Panairi i Librit në Madrid. Kronikë e një udhëtimi

Fotografitë e artikullit: (c) Mariola Diaz-Cano.

La Edicioni i 80-tëPanairi i Librit në Madrid ka ndodhur në mes të 10 dhe 26 shtatorMe Pas vitit të fundit bosh për shkak të pandemisë globale që na prek, takimi vjetor më i pritshëm me libra dhe shkrimtarë në kryeqytetin e Spanjës ka arritur të kthehet për shkak të juridiksionit të tij. Ajo ka qenë në rrethimin e saj të zakonshëm, parku i Pensioni, Pse në version të zvogëluar dhe të koncentruar, por me të njëjtin ose më shumë sukses ndoshta sesa në rastet e mëparshme. Unë e vizitova atë më 25 dhe kjo është kronika ime.

Edicioni i 80 -të i Panairi i Librit në Madrid

me Kolumbi si vendi mysafir, Panairi ka fituar pak a shumë si vrullin ashtu edhe suksesin. Ka qenë me figura të mira jo vetëm të vizitorëve, të cilët e kanë përfunduar kapacitetin e kufizuar shumë herë, por në shitje, ose kështu më tha ndonjë redaktues dje, dhe në prani të emrave të mëdhenj në letërsinë kombëtare dhe atë të rastësishme ndërkombëtare si, për shembull, italiane Federico Moccia.

Kanë qenë gjithashtu Ditë 17 të aktiviteteve, akteve dhe nënshkrimeve. Me mbylljen në mesditë, vetëm fundjavën e fundit ajo ka qenë e hapur nga ora 10:30 e mëngjesit deri në 21:00 pasdite. Me thumba të rreshta të gjatë për të hyrë në mes të mëngjesit, se kapaciteti u ul në 75% si hapësira dhe numri i kabinave ndonjëherë kanë bërë që më shumë se një të ndalojë shkuarjen ose hyrjen. Por, në përgjithësi, bilanci supozohet pozitiv.

Përveç kësaj, masat antikovid janë mbajtur në çdo kohë me përdorimin e detyrueshëm të maskës në të gjithë ambientet. Megjithatë, distanca sociale ka qenë më i vështirë.

Raport - FLM, 25/9/2021

Ora 10 paradite tashmë ishte një radhë prej rreth 50 metrash pak a shumë duke pritur për të hyrë në derën jugore dhe auditori ishte nga më të ndryshmit dhe të të gjitha moshave. Vetëm një orë më vonë kapaciteti po mbushej vertiginozisht dhe disa aktivitetet - Konferenca, biseda, recitime ... - në pavionet e ndryshme të organizuara në shëtitoren qendrore. Në të këtë vit ishte risia për të vënë më shumë stenda për të kompensuar zvogëlimin e hapësirës, përveç që ka hequr edhe centimetra nga gjerësia e stendave.

Per mendimin tim, mbase do të ishte më mirë anasjelltas: jepni, nëse jo të gjithë hapësirën nga më parë përgjatë Paseo de Carros, të paktën pak më shumë të jetë në gjendje ta mbajë atë midis stendave dhe të mos ngushtojë kalimin, siç ka ndodhur me ta në shëtitoren qendrore. Ashtu siç mund të kishin instaloni më shumë vende restaurimi për të pirë, sepse vetëm me dy nuk mendoj se ka mjaft. Dhe të tavolinave falas për të qenë në gjendje të ulemi dhe as të flasim. Por është vetëm mendimi im.

Më shumë radhë

Për nënshkrimet e autorëve, le të themi më të mëdhatë, natyrshëm. Për shkak se disa ishin logjistikisht të planifikuara mirë për t'i devijuar ato në anët e kontrolluara, por të tjerët duhej të kufizoheshin në anën e kundërt në mënyrë që të mos ndërprisnin kalimin e vizitorëve. Dhe disa u formuan paralelisht në qendër. Kështu ndonjëherë ato ishin të vështira për t'u shmangur ose duheshin përshkuar.

Shkrimtarë, figura dhe personazhe të tjerë

Une shkova me qëllime fikse për autorët e mi të preferuar padyshim dhe sipas nënshkrimeve e dites. Gjithashtu padyshim nuk është e mundur të marrësh pjesë ose të takohesh dhe të përshëndesësh të gjithë ato që do të më pëlqente. Kështu, duke bërë kohë midis nënshkrimit dhe nënshkrimit, unë vizitova Panairin disa herë.

Ndër qindra autorë që ne tashmë e dimë se ka i panjohur, pak më të njohurit, me emrin, me tërheq dhe si, ata që janë përtej së mirës dhe së keqesMe Midis këtyre të fundit, ata ishin atje Imazhi i mbajtësit të vendit të Eduardo Mendoza, Gardhe Javier, Julia navarro o Santiago Posteguillo, me radhë të pafundme luftëtarësh të fortë. Dhe dua të mendoj se ndoshta ato ishin momente specifike ose që përkoi kur kalova pranë stendave të tyre më shumë se një herë, por më tërhoqi vëmendjen se Mendoza, Cercas dhe Navarro ishin pa maskë nënshkrimit dhe shërbimit të lexuesve. Sigurisht, dhe për foton e zakonshme, ne të gjithë i hoqëm për momentin, por më dha përshtypjen se nuk ishin rastet e tij.

Ata gjithashtu kishin shumë tërheqje Carme chaparro, Elisa Victoria, Rodrigo Cortes, Amarna Miller o Ester GilliMe Dhe tashmë pasdite, në një shtëpi të hapur dhe të veçantë për nënshkrime, Elizabeth Benavent mblodhi një turmë të tërë.

Personazhe të tillë si Dioni ose i shquar Íñigo Errejón dhe Federico Jiménez Losantos.

Nënshkrimet e mia

Ato që doja. Kështu që thank you very much për mirësinë, fjalët, dashurinë dhe përkushtimet e E diela Villar, Daniel Martin Serrano, Santiago Diaz, Theo Palacios, Havier Pelicer e Inaki Biggi. Ishte një kënaqësi dhe një gëzim shihni të gjithë për të festuar jo vetëm këtë festë libri, por për të qenë në gjendje ta bëni atë përsëri ballë për ballë.

Me Iñaki Biggi, Domingo Villar, Daniel Martín Serrano, Santiago Díaz, Javier Pellicer dhe Teo Palacios.

Fraza

Dëgjuar në fluturimin e një nëne ose gjyshe duke ecur një fëmijë me një karrocë dhe kjo përmbledh thelbi dhe dëshira Nga të gjithë lexuesit e mirë dhe ata prej nesh që i duan librat në përgjithësi: "Ky është panairi juaj i parë. Dhe gjithmonë duhet të vish ”.

Pra ...

... që janë shumë më tepër, si më parë ose siç duhet të jenë, por le të jenë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.