prindër letrarë. Një përzgjedhje

Këta janë disa nga baballarët më të njohur letrarë

Ka shumë baballarët e famshëm letrarë dhe të të gjitha llojeve, si gjaku, ashtu edhe adoptues dhe, natyrisht, i mirë dhe i keq. Pra, për këtë Ditë të Atit do të kujtojmë disa në këtë përzgjedhja e titullit.

baballarët letrarë

Atticus Finch

Vrisni një Zog tallës - Harper Lee

Atticus Finch është me siguri një nga baballarët letrarë më të përsosur. Dhe nëse ishte tashmë kështu në tregimin e shkruar nga Harper Lee, versioni i tij filmik i vitit 1962 me fytyrën dhe praninë e Gregory peck Ai përfundoi duke e përjetësuar atë në atë përsosmëri. Finch është një avokat i ve, kështu që besnik y Honesto si plot y i dashur, i cili përpiqet të kujdeset për fëmijët e tij në mënyrën më të mirë të mundshme. Ne e njohim atë përmes syve të Scout, vajzës së tij, e cila na tregon atë histori në vetën e parë, një nga më frymëzuesit për marrëdhënia mes babait dhe vajzës.

Jean valjean

Të mjerët - Victor Hugo

Ky është një nga ata prindër që mund të jenë më e rëndësishme se biologjike, sepse ndonjëherë gjaku nuk të jep atë identitet. Kështu ndodh me figurën e Zhan Valzhanit, protagonistit të një prej kryeveprave të letërsisë të firmosur nga Victor Hugo. valzhan kërkojnë shpengim me veprimet e tij dhe, më vonë, me një premtim dhe një nga mënyrat për ta gjetur atë është duke adoptuar Kozetën e vogël, të cilin do ta mbrojë deri në pasojat e fundit.

Vito Corleone

Kumbari - Mario Puzo

Ndoshta më i famshmi dhe i paharrueshëm për versionin e tij filmik, Vito Corleone është themeluesi i një prej familjeve më të paharrueshme, jo vetëm në historinë e librit, por edhe në ekranin e madh. Në fakt emri i tij ishte Vito Andolini dhe iu desh të emigronte në Shtetet e Bashkuara nga vendlindja e tij Italia për t'i shpëtuar vdekjes si fëmijë. Aty ai gjen vendin e tij dhe përfundon duke u bërë mafiozi më legjendar, të dy të frikësuar dhe të respektuar.

Vito Corleone është Ana tjetër e monedhës Atticus Finch, por të dyja kanë të përbashkët shembujt me vlerat në të cilat pasqyrohen fëmijët e tyre, sado të ndryshme dhe të kundërta të jenë ato vlera dhe mënyra e tyre e të vepruarit.

Hans Hubberman

Libri Hajdut -Marcus Zusak

Përsëri zbulojmë se një lidhje biologjike nuk është e nevojshme për të qenë ose për t'u bërë një prind i përsosur. Personazhi i Hubbermann është një shembull tjetër. E tij adhurim për vajzën e tij kujdestare, Liesel, e shtyn atë të kushtojë kohën dhe pak para për ta mësuar atë të lexojë. Ai gjithashtu bëhet modeli i tij për të fisnikëriae tij dashuri dhe moralin e saj, në mes të një konteksti aq tragjik sa ai i Luftës së Dytë Botërore.

Victor Frankenstein

Frankenstein -Mary Shelley

Një tjetër prej atyre personazheve që nuk është baba në kuptimin e ngushtë të fjalës, Victor Frankenstein respekton prerogativën e faktit sepse krijojnë jetë ku nuk kishte më parë. Dhe procesi dhe pasojat e krijimit të tij rezultojnë në një nga krijesat më të famshme në letërsinë horror dhe fantashkencë. Problemi është tek ju refuzimi për të marrë atë rol prindëror, arsye që do të nxisë ngjarjet e tmerrshme të romanit. Dhe të gjitha me autorësinë krijuese të një gruaje.

Babai

Rrugë - Cormak McCarthy

Ne përfunduam me Romani i fundit i Cormac McCarthy, e cila u përshtat për ekranin e madh në vitin 2009 nga regjisori australian John Hillcoat, me Viggo Mortensen dhe Charlize Theron si kryesuese.

Vendosur në një e ardhmja post apokaliptike, tregon historinë e një babai dhe djalit të tij që përpiqen të mbijetojnë ditë pas dite nga një kataklizëm që goditi Tokën. Është një histori e papërpunuar që na tregon instikti i mbijetesës më themelore e qenies njerëzore, jo vetëm për të mbrojtur veten, por që të gjithë të mund të vazhdojnë të jetojnë. Ai është një nga baballarët e letërsisë më të sakrifikuar Çfarë mund të gjejmë


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.