Vdes në nëntor, nga Guillermo Galván. Rishikimi

Vdis ne nentor është romani i fundit i Guillermo Galvan. Në treg që nga dita e fundit 13, është historia e tretë që luan yjet detektiv Carlos lombardi, pas Koha e kositjes y Virgjëresha e huesos. Dhe me siguri do të ketë më shumë sepse Galván ka gjetur një formulë e mirë ku kombinon një komplot interesant, mjedis të shkëlqyer dhe karaktere solide. Kjo është e imja rishikim.

Guillermo Galvan

Shkrimtar dhe gazetar Valencian me një karrierë të gjatë letrare dhe njohje nga kritika dhe lexuesit, ai ka tituj të ndryshëm si Hijet e fluturave: Eposi i Leovigildo, Mbreti i Visigotëve, Para se të them lamtumirë, Nga hiri, Vështrimi i Saturnit, Ajri nuk lë gjurmë o Më quani juda. Në vitin 2019 ai filloi atë që tani është një seri prej 3 romanesh me protagonist ish-oficerin e policisë dhe detektivin Carlos Lombardi, të cilat i kanë sjellë atij sukses të madh.

Arrita ne Guillermo Galvan faleminderit një miku, i cili më dha një mostër të Virgjëresha e huesos. Por duke qenë se zakonisht filloj një seri në fillim, e kam arritur Koha e kositjes. Rezultati: që Unë u lidha me atë Madrid që në fillim të viteve 40 aq mirë e përshkruar përmes personazheve të përcaktuar shumë mirë, si kryesorë ashtu edhe dytësorë, në një komplot shumë të mirë gjithashtu.

Tani, me modën e etiketimit të gjithçkaje, quhet ky nënzhanër totalitarizmit Noirdomethënë, romane me një komplot policor të vendosur në Gjermaninë naziste (siç është ai i Bernie Gunther, Philip kerr), Bashkimi Sovjetik (Arkady Renko, i Martin Cruz-Smith) ose, në rastin e Galvanit, Spanja e Frankos në periudhën e pasluftës.

En Virgjëresha e huesos Galván e transferoi aksionin në një qytet, veçanërisht Aranda de Duero, duke zhvilluar një tjetër etiketë të zhanrit, atë të noir-it rural. Dhe vazhdoi të ruajë shiritin që nuk ulet në këtë histori të re.

Vdis ne nentor

Ne jemi në Madridi nga 42 vjeç, Plot Luftën e Dytë Botërore në Evropë dhe mjedisin e rrallë, të errët dhe nevojtar të pasluftës këtu. DHE Carlos lombardi, një ish-oficer policie dhe tani punon në agjencinë e detektivëve Hermes, është përfshirë në hetimin e dy rasteve pa asnjë lidhje të dukshme: atë të zhdukja e një shtetasi gjerman dhe zbulimi i kufomës së nje vajze e mbytur.

Në të njëjtën kohë, ne dimë më shumë për ju historia personale, me një fillim ku ish-gruaja e tij Begoña duket se sqaron situatën në të cilën ata gjenden. Ata janë gjithashtu akoma atje ekip efektiv dhe besnik të bashkëpunëtorëve dhe shefit dhe mikut të tyre Balbino Ulloa.

Dhe në atë Madrid më shumë gri se sa drita nuk mungon nga ajo Gestapo, abwehrAgjentët e inteligjencës britanike dhe madje edhe ata të Pinkerton SHBA Bashkohet biznesmen i caktuar nga vende shumë të larta, dhe një mbështetës i Lombardit, i cili do të zbulojë më shumë informacione personale sa të rëndësishme aq edhe destabilizuese për detektivin. Dhe të gjithë përkojnë në një komplot ku përzihen prostitucioni, kinemaja, tregu i zi dhe spiunazhi, por përfundimi i të cilit është më i pakti.

Lombardi dhe Madridi i pasluftës

Sepse pjesa tjetër janë peshat e rënda që bien në sy në këtë roman. Lombardia, për sfondin e tij kaq plot zemërim dhe frenim në të njëjtën kohë përpara situatës së vendit dhe jetës në më shumë se gri të një Madridi të rrënuar me pasoja pas luftës civile.

I zhgënjyer por duke mbijetuar sa më mirë në a ekuilibër i vështirë mes të shkuarës së tij pas kohës në burg dhe një horizonti që duket se hapet në fund të romanit. Dhe ata janë sytë e tij na tregojnë se Madridi, në një mjedis të shkëlqyer që Galvani e rikrijon, edhe më të gjallë për shkak të rrëfimit në të tashmen që gjithmonë afron veprimet dhe imazhet. Një meritë më shumë se edhe ne që nuk e simpatizojmë këtë narrative e pranishme na mbështjell me një trajtimi madhështor edhe të gjuhës.

Patjetër

një historia e tretësve që përzien me mjeshtëri zhanret policore, historike dhe spiunazhi. Dhe me siguri do të ketë më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.