Disa histori të plota, nga Domingo Villar. Rishikim

Disa histori të plota është titulli i librit të ri nga E diela Villar, e cila ilustrohet me linocuts të shokut të tij Carlos BaonzaMe Sapo është lëshuar në një botim shumë të zoti dhe mund të lexohet në mesdite, ose më pak. Shtë një përmbledhje e 10 tregime apo tregime të shkurtra dhe kam qenë me fat që autori ma ka kushtuar në Panairin e fundit të Librit në Madrid. Kjo eshte e imja rishikim.

Një privilegj

Në janar 2020 mora pjesë në një Encuentro me Domingon të organizuar nga Fusha kulturore në Madrid dhe moderuar nga Raphael CaunedoMe Ishim rreth 20 veta dhe kaluam shumë mirë duke biseduar me të për librat e tij me yje inspektori nga Vigo Leo Caldas. Tre romane, Sytë e ujit, Plazhi i mbytur y Anija e fundit se, edhe pse me një kohë të gjatë midis botimeve të tij, ata i kanë sjellë atij një sukses dhe, mbi të gjitha, një prestigj që do të donin shumë të tjerë me 20 tituj.

Në pjesën e fundit të takimit të së dielës na tregoi për këto histori dhe ai na lexoi një. Ne ishim shumë të kënaqur dhe e inkurajuam t'i botonte aq shumë saqë nëse ai tashmë mund të kishte idenë për ta bërë këtë, ne mund të jemi plotësisht të bindur. Përveç kësaj, mund të jetë gjithashtu një mënyrë për të "paguar" veten për durim për shkak të pritjeve të gjata midis romaneve dhe romaneve me të cilët jemi mësuar me lexuesit e shumtë që janë të tij. Pra, ishte një privilegj.

Tani, pasi lexoj tregimet, identifikoj historinë: bëhet fjalë Don Andrés i pashëmMe Dhe më ka bërë të buzëqesh përsëri. Epo, të gjitha në të vërtetë.

Ideja

Nga rruga e Parathënie, autori na tregon pak se si ka shkruar gjithmonë histori me asnjë pretendim tjetër përveç ndarjes ose llogaritjes së tyre tubime familjare ose miqshMe Gjithashtu, se disa ishin botuar tashmë dhe se sa herë që e inkurajonin që t'u jepte formën e një libri, ai bënte sikur donte t'i linte për atë mjedis më intim dhe të ngushtë.

Në të njëjtën kohë, dhe për miqësinë e tij me artistin Carlos Baonza, i cili filloi t'i ilustrojë ato në fluturim ndërsa i lexonte. Por pastaj vjen një argument po aq fantastik sa realiteti i a pandemike që mbyll botën në shtëpi. Dhe ju duhet të përpiqeni të rikrijoni ato momente më të mira që as nuk mund t'i keni e as t'i ndani. Kështu që ishte koha për të nxjerrë në dritë këto përralla.

Humor, nostalgji, magji, mister

Titujt janë:

 1. Eliška dhe hëna
 2. La Maruxaina dhe Z. Guillet
 3. Spiritisti i O Grove
 4. Bashkimi i Shenjtorit të Bella -s
 5. Filip Mesia
 6. Mabel dhe llafazanët
 7. Don Andrés i Bukuri
 8. Michael "Chico" Cruz
 9. Pesëmbëdhjetë vitet e Isabel Daponte
 10. Komodor Ledesma

Dhe të gjithë, në një masë më të madhe ose më të vogël, kanë prekje të nostalgji, përsëri në i fundit, Magia, mister dhe, natyrisht, të humor, por të asaj të tokës galike, e cila është Villar. Më e gjata është e fundit, një histori e shkurtër sesa një histori. Dhe çfarë gjithashtu pjesa është toni muzikor të prozës së këtij shkrimtari, e cila është sa e hollë aq edhe e bukur dhe gati lirike.

Për ata prej nesh që dinë pak për pjesën më aseptike dhe funksionale të gjuhë, përveç ndjeshmëri që mund të transmetohet, leximi i Domingo Villar është një kënaqësi e dyfishtë. Si në romanet e tij, ashtu edhe në këto tregime, në të cilat mbase bie më shumë në sy, trajtimi që ai ka ndaj tij dhe ritëm dhe Ritmo narrative që printon përmbajtjen janë të pakalueshme. Dhe kjo vlerësohet në një panoramë të letërsisë që është aq e lehtë ose lehtësisht e tretshme.

Këto përralla lexohen si këngë dhe ata lënë një jehonë dhe gjurmë, të detit, të yjeve, të miteve dhe legjendave, të mrekullive ose fantazmave, të luftës dhe paqes. Ata marrin një buzëqeshje nga ata të butët dhe ata gjithmonë ju referojnë në atë sfond magjik që distilon një tokë kaq të veçantë.

Qëndroni me një? Nuk mundem. DHE nje por? Se ata janë pak dhe përfundojnë shpejtMe Ky është problemi me Domingo Villar: nuk ka rëndësi nëse ai shkruan romane me 640 faqe ose histori me 1 fjalë. Gjithmonë ju lë të dëshironi më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.