Mbretëria, romani i ri nga Jo Nesbø. Rishikimi

Mbretëria është romani i ri i Jo Nesba. Shkrimtari norvegjez ka lidhur disa tituj ku ka parkuar Harry Hole, karakteri i tij më i njohur dhe i ndjekur. Tani na tregon errësira histori e dy vëllezërve. Kjo është e imja rishikim.

Mbretëria

Cfare eshte ferma e veçuar Opgard në mal. Dhe Opgardët janë një familje e babait, nënës dhe dy vëllezërve, Roy dhe Carl, ku tani jeton vetëm Roy, më i vjetri. I vetmuar, i heshtur, i dashur për zogjtë dhe menaxher i stacionit të karburantit të qytetit, ai bën një jetë në dukje të butë dhe të qetë, me pothuajse asnjë kontakt me banorët e tij, megjithëse i njeh të gjithë dhe të gjithë e njohin. Por kjo jetë do të kthehet përmbys - e cila nuk ishte e para dhe nuk do të jetë e fundit - kur vëllai i tij Carl kthehet pas 15 vitesh jashtë vendit ku u largua pas vdekjes së prindërve të tij në një aksident automobilistik.
Carl nuk kthehet vetëm, ai gjithashtu sjell Shannon, gruaja e tij, një arkitekte dhe me një personalitet sa joshës, aq edhe të veçantë. Dhe të dy vijnë me plane të mëdha, por edhe për ta bërë komunitetin të përparojë: ndërto një hotel luks në zonë.
Ata kanë Karizma e Carl, gjithmonë i gëzuar, i ndritshëm, i ngazëllyer dhe iniciativë, përpara Roy-it të qetë, serioz dhe shumë më pak tërheqës, i cili gjithashtu gjithmonë ka marrë gështenjat nga zjarri. Dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë sepse vëllezërit Opgard ata fshehin shumë histori të tjera nga e kaluara që do të bashkohen me ato të nxitura nga e tashmja dhe natyrat e tyre, të cilat tashmë janë treguar më shumë se qartë në prologun tronditës të hapjes.

Roy është tregimtar që na tregon kush jemi. Pra, ai është gjithçka dhe askush. Shtë zog mali pa emër.

Kjo është ajo që Carl thotë në një bisedë pak pasi mbërriti dhe ia prezantoi gruas së tij. Roy është ai që na tregon gjithë historinë në vetën e parë, zëri i zakonshëm narrativ që Nesbø përdor në romanet e botuara përveç serive të Vrima HarrySi Gjahtarët e kokës o Gjak në dëborë y Diell gjaku. Dhe kjo tregon se është i qetë brenda saj. Të gjithë ne që shkruajmë gjysmë e dimë se kjo lejon më shumë liri veprimi për vetët e ndryshme që duam të marrim, edhe nëse duhet të sakrifikojmë këndvështrimin e personazheve të tjerë. Përveç kësaj, Roy i drejtohet lexuesit shumë herë, sikur të na fliste i mbështetur në një banak dhe duke pirë herë pas here.

"Familja është e para. Për të mirë dhe për të keq. Përpara pjesës tjetër të njerëzimit.

A është fraza që e përmbledh atë dhe përqendron gjithçka çfarë lexohet në Mbretëria. Isshtë motivi dhe sensi i vetëm që Roy duhet të bëjë atë që ai bën për të dhe për vëllain e saj në veçanti. Dhe ajo që bën është gjithçka dhe i shkurajon të gjitha.
Kam lexuar në lidhje me përbërësin fetar (i cili nuk është mitik, krijuesit e titujve në media) në këtë histori së bashku Kaini dhe Abeli, të cilat janë gjithashtu emra të dytë të personazheve. Por jo, nuk ka asgjë prej tyre sepse kjo histori nuk përfundon si ajo e vëllezërve të parë biblik. Ajo që ka është e zakonshmja në Nesbø, e cila nuk mashtron askënd ose, të paktën, jo lexuesit e saj besnikë: a portret kolosal i natyrës njerëzore që lëviz gjithmonë midis dashurisë dhe vdekjes të shënuar nga tragjedia.
As Carl Opgard është Abel i sinqertë dhe i mirë, pavarësisht nga abuzimi që pësoi, as Roy nuk është një Kain i pamëshirshëm. Dhe e bindni veten për këtë ndërsa i njihni ata dhe Nesbø - me atë aftësi të markës tregtare - ju lejon të shihni çarjet e thella në lëkurat e tyre në momentin e duhur. Arritja, të cilën ky shkrimtar gjithmonë e arrin, është ajo ju gjithashtu vendosni veten në atë lëkurë, veçanërisht në atë të Roy-it, të cilin e shihni se e shoqëroni (dhe e justifikoni) në të njëjtin qëllim dhe hapa që po ndërmerr, edhe nëse janë të tmerrshëm.
Çfarë nuk do të bënit për një vëlla dhe për turpin që keni fshehur ose nuk keni shmangur një neveri? Roy e mbart atë dhe me përgjegjësi dhe dashuri vëllazërore por edhe zhgënjim, poshtërim dhe zili, zemërim nga mashtrimi dhe dobësia, nga ambicia e tepruar dhe tradhëtia e atij gjaku që është i yti dhe për të cilin ti ke sakrifikuar dhe shkatërruar të dy në mënyrat më të paimagjinueshme. Dhe gjithashtu dashuria që mendoni se e meritoni, e cila mund të jetë e drejtë dhe e vërtetë për një herë në jetën tuaj, pasi ajo që jetoni është një gabim i plotë. Mirë Roy bëri, bën, dhe do dhe do të sakrifikojë gjithçka për vëllain e tij, edhe pse Carl nuk e meriton fare. Kjo është shfaqja master.

“Ne të gjithë jemi gati të shesim shpirtrat tanë. Përveç se secili prej tyre i kushton një çmim tjetër.

Paketimi plotësohet nga një galeri me karaktere dytësor ndaj atyre që drejtohen gjithashtu nga ambicia, gënjeshtra dhe paraqitja. Nga shitësi i makinave që drejton një emporium lokal dhe është gjithashtu një huadhënës i paskrupullt, te gruaja e tij, te punonjësit e pikave të karburantit, ish-kryetari i bashkisë, gazetari lokal dhe burri i ish të dashurës së Carl Opgard apo floktarit thashethem dhe i acaruar.
Të gjithë të rrethuar nga mjedis i mjegullt dhe shtypës i qyteteve të vogla ku ka shumë për të fshehur në dollapët, veçanërisht sekretet dhe gjakun. Vetem Kurt olsen, polici që heton ngjarjet e kaluara dhe ato të tanishme rreth Opgards, duket i vendosur për të gjetur një e vërtetë që nuk vjen kurrë. Dhe madje edhe Shannon, gruaja e Carl, do të përfshihet në atë spirale të sekreteve dhe tragjedive të burrit të saj dhe kunatit të saj: "Ne shkelim moralin për ta vënë atë në shërbim të interesave tona kur ndiejmë se pakoja jonë është e kërcënuar "

Patjetër

Do ndjek debat i përjetshëm mes lexuesve që duan vetëm Harry Hole dhe ato që ne i shijojmë me secilën letër që shkruan NesbøOse për atë polic të dashurive dhe hidhërimeve tona ose për ndonjë histori që të vjen në mendje.
Të gjithë kanë shenjën e tyre, diseksioni i tij unik i kontradiktës njerëzore, me më të mirën dhe më të keqen që kemi ose për çfarë jemi të aftë, aftësia e tij për të na bërë të mendojmë një gjë dhe e kundërta me atë transmetim të drejtpërdrejtë, në mëlçi dhe në zemër, për të na kërkuar dhe për të hequr atë pikë të errët dhe për të justifikuar atë. Me Nesbø, dhe gjithnjë pa dyshim, ajo errësirë ​​është po aq legjitime sa drita.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   MARIA LUZ ANIBARRO HERNANDEZ dijo

    Theshtë hera e parë që lexoj këtë autor. Libri më duket argëtues, por ka disa gabime në përkthim. Më kishin thënë që Nesbo ishte mbreti i romanit të zi dhe u zhgënjeva.