Dashuria në kohën e kolerës

Gabriel Garcia Marquez.

Gabriel Garcia Marquez.

Karriera letrare e Gabriel García Márquez është plot me botime të pavdekshme që e bënë atë fitues të Çmimit Nobel për Letërsinë e vitit 1982. Një nga librat e tij më të vlerësuar është Dashuria në kohën e kolerës (1985), struktura e së cilës, sipas autorit të New Granadan, është "praktikisht një telenovelë". Kjo për shkak të një komploti "shumë të gjatë, shumë të ndërlikuar dhe plot vende të zakonshme".

gjithashtu, "Gabo" - pseudonimi i shkrimtarit kolumbian - vuri në dukje Madame Bovary (1856) nga Gustave Flaubert si një ndikim përcaktues për përpunimin e këtij romani. Po kështu, Márquez mori shumë elementë nga marrëdhënia e prindërve të tij për të bashkuar këtë histori. Rezultati është një nderim sublim për dashurinë e pavdekshme, aventurën dhe vdekjen.

Analiza e Dashuria në kohën e kolerës

kornizë historike

Megjithëse nuk ka referenca të qarta për vitet e mbuluara nga romani, ka disa fakte historike që na lejojnë ta kornizojmë atë. P.sh. dasma mes Fermina Dazës dhe doktorit Juvenal Urbino ai kishte si kumbar doktor Rafael Núñez (1825-1894). Ky i fundit u bë president i Kolumbisë në tre periudha të ndryshme midis 1880 dhe 1887.

Ngjarje të tjera historike të rrëfyera

 • tregimet e Hoffman-it, opera u shfaq premierë në Paris më 10 shkurt 1881
 • Rrethimi i Kartagjenës i udhëhequr nga gjenerali i zbuluar Ricardo Gaitán Obeso (1885)
 • Shfaqet presidenti kolumbian Marco Fidel Suarez (ai mbajti detyrën midis 1918 dhe 1921)
 • Aludon për mandatin e Enrique Olaya Herrera, një politikan liberal që kryesoi vendin e kafesë midis 1930 dhe 1934.

Ngjarjet reale të përshkruara në roman

Fermina, Florentino dhe doktor Urbino janë personazhe krejtësisht të trilluar. Sidoqoftë, shumë nga aktet e tij ndodhën në jetën reale. Në lidhje me fillimet e romancës së prindërve të tij, García Márquez shpjegoi:Marrëdhëniet e dashurisë së Florentino Arizës dhe Fermina Dazës, aq i pakënaqur në vitet e para, ato janë një kopje fjalë për fjalë, minutë pas minute, nga dashuria e prindërve të mi".

Personazhet kryesore

Fermina Daza

Grua krenare me prirje impulsive dhe karakter të fortë. Pavarësisht mentalitetit të saj rebel, thellë brenda saj ajo priret të ndihet e pasigurt për veten.. Për këtë arsye, ajo përdor tërbimin për të mos pasur frikë. Në çdo rast, ajo përfundimisht i dorëzohet dëshirave të familjes së saj, i jep fund marrëdhënies së tyre me dashurinë e vërtetë - Florentino - dhe pranon të martohet me doktor Urbinon.

Florentino Ariza

Biznesmen me origjinë modeste me dhuratën e një poeti që bie në dashuri me Ferminën, të cilit i betohet për besnikëri të përjetshme. Për të komunikuar me të dashurin e tij, ai ka ndihmën e Escolástica, halla e së resë. Ai arrin të mbajë premtimin e tij për njëfarë kohe, por pasi humbet virgjërinë e tij me një të huaj në bordin e një anijeje, ai bëhet një grua e papranuar.

Juvenal Urbino

Burri i Ferminës dhe një mjek i përkushtuar për të zhdukur kolerën nga njerëzit e tij. Ai është një njeri shumë i admiruar për shkak të përkushtimit të tij ndaj të tjerëve. Megjithatë, mjeku nuk është aq i drejtë sa mendojnë të gjithë fshatarët, pasi ai kryen tradhti bashkëshortore me një nga pacientët e tij (Bárbara Lynch).

Përmbledhje

Skenari kryesor i romanit është bregun kolumbian të Karaibeve, konkretisht përreth Cartagena. Atje, Florentino dhe Fermina bien në dashuri në një moshë shumë të re. Megjithatë, vajza përfundon e martuar me doktorin Juvenal Urbino, një djalë i ri shumë i kërkuar nga beqaret e qytetit dhe më i përshtatur me pretendimet e Lorenzo Dazës, babait të Ferminës.

Citate Gabriel Garcia Marquez

Citate Gabriel Garcia Marquez

Nisur nga kjo rrethanë, Florentino vendos të presë 50 vjet deri në vdekjen e mjekut. Pasi lihet prej saj, protagonisti bëhet pronar (së bashku me vëllezërit e tij) i një kompanie lumore për t'u ngjitur në shoqëri. Në mes të inatit të tij, ai fle me më shumë se njëqind gra, por nuk arrin të harrojë kurrë Ferminën; as gjysmë shekulli më vonë.

Një histori dashurie me një paralele aktuale

Botime dhe shitje

Edicioni i parë i Dashuria në kohën e kolerës u lirua më 5 dhjetor 1985. Në atë kohë kishin kaluar dy vjet që kur Gabriel García Márquez kishte marrë çmimin Nobel për Letërsinë. Libri postoi shifra të mira shitjesh dhe është përkthyer në gjysmë duzinë gjuhë deri më sot. Për më tepër, titulli mori disa çmime, duke përfshirë:

 • libri më i mirë fiction Los Angeles Times (Shtetet e Bashkuara, 1988)
 • Çmimi Gutenberg, romani më i mirë i huaj (Francë, 1989).

Tashmë në kohët më të fundit, botuesi Penguin Random House raportoi se shitjet e titullit janë rritur ndjeshëm që nga shfaqja e pandemisë Covid-19. Rreth, Cristóbal Pera drejtor i Vintage Spanish - një filial i Penguin Random House- ai deklaroi: “thellë brenda, flet për dashurinë që mposht kolerën, një pandemi dhe të jep shumë shpresë”. (Koha, 2020).

Përshtatja në ekranin e madh

Dashuria në kohën e kolerës (2007) ishte adaptimi i parë filmik i titullit të García Márquez, i realizuar nga një studio hollivudiane. Në të, protagonistët luanin Giovanna Mezzogiorno Në rolin e Fermin, Javier Bardem si Florentino Ariza dhe Benjamin Bratt duke përfaqësuar dr urbino, nën drejtimin e Mike Newell.

Sobre el autor

Djali i Gabriel Eligio García dhe Luisa Santiaga Márquez Iguarán, Gabriel José de la Concordia García Márquez lindi më 6 mars 1927, në Aracataca., Magdalena, Kolumbi. Kundërshtimi i babait të Luizës, kolonel Nicolás Ricardo Márquez Mejía (me të cilin shkrimtari i ardhshëm kaloi fëmijërinë e hershme), ndaj marrëdhënies së prindërve të tij do të reflektohej në Dashuria në kohën e kolerës.

Për më tepër, Koloneli ndikoi "Gabito" me tregimet e tij për vdekjen dhe ngjarje të tilla si Masakra e plantacioneve të bananeve (1928). Në ngjarjen e lartpërmendur, rreth 1800 punëtorë grevistë nga United Fruit Company të Shteteve të Bashkuara u vranë nga ushtria kolumbiane. Kjo tragjedi u kap nga García Márquez në romanin e tij të shenjtërimit, Njëqind vjet vetmi.

Karriera letrare

Botimet e para letrare të Gabo përkonin me fillimet e punës së tij gazetareske në Shikuesi të Kolumbisë në vitin 1947. Po kështu, gazeta e sipërpërmendur botoi të gjitha krijimet e García Márquez-it deri në vitin 1952. Me gazetarinë —së bashku me krijimin e romaneve—, García Márquez synonte të krijonte një shoqëri më të drejtë.

Një dekadë e gjysmë pasi u prodhua, doli në shitje Njëqind vjet vetmi (1967) në Buenos Aires; pjesa tjetër është histori. Deri në vdekjen e tij më 17 prill 2014 në Meksikë, autori nga New Granada botoi një duzinë romanesh, katër tregime, tre tregime jo-fiction, shtatëmbëdhjetë tekste gazetareske, një shfaqje dhe tekste të shumta, duke përfshirë kujtime, fjalime dhe seminare filmi.

Romanet e Gabriel Garcia Marquez

 • Plehra (1955)
 • Koloneli nuk ka kush t’i shkruaj (1961)
 • Koha e keqe (1962)
 • Njëqind vjet vetmi (1967)
 • Vjeshta e Patriarkut (1975)
 • Një kronikë e një vdekjeje të parathënë (1981)
 • Dashuria në kohën e kolerës (1985)
 • Gjenerali në labirintin e tij (1989)
 • Dashuria dhe Demonët e Tjerë (1994)
 • Kujtime të kurvave të mia të trishtuara (2004).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.