndara në 7 blloqe me 80 kapituj. Teksti është transmetuar nga një rrëfimtar i gjithëdijshëm në mënyrë të thjeshtë dhe të këndshme.

Disa personazhe me interes

Thomas Babel

Është protagonista të historisë Një i ri i menduar, i kulturuar, i arsimuar dhe ëndërrimtar. Jeta e tij ndryshon pas një vrasjeje në të cilën është përfshirë i ati, ndaj duhet të arratiset nga vendlindja. Me arratisjen e tij, ai mëson artet e printimit, magjeps, përfshihet në një sërë misteresh dhe jeta e tij ndryshon përgjithmonë.

Markus Babel

Është Babai i Thomas. Një kuzhiniere e përkushtuar dhe kryefamiljare e përkushtuar. Ai e udhëzoi djalin e tij që në moshë të vogël me idenë për të kërkuar tokat e reja për ishullin e famshëm të Esencave.

Ferdinand Kolombi

Djali i Kristofor Kolombit. Ishte bibliografike dhe kozmografike dhe ai pati fatin të shoqëronte të atin në udhëtimin e tij të katërt në Amerikë. Ai i kushtoi kohën dhe paratë e tij grumbullimit të koleksionit më të madh të librave të kohës, duke krijuar kështu Biblioteca La Colombina. Ai shkroi historinë e zbulimeve të babait të tij, duke siguruar kështu pavdekësinë e fakteve.

Rreth autorit, Luis Zueco

 

Louis clog

Louis clog

Luis Zueco Gimenez ka lindur në Zaragoza në vitin 1979. Është rritur në qytetin e Borjasit, ku ka luajtur në kështjellat e vjetra, gjë që e bëri atë një adhurues të ndërtimeve mesjetare. Një nga xhaxhallarët e tij - i cili ishte një mbrojtës i trashëgimisë - e mbështeti atë në këtë hobi.

përgatitje profesionale

U kryen studimet e para të larta në Universitetin e ZaragozësKu është diplomuar për Inxhinieri Industriale. Falë njohurive të marra, ai ishte në gjendje të restauronte dhe rikuperonte disa ndërtesa antike dhe kështjella mesjetare. Pastaj, mori një diplomë bachelor në Histori nga Universiteti Kombëtar i Edukimit në Distancë. Më pas kreu Masterin në Kërkime Artistike dhe Historike në të njëjtin fakultet.

Përvojë pune

Aktualisht punon si Drejtor i Hotel Castillo de Grisel dhe Kalaja – Pallatit të Bulbuente, të dyja të vendosura në Tarazona de Aragón. The Aragonese është gjithashtu një bashkëpunëtor në media të ndryshme, si Aragón Radio, Cope, Radio Ebro dhe EsRadio. Përveç kësaj, ai redakton si redaktor i ftuar në Revista Arkeologji, Histori dhe Udhëtim mbi botën mesjetare.

Garë letrare

Ai e filloi karrierën e tij si shkrimtar me romanin Agimi i Kuq në Lepanto (2011). Një vit më vonë, ai prezantoi Hapi 33 (2012), një vepër e shquar që fitoi Çmimet Ndërkombëtare për Roman historik City of Zaragoza 2012 dhe Thriller më i Mirë Historik 2012. Në vitin 2015, ai botoi Keshtjella, puna që filloi Trilogjia e Mesjetës, seri që vazhdoi me La Ciudad (2016), dhe përfundoi me Manastiri (2018).

Në vitin 2020 ai nisi Tregtari i librit. Ky titull ka gëzuar një pranim të madh si nga publiku ashtu edhe nga kritika letrare. Në total, autori ka prodhuar 8 novela dhe një libër me titull Kështjella e Aragonit: 133 rrugë (2011). Publikimi i tij më i fundit është bërë në vitin 2021: Kirurgu i shpirtrave.

Puna e Luis Zueco

Novelas

 • Agimi i Kuq në Lepanto (2011)
 • Hapi 33 (2012)
 • Tokë pa mbret (2013)
 • Keshtjella (2015)
 • La Ciudad (2016)
 • Manastiri (2018)
 • tregtari i librave (2020)
 • Kirurgu i shpirtrave (2021)

libra

 • Kështjella e Aragonit: 133 rrugë (2011)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.