Dielli i Gjakut, nga Jo Nesbø. Rishikimi

Diell gjaku është romani i fundit që sapo është botuar nga Jo Nesba. Arrin pas katër vjetësh dhe duhet të vijë akoma Mbretëria (Mbretëria), e cila tashmë është lëshuar në Norvegji dhe vende të tjera. Mund ta lexoja atëherë dhe ky ishte rishikimi im që mezi e kam modifikuar pasi ta lexoni përsëri. Për ata prej nesh që jemi të pakushtëzuar me Nesbø dhe lexojmë se çfarë nevojitet për të. Dhe për ata që nuk e bëjnë.

Diell gjaku - Jo Nesbø

Unë mbaj titullin origjinal, Dielli i mesnatës, ndryshuar këtu për arsye të marketing dhe rastësi me një tjetër sagë shumë të famshme të vampirëve. Por, sinqerisht, nuk mendoj se lexuesit e të dyve do të ngatërrohen me atë që duan të lexojnë.

Fakti është që titulli origjinal përcakton saktësisht vendin, klimën dhe tranzicionin e vazhdueshëm midis errësirës dhe dritës që bën protagonisti, Jon hansen -ose Ulf, siç thotë ai për ta quajtur veten nën paraqitjen e tij pak të arritur të një gjahtari të pafajshëm dhe pa pikëllim - kur vjen në një qytet të vogël të humbur në veri më të largët në veri të të gjitha nortes.

Atje ai takohet dhe ndihet me një përzierje zjarri, ajri, besimi, ateizmi, fanatizmi, krimi, frika, vetmia, errësirë ​​me kthjelltësinë e përhershme të atij dielli mesnate në mes të gushtit, frikacak, dorëzimi, shpengim, Amor në të gjitha format e saj, prindëria, humbja, dhimbja, pashpresa dhe shpresa. Për këtë kontribuon që Komuniteti që banon në qytet është aq e mbyllur sa ultrakonservativ.

Hansen do të gjejë I mençur, një djalë dhjetë vjeç dhe nëna e tij fushë me bar, një grua me një histori personale plot drama dhe të papritura.

Ata i thanë këto, por ata nuk e dinin. Askush nuk e di. Jo unë, jo ti, jo një prift, as një ateist. Kjo është arsyeja pse ne kemi besim. Ne besojmë, sepse është më mirë sesa të kuptojmë se vetëm një gjë na pret thellë, dhe kjo është errësira, e ftohta. Vdekja.

La fluturim Askund të Hansen gjithashtu nuk merr fund. Ne jemi përsëri në Vitet 70 dhe ka bërë një lojë në peshkatar, parulla më e madhe në mafien e Oslos (e njohur në Gjak në dëborë), dhe tani ata do të shkojnë për të. Të gjitha për shkak të paaftësisë së tij, ose më mirë, për shkak të tij paaftësia për të vrarë. Ai e konsideron veten frikacak, a humbës patetik se ai ka bërë shumë gabime dhe kur arrin në atë vend pranë Arktikut, ai ndjen se mund të jetë ikja e tij e fundit.

Su marrëdhënie me popullsinë hermetike, por veçanërisht me Knutin e vogël dhe kureshtar dhe nënën e tij të rezervuar, por intuitive, ata do ta detyrojnë atë të merr nje vendim njëherë e përgjithmonë. Ose te dorezohu krejt

Ja ku jam dhe te dua. Më hidhni nëse keni nevojë, nëse mundeni. Por unë jam këtu duke ju ofruar duart e mia dhe këtu është zemra ime që rreh.

Kështu që ne duhet të Jo Nesbø është bërë padyshim romantika e fundit. Ai shkruan një roman krimi, po, por thellë brenda tij është ai, një romantik. Ndoshta mund të jetë mosha, nevoja për të tregoni histori më të shkurtra dhe më intime mbase për veten e tij më shumë sesa për lexuesin (rrëfyesi i parë personi është ideal për këtë), ose të bëhet reflektime vet për besimet dhe ndjenjat. Ndonjëherë na duhet kjo dhe ne thjesht marrim një histori të njohur dhe e tregojmë në mënyrën tonë. Dhe ne tashmë e dimë se si është stili i z. Nesbø.

Nga njëra anë në fund kisha frikë nga më e keqja, por isha i befasuar që mund të ndodhte më pas Gjak në dëborë. Nga ana tjetër, përsëri u habita nga kjo kapacitet të lexosh një gjë që pastaj bëhet një tjetër, pezullim e ruajtur deri në minutën e fundit, dhe atë prekje groteske (kushdo që e ka lexuar do ta mbajë mend atë skenë të jashtëzakonshme dhe eskatologjike në Gjahtarët e kokës) që këtu shkon më shumë tek ajo ngastër toke në një imazh tjetër shumë grafik. Sugjerim: ka një të ngjashëm në film RobRoy.

Unë e kam lexuar atë ka shkuar e bute, të cilit po i pëlqen personi i parë i kriminelë me prapavijë të mirë, se kjo e fundit novela ato jane shume i shkurtër o e parashikueshme ose përralla pa përmbajtje. Dhe gjithashtu për të vendosur të Vrima Harry, të cilët mendojnë se, përveç historive të tyre, pjesa tjetër nuk i bind ata (Makbethi, Trashëgimtari) Edhe unë jam nga Hole deri në palcë, por ai që e shkruan është Nesbø. Dhe këtu dhe në të gjithë punën e tij ai mbetet i vendosur në kriterin e tij që ai e përsërit pa pushim: se dashuria dhe vdekja janë temat themelore mbi të cilat rrotullohet gjithçka.

Atëherë çfarë do të bëj? Une pelqej. Gjatë gjithë kohës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.