Përzgjedhja ime e librave të vitit. Një rishikim

2021 mbaron. Edhe një vit leximi, më pak se sa mund të ishte, por gjithmonë i nevojshëm. Megjithatë, mund të jetë mosha ime, por prej pak kohësh nuk më dridhen gishti në tablet dhe duart në letër kur kam filluar dhe nuk më ka bindur. Përpara se të bëja përpjekjen dhe ta mbaroja. Unë e di se si është të shkruash një libër dhe orët dhe procesin e mundimshëm të prodhimit dhe promovimit për ta çuar atë te lexuesi. Por tani... Gjithsesi, ajo që u tha, do të jetë mosha dhe duke ditur gjithashtu se nuk do të ketë kohë materiale për të lexuar gjithçka që do të dëshironit. Kjo përzgjedhje librash është thjesht personale, për të qenë i qartë, por do të veçoj edhe disa të tjera që janë postuar më parë. Shpresojmë që viti i ardhshëm të vazhdojë të na sjellë histori të mira. Gezuar 2022!

Para së gjithash thuaj se, falë të rikuperuarve Panairi i Librit nga Madridi, munda të përshëndes dhe të përgëzoj disa nga këta autorë për këto histori të zgjedhura, si Domingo Villar, Daniel Martín Serrano apo Iñaki Biggi.

Leximet e vitit

Mbretëria - Jo Nesbø

Kjo është titull ndërkombëtar me të cilin qëndroj. Pak habi, duke qenë se famullia e rregullt që më lexon e di nga larg se Jo Nesbø është dobësia ime.

Insomnio - Daniel Martin Serrano

Dhe kjo është titull kombëtar që e veçoj të këtij viti. Një debutim në romanin – jo letrar – i këtij skenaristi, autori dhe mësuesi që nuk ka mundur të bëjë një debutim më të mirë.

Vallja e të çmendurve - Victoria Mas

E kisha dhuratë nga një mik një botim jo-venal dhe e mora një pasdite. E jashtëzakonshme roman i shkrimtares franceze Victoria Mas që më preku zemrën dhe Unë kam rekomanduar gjatë gjithë vitit. Për shkak të forcës së tij, denoncimit dhe portretit social të një epoke.

Disa histori të plota - Domingo Villar

Nuk është lajm që diçka që shkruan Domingo Villar është e mirë, në formën e një romani 600 faqesh ose një Histori si keto. Me ilustrime aq madhështore sa mund t'ju bëjnë vetëm miqtë, rezultati është një lexim pasdite që ju mbush me fantazi, emocion dhe nostalgji.

Vdis ne nentor - Guillermo Galván

A Carlos Lombardi, Guillermo Galván, ish-polici i kthyer në detektiv në Madridin e pasluftës, e takova vitin e kaluar dhe e dashurova. Edhe kjo histori e tretë ka. Dhe më shumë se për komplotet e saj, kjo trilogji dallohet për mua për të mjedis i hollë e atij Madridi të viteve dyzet dhe pasuri stili në shkrimin tuaj.

Blacksad 6. Gjithçka bie, pjesa e parë - Juanjo Guarnido dhe Juan Díaz Canales

Njëzet vjet i dashuruar me këtë seri romanesh grafike —me vetëm 6 tituj— dhe një detektiv sa klasik aq edhe shokues John blacksad, ajo mace e madhe e zezë antropomorfike protagoniste. Historia e tij e gjashtë nuk zhgënjen dhe 22 do të na sjellë ankandin e tij.

Përmendjet speciale

  • Projekti Moisiu - Iñaki Biggi

E nisa vitin me të dhe nuk mund të bëja më mirë. Një nderim i madh nga ky shkrimtar i San Sebastianit për ato histori filmash lufte të vendosura në Kupën e Dytë Botërore me tituj si p.sh. Dymbëdhjetë nga trekëmbëshi (referenca juaj më e qartë) ose Kanionet e Navarone.

  • Djali me spiralet - Pere Servantes

Lëvizës dhe i qëndrueshëm në të njëjtën kohë ky roman me një portreti i mrekullueshëm i Barcelonës së pasluftës, me një nderim edhe për kinemanë, një protagonist i madh dhe një nga keqbërësit më të mirë dhe më të tmerrshëm të zhanrit.

Dhe Manuel Bianquetti

Epo po. Mjaft zbulim për mua që ta kisha lexuar Manovra e breshkës y Tragjedia e lulediellit dhe zbuloni protagonistin e tij, të madhin Manuel Bianquetti në çdo kuptim të krijuar nga Benito Olmo. E lexuar (ose më mirë e gëlltitur) në pak më shumë se një javë, Bianquetti është zvarritur në atë listë shumë ekskluzive të protagonistëve të zhanrit që merren në çast. një pjesë e zemrës sime më të zezë. Këtë vit kam lexuar edhe lajmet tuaja, E kuqja e madhe, me një tjetër protagonist karizmatik. Por sigurisht që do të qëndroj me Bianquetti-n.

Gjithashtu, më e mira ka qenë duke qenë në gjendje t'jua them personalisht a Benito Olmo dhe e di se çfarë do të ketë version filmi tashmë në produksion dhe me një kast që, natyrisht, godet të paktën ikonografinë time të imagjinuar drejt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.