Pagjumësia, nga Daniel Martín Serrano. Rishikim

Insomnio është romani i parë solo i Daniel Martin Serrano, por ky Madrilenian ka shumë trillime pas tij me një qenie karriere njëzet vjeçare skenarist i serialeve si Spitali QendrorKadife, El PríncipeDet i hapur. Ai është profesor i Skenarit Televiziv në Shkollën e Filmit në Madrid dhe tani e ka prezantuar veten me këtë titull të zhanrit të zi që po arrin sukses të përgjithshëm në mesin e lexuesve dhe kritikëve. DHE për mua ka qenë një nga librat e këtij viti. Kjo është e imja rishikim të cilën, për fat, unë kam qenë në gjendje ta ndaj me autorin në Panairin e fundit të Librit në Madrid.

Insomnio - Rishikim

Thomas Abad

Ish -inspektori Tomás Abad vuan nga pagjumësi kronike dhe, më shumë se kaq, dërrmueseMe Dhe kur arrini në faqen e fundit të romanit, edhe ju mendoni se e keni kapur lodhjen dhe ankthin e tij. Përveç kësaj, transmetimi i historisë së tij nuk ju ka dhënë afat, dhe e tillë është shkalla e stresi dhe errësira ai që vuan për të tashmen dhe të kaluarën e tij atë ju falënderoni me lehtësim pushimin e tyre, Megjithatë.

Fakti është se Tomás po shkonte mire në polici, ai ishte një profesionist i shkëlqyer me një ekip efikas përreth dhe të tij shih stafin Ajo gjithashtu funksionoi, me një martesë të qetë, por me një djalë të cilin mezi e pa për shkak të asaj pune tërheqëse. Por atë punë bëhet obsesiv kur fillojnë të shfaqen trupat e të rinjve të prerë me kokë që do të grumbullohet në një enigmë makabre.

Pastaj zbuloni se ka dikush shume i afert atij që është përfshirë dhe duket më shumë se fajtore. Ky do të jetë gabimi juaj, sepse vendim i tmerrshëm ajo që duhet për ta mbrojtur atë do të jetë shkaku i tij dëbim, ostracizmi dhe refuzimi nga një pjesë e mirë e shoqërisë. Nga atje në deri ne ferr prodhuar nga pagjumësia, culpa dhe më shumë obsesion kur, në të tashmen, ndërsa përpiqesh të mbijetosh me të roje sigurie natën në a parkim dhe pastaj në pafundësi varrezë de la Almudena, dikush të bën të ditur për këtë makthi nuk ka mbaruar.

Dy herë

Një nga godet i romanit do të na bëjë të kalojmë dy kohë narrative të cilat tregohen edhe në përdorimi i gjuhës në të tashmen - Për momentin - dhe në të kaluarën - Për të na treguar se çfarë ndodhi dhe si arritëm në atë të tashme. Çështja është se e njëjta histori, ose të dyja, zhvillohen paralelisht me a kohë matur në mënyrë të përsosur saqë tregon tregti e padyshimtë të autorit si skenarist. Dhe e bën atë aq mirë sa që edhe për lexuesit që nuk e duan shumë narracionin e tanishëm, siç është rasti im, nuk kërcet fare.

Ata gjithashtu ndihmojnë dialogë të mirë dhe një rruzare të personazheve sekondar kështu e ndertuar mire si protagonist. Tomás do të shërojë disa prej tyre, të cilët do të përpiqen ta ndihmojnë, si partneri i tij i vjetër, dhe gjithashtu do të marrin aleatë të rinj. Por askush nuk do të jetë në gjendje të parandalojë që jeta e tij të fundoset gjithnjë e më shumë, duke humbur familjen e tij dhe pothuajse duke humbur mendjen.

Madrid

Një pikë tjetër e fortë është vendosjen kështu që në përputhje me tonin e zymtë, shpirtëror dhe pothuajse përgjithmonë të natës në a Madrid shumë rrallë e përshkruar me kaq errësirëMe Për më tepër, vendparkimi dhe mjediset e varrezave e promovojnë më tej këtë ndjenja e jorealitetit që ka Abadi. Ai thjesht dëshiron të zgjidhë çështjen dhe të flejë, sepse ai ka mjaft për të shlyer fajin e madh që e mundon duke vuajtur nga një pagjumësi kaq shkatërruese.

Një por

Edhe pse për ta veshur atë dhe shumë relative ose, të paktën, shumë e imja, le të themi si parazgjedhje profesionale si korrektues së pari dhe më pas si lexues: paragrafë shumë të gjatë, shumë në një faqe. Por ajo që është thënë, ritmi narrativ është aq i suksesshëm saqë ata falin njëri -tjetrin.

Patjetër

Se Daniel Martín Serrano nuk ka qenë në gjendje të bëjë debutimin e tij më mirë në tregim, që vjen nga një zhanër kaq i ndryshëm, i ndryshueshëm dhe i menjëhershëm siç është skenari. Histori e mirë, strukturë e mirë dhe një përfundim siç diktojnë kanunet dhe kjo të lë me atë shije që vlerësohet aq shpesh në këtë zhanër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.