Jo Nesbø special. Me krijuesin e Harry Hole në Madrid. Përshtypjet

Fotografitë e (c) Mariola Díaz-Cano dhe (c) Getafe Negro

Jo Nesba ishte këto ditë në Getafe Black, në të tijën Botimi XII që u mbyll dje dhe që ka pasur si një vend mysafir Norvegji. Shkrimtari prestigjioz i roman i zi, babai i komisionerit Vrima Harry, morën pjesë në disa akte në 3 ditë me konferencën për shtyp të përfshirë për të prezantuar Thikë, libri i tij i fundit dhe disa takime me lexuesit. Ky artikull i veçantë është imi kronikë e përgjithshme kronologjike dhe e imja përshtypjet më të veçanta për të, pa dyshim një nga autorët e mi më të idhulluar. Mos e humb atë.

23/10/2019 - Jo Nesbø me Lorenzo Silva (Fondacioni Mutua Madrileña)

Tragjedi dhe fitore, Mark Twain, filozofi, psikopatë dhe "po, unë kam marrë ndonjëherë gjëra për të shkruar".

Në një të mbushur me njerëz auditori i Fondacionit Mutua Madrileña kjo bisedë u zhvillua midis Nesbø dhe Silva rreth gjendja njerëzore në romanin e krimit. Një orë e një çerek që mund të shihni këtu dhe përfshinte përgjigje të pyetjeve nga publiku. Sigurisht që ata biseduan për pjesën e fundit të serisë së tyre Harry Hole, Thikë, por edhe në lidhje me baza klasike e tragjedisë kjo është në të gjithë atë.

Kjo ishte mbase momenti më i rëndësishëm ose serioz në të cilën debatoi Nesbø së bashku me një moderator të shkëlqyeshëm siç është Lorenzo Silva mbi ndikimin e fesë dhe moralit në shoqërinë e sotme. Dhe ata theksuan fuqinë e energjitë dhe përvojat negative (disfata dhe dramë) që gjithmonë priren të mbizotërojnë mbi ato pozitive (fitoret dhe felicidad) sepse perceptimi për këtë të fundit është -ose duket- më e shkurtër.

Ky theks është ai që dallon për thelbi i karakterit të tij dhe jetën e tij të trilluar, e cila tashmë ka në rrugën e duhur për një fund në të cilën polici i tij tashmë shumë i goditur nuk ka të ngjarë të plaket (në këtë pjesë të fundit Harry Hole tashmë është 50 vjeç). Y për atë krijim gjithashtu duhet t'u qëndrojë besnik parimeve të saj dhe duke mos u ndjerë i kushtëzuar nga çfarë mendojnë ose mund të pyesin lexuesit tuaj.

Pyetje dhe përgjigje

Një koment me shaka të mjaftueshme - nordik, por shaka - shkoi në pyetjen e Silvës rreth çfarë kanë shkrimtarët skandinave në përgjithësi për suksesin që kanë arritur. Atje Nesbø vuri një ton serioz dhe u përgjigj se të gjithë takohen një herë në vit planifikoni pushtimin e botës.

Më shumë pyetje ishin në lidhje me leximet tuaja, të cilat janë të të gjitha llojeve, por tani më të përqendruara në Filosofia sepse vajza e saj po e studion (ajo kishte ardhur me të në Madrid, por nuk ishte atje). Ose ato që e ndikuan më shumë kur ishte i ri, të cilat ishin Mark Twain - Tom Sojer dhe aventurat e Rrush mali Finn-.

Një argëtim ishte nëse ndonjëherë kishte pasur diçka te shkruash. Ai tha po, megjithëse nuk tha çfarë, se ai filloi të shkruajë për të parë se si ishte, dhe se të nesërmen në mëngjes ajo që kishte dalë ishte një mbeturina te verteta. Një tjetër e mirë ishte e tija gjest hezitues dhe "po" konciz nëse diçka e mirë do t'i ndodhë Harry-t herë pas here. Dhe një tjetër rreth tij mendim në lidhje me version i dështuar kinematografike e Burrë dëbore.

Biseda përfundoi me përgjigjen përfundimtare për një tjetër po ai ka diçka si psikopat, që gjithashtu ishte nje "po" megjithëse kualifikohen se ka profesione të tjera shumë më të prirur për psikopati.

Akti përfundoi me një brohoritje e madhe dhe pastaj ishte një nënshkrim i shkurtër me disa lexues që bartnin ose kishin libra. Y nëse duhet të vendosësh një por ishte pikërisht ai moment. Ndoshta publik ose dukej sikur kishte shkuar nga Lorenzo Silva ose nuk dinte shumë për Nesbø. Dhe le të themi se mosha mesatare dhe syri im i mprehtë si lexues i kësaj zhanri dhe këtij autori të veçantë nuk shtuan shumë.

Ose ndoshta, si nuk e prisnim atë nënshkrim (të cilën Silva e njoftoi dhe kërkoi të mos jetë shumë e gjatë, por Nesbø komentoi se ai nuk kishte asnjë problem dhe se ai gjithashtu do të bënte fotografi), radha që u krijua Nuk ishte pikërisht për të, por për të kthimin e kufjeve për përkthim simultan. Kështu që ishte një moment pa shkëlqim, por që tifozët më të vendosur mund ta shfrytëzonin rastin për ta përshëndetur dhe për të pozuar me të.

24/10/2019 - Konferencë për shtyp dhe bisedë në Espacio Mercado (Getafe)

Ishte turp të mos isha në gjendje të merrja pjesë personalisht, por ai nuk më dha kohë materiale. Të nesërmen në mëngjes Nesbø po jepte një konferencë shtypi në Hoteli Iberostar De Las Letras, e raportuar gjerësisht në media. Dhe pasdite ai mori pjesë në një tryezë të rrumbullakët rreth Nordic News tashmë në Hapësirën e Tregut Getafe, përsëri me Lorenzo Silva dhe bashkatdhetarin e tij Ruth Lille Graven (autor i Në fjordin e thellë) dhe Islandeze Ragnar Jonasson (Hija e frikës).

25/10/2019 - Takim në Bibliotekën Pedro Salinas

Tashmë të premten në mëngjes Jo Nesbø mori pjesë në një takim me lexuesit në Biblioteka Publike e Qendrës "Pedro Salinas" Çfarë paraqiti shkrimtari? Anamaria Trillo. Kishte gjithashtu redaktorin e Reservoir Books dhe shefin e shtypit dhe komunikimit të Ramdon House, përveç agregat kulturor nga ambasada Norvegjia, e cila është gjithashtu përkthyes i Thikë.

Ishte në një mjedis shumë më afër, edhe pse edhe në më pak kohë. Por u përdor shumë mirë sidomos në raundin e pyetje dhe përgjigje për autorin, që përsëri ishin për të fati i Harry Hole. Gjithashtu rreth titulli i tij i preferuar i serisë, i cili është Robin, për përfshirjen e përvojave personale të familjes së tij, posaçërisht të babait të tij.

Momente Qesharake - Fytyrat e Harry Hole

Atje ishte disa, si kur u ngrit me një kuti me çokollata që ai kishte në tryezë dhe donte t’i ndante me të gjithë. Ose përgjigjet për disa pyetje dhe komente përsëri në lidhje me filmin.

Dhe është se një asistente komentoi se asaj nuk i pëlqente asgjë as për shkak të adaptimit as për shkak të ngjashmëri fizike nul të aktorit Michael FASSBENDER si një Harry që të gjithë lexuesit tuaj e dinë që mat 1,94, ai është një bjonde tullac dhe pothuajse gjithmonë përshtatet Doc Martens. Kështu që - komentoi ai me shaka - të paktën ata munden i kanë vënë ato çizme. Nesbø qeshi dhe, përsëri me sarkazëm nordike, u përgjigj se pyetje (kuptoni më mirë marrëzitë) Nuk ishte në atë që ata i vunë çizmet ose jo, megjithëse e vlerësoi punën e Fassbender dhe të gjithëve në përgjithësi.

Ishte atje kur hyra,une kam për një kohë të gjatë një kandidat i imi, unike dhe jo të transferueshme, domethënë, siç është imazhi i Harrit për secilin lexues. Imi është ai i një aktori të njohur nga ato toka, Trond Espen Seim, të dhëna që gjeta mejor Theksimi Viking / Anglo-Sakson që Z. Nesbø ishte në gjendje të zbërthente në fund. "Ah, po, aktori Norvegjez, po, po ...". Befasia, veçanërisht për mua, ishte se ai vazhdonte të numëronte nje anekdote kjo më bëri të arrij Valhalla-n time më të dëshiruar:

"Nëse është e vërtetë, emri i tij ishte përzier, por para atij projekti. Ai është një djalë i gjatë (rreth 1,90 dhe tani ka mbushur 48 tetor) dhe, mirë, ai është gjithashtu shumë i pashëm. Gjithashtu unë quhem një ditë sepse kemi një mik të përbashkët. Isha në ndonjë vend publik, mjaft i gjallë nga sa dëgjova në sfond, dhe Ai më tha se më lexoi dhe dëshironte të ishte Harry Hole. Unë i thashë në rregull, por çfarë nëse ai ishte i sigurt se mund të pinte mjaftueshëm ose sa më shumë si Harri. Pastaj ai m'u përgjigj: «Epo, nuk e di, por nga Zoti po mundohem"".

Më shumë nënshkrime dhe lugë editoriale për më shumë libra të Nesbø

Ngjarja përfundoi me përshëndetje dhe më shumë nënshkrime për të pranishmit. Njëri kishte sjellë 12 librat e tij të serisë që Nesbø nënshkroi me durim.

Po flisja me te James Bonfill, kush m'u pergjigj kur do të botohen titujt Nesbø që mungojnë: Gjak mbi dëborë (Gjak në dëborë) Dhe Dielli i mesnatës (Dielli i mesnatës), të cilat kanë qenë në gjuhë të tjera për një kohë të gjatë. Se i kisha lexuar tashmë, ato janë më të shkurtra dhe, megjithëse janë histori të pavarura nga seria Hole, i shkëlqyeshëm, gjithmonë në mendimi im modest.

E pra, i parë është planifikuar për në pranverë 2020 dhe i dytë para fundi i atij viti. Kështu që ndërsa presim këstin tjetër të Harry-t, ne do të vazhdojmë të kemi disa lexime të mira nga Nesb.

25/10/2019 - Takim me lexuesit dhe nënshkrimi në Casa del Libro

Ishte akti me i afert. Me pesë fituesit, vijnë nga e gjithë Spanja, të maratonës së leximit thirrur një javë më parë nga botuesi. Dhe me nja dy anetare te I lidhur me Jo Nesbø (Unë e konsideroj veten se e kam krijuar, natyrisht) shumë fat që jam ftuar.

doli një takim i relaksuar dhe muy cómodo. Nga toni, pyetjet dhe komentet, dhe posaçërisht nga mënyrë më e drejtpërdrejtë në të cilën Nesbø u përgjigj gjithçkaje.

Nga shpjegimet e tij te pse e disa zorrëve në Thikë, çfarë komentojmë pa i zbuluar fare sepse disa ende nuk e kishin mbaruar. Përsëritja e tij në mos u lëkundni nga ato mendime, sugjerime ose qëndrueshmëri të lexuesve tuaj përballë fateve ndaj këtij karakteri apo tjetrit. Dhe theksi i tij mbi këtë pika e procesit të krijimit Çfarë do të thotë të të çoj në atë situatë mbase e keni imagjinuar apo jo, por gjithmonë pa e vërejtur ti. Ose më saktë, që ti paralajmëron manipulimi por edhe gjithmonë rrëmbehuni dhe bini në të.

Të gjitha për çfarë, kur zbuloni ato destinacione, ata ju befasojnë në të njëjtën masë sa i kuptoni Dhe mos shmangni thënien, "Oh i sigurt, është e vërtetë". Me dorëheqjen dhe pranimin, por edhe me emocionin e kanë shijuar për të mirë ose për të keq.

Ne ishim në gjendje të bisedonim me të, na pyeti nga ishim dhe komentoi se si ai zakonisht i mban mend të dhënat duke ndihmuar kështu veten e tij të futbollit, për shembull. Ah, kjo është nga një sit i tillë, pasi mund të jesh ndjekës i një ekipi të tillë ... Le të kujtojmë se ishte lojtar profesional në të tijin adoleshencë deri në ligaments në moshën 19 vjeç.

Dy pyetjet e mia ishin po muzikën që ai dëgjon ose pëlqen (luan, kompozon dhe këndon në bandën e tij Thuaj derre) është edhe e Harrit. Ai u përgjigj se po ata ndajnë shumë, megjithëse u pendua që Harry nuk i pëlqente grupi i tij. Dhe shkoi butë i butë me një "Unë kurrë nuk do t'ju dëgjoj" kur Ne ju nxisim të vazhdoni me të ardhmen e Harry-t sepse ai nuk mund të na lërë me atë fund të Thikë.

E gjitha mbaroi pas nënshkrimet dhe fotot me të gjithë ata që ishin atje, edhe pse ishte pak publik, e vërteta. Casa del Libro në Gran Vía është dyqani kryesor në Madrid, por faqja e destinuar ndaj këtyre akteve dhe, mbi të gjitha, kur është me njerëz të kalibrit të Nesbø, nuk është më i kthjellët. Përveç atij publiku të vogël kishte. As koha nuk ishte më e përshtatshme, por program Z. Nesbø ishte e komplikuar. kështu kompensimi ishte ajo afërsi luksoz me.

Përshtypjet e mia për Jo Nesbø - karizma e thjeshtësisë

Ata thonë se në distanca të shkurtra është vendi ku ju mund të vlerësoni më mirë njerëzit. Dhe gjithashtu kjo kurrë nuk duhet t’i besoni paraqitjeve. Në thelb është. Sidoqoftë, në këtë rast faktorët më shumë personal. Dhe specifikuar specifikisht tashmë: timen.

Ju nuk arrini te Jo Nesbø dhe romanet e tij kur të jeni 20 vjeç. As nuk është e njëjta gjë me 30. Unë tashmë isha duke përmbushur të ndryshme 40 kur e mora vesh. Ju duhet të keni një rezyme si lexues në përgjithësi dhe romani i krimit në veçanti. Sepse duhet të kesh shumë copë litari, zorrë, nerva çeliku dhe durim epik të qëndrojë përpara, megjithëse figurativisht, e një kafshe letrare si Vrima Harry.

Por a është kjo Harry ekziston dhe tashmë është miku ynë, asgjë e rekomanduar, po. Nesbø tashmë e ka thënë më shumë herë: "Ai është një nga ata kolegë me të cilët largohesh për fundjavë por nuk i telefonon përsëri të hënën." Dhe kjo është arsyeja pse ne ndiejmë se e duam atë, ndiejmë keqardhje dhe ndiejmë më shumë keqardhje për të.

Shumë gjëra mbetën në majën e bojës t'i tregosh Nesbø-s, në vend që ta pyesësh. Një ishte nëse e dini këtë, jo tani pas leximit Thikë por shumë më parë tani, krijesa e tij e ka kapërcyer atë. Sepse ka. Për fuqinë e saj të tërheqjes, magjepsjes dhe varësisë. Për shkak të pengesave emocionale që ai na lë sa herë që kemi lexuar një episod tjetër sa të tmerrshëm aq edhe mjeshtëror në jetën e tij shumë fiktive, por reale. OSi ndodh kjo? në disa raste, sepse atje shumë lexuesata e identifikojnë atë si Harri. Dhe E marr. Pse

Sepse është shumë e lehtë të pajisësh Harry me thjeshtësinë e krijuesit të tij. Preciselyshtë pikërisht ai që siguron karizma që Tienen të dy. Dhe në të njëjtën kohë, dhe atje është magjia, pjesë gjithashtu a i njëjti paradoks.

Harry është një krijim perfekt i papërsosmërisë njerëzore, me një zarf kolosal fizik edhe nëse është letër. Dhe rezulton se ajo e një Nesbø shumë të vërtetë është saktësisht e kundërta: e brishtë dhe pothuajse e pafuqishme, sikur të mund të prishej në çdo moment me ndonjë përpjekje ose lëvizje të papritur. Dhe gjithashtu e shoqëron atë një vështrim i ndrojtur dhe i pakapshëmÇfarë doni të tregoni? i ftohtë por çfarë transmeton ngrohtësia kur e ke disa inç. Ashtu si bën toni i ulët dhe i ngadaltë të atij zëri të tingujve në gjuhët e atyre pjesëve.

I gjithë ai duket se është një grup synimesh për t'u përpjekur të kalojnë pa u vënë re. Por merrni të kundërtën: të kap për atë thjeshtësi shndërrohet në art dhe fuqi e pashembullt të ketë krijuar një univers, histori dhe personazhe unikë. Dikush imagjinar si Harry Hole ka qenë në gjendje të dalë vetëm nga një mendje si ajo e Jo Nesbø. Do të thotë, askush tjetër përveç Jo Nesbø nuk mund ta ketë shpikur atë. Por as për të i çmendur doktor proktor, as një hakmarrës trashëgimtar si Sonny Loftus dhe antiheroes më romantikë si Olav (Gjak në dëborë) ose Jon (Dielli i mesnatës) As sigurisht bëj vetë personazhe mitikë si Makbethi.

Magjia dhe arritjet është për ta bërë atë, veçanërisht me atë polic alkoolik katastrofik dhe të goditur, por jo ende të mundur mahnit kaq shumë lexues të gjithë botës. Nëse janë histori universale që ne të gjithë e njohim dhe ndajmë, por ju duhet të dini si t'i numëroni ato. Ose ju duhet t'u tregoni atyre mënyrën se si ai e bëri. Me atë vështrim të qetë dhe atë brishtësia mashtruese fizike

Sepse gjithçka në universin Nesbø është për të bërë përshtypje nga një punë e mirë e përulur. Sigurisht, le të shohim nëse ai arrin ta bëjë atë një ditë me ata dy miq që ai thotë se ka që ai nuk ka qenë në gjendje të lidhet akoma.

Faleminderit

Dua Falënderoni Getafe Black, komisioneri juaj Lawrence Silva dhe menaxherët e RRSS, për të Librat e rezervuarëve, redaktori i saj, Jaume Bonfill, dhe ekipi i marketing dhe komunikimi i Shtëpia e rastësishme (Një mijë falënderime gjithmonë për Eva Cuenca). Dhe sigurisht shërbimi i interpretimit, si dhe stafi i Shtëpia e librit. Për të tijat vëmendje, mirësia dhe sa lehtë bënë gjithçka për të takuar z. Nesbø.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Arantxa dijo

  Një kronikë shumë e plotë që ndërthur të gjitha aspektet thjesht organizative me atë pjesë shumë më të nënkuptuar, të cilat janë ndjesitë dhe emocionet që z. Nesbø la pas.
  Unë e kam dashur atë përshkrim të "brishtësisë fiktive" për t'iu referuar asaj kafshe me shkronja që është Jo-ja jonë e idhulluar.
  Të kesh aftësinë për të krijuar Harry (dhe veçanërisht për të jetuar me të për kaq shumë vite) nënkupton një forcë të mbinatyrshme të brendshme, po zotëri ...
  Faleminderit Mariola, që na bëre të marrim pjesë pak në secilin nga momentet që u jetuan në Getafe Negro me mësuesin e shkëlqyer.
  Siç thoni ju, nuk arrini 20 ose 30 ... por kur të arrini atje nuk mund të largoheni kurrë.
  Për mua, për të ndjerë atë vështrim nga afër, për të ndarë shpirtin e Harry Hole dhe për të shijuar një pasdite të paharrueshme me ty, do të jetë përgjithmonë një nga pikat kryesore të jetës sime.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Uf, Arantxa, për emocionin tim për fjalët e tua. Me frymën e këtyre ditëve që unë e njoh veten shumë mirë, unë gjithashtu mund t'ju them se ka momente si këto që e bëjnë këtë jetë të vlefshme, le të themi më tepër kurvë që është e përgjithshme. Dhe pas një viti veçanërisht të shëmtuar që kam qenë, këto emocione janë më të mirat për mua që të bashkohem. Kështu që unë jam shumë i lumtur që ky moment i veçantë kemi përkuar dhe ndarë. Shpresojmë dhe ka më shumë. Faleminderit.

 2.   ailin dijo

  Një kronikë jashtëzakonisht e plotë. Ka qenë një kënaqësi totale t'ju lexoj dhe të jeni në gjendje të merrni pjesë, nga një distancë, në këtë takim të mrekullueshëm. ♥ Faleminderit një miliard. 😘