6 libra për Aushvicin në përvjetorin e çlirimit të tij

Auschwitz është sinonim i një prej më tronditësve tmerret në historinë e njerëzimit. Sot shënon një të re përvjetori i çlirimit në 1945 nga kampi më famëkeq i vdekjes naziste. Ka vepra të panumërta të zhanreve të ndryshme për këtë temë dhe kjo është një minimum përzgjedhja e romaneve, disa të bazuara në ngjarje reale, të cilat i sjell në kujtim të asaj date.

Bibliotekari i Aushvicit - Antonio Iturbe

Në këtë roman, shkrimtari nga Barcelona ka rrëfyer një histori të bazuar në fakte reale. Në të, në kazermën 31 të kampit, Fredi Hirsch ka hapur një shkollë të improvizuar me një bibliotekë modeste dhe klandestine sekret me tetë libra. të rinjtë Dita i fsheh ato dhe, në të njëjtën kohë, nuk dorëzohet dhe nuk e humb kurrë dëshirën për të jetuar apo lexuar.

Farmacisti i Aushvicit. Historia e patreguar e Victor Capesius - Patricia Posner

Autori na tregon historinë e Victor Capesius, një nga vrasësit më të këqij dhe të huaj nga Rajhu i Tretë, i cili ruante rezervën naziste të Gazi Zyklon B dhe u dha mjekëve të regjimit medikamente për të eksperimentuar me gratë shtatzëna dhe fëmijët. Posner fillimisht diskuton kohën e tij si shitës për industrinë farmaceutike, aderimin e tij të mëvonshëm ndaj nazizmit, ngritjen e tmerrit të tij në ato kampe përqendrimi dhe sa e vështirë ishte për ta sjellë atë para drejtësisë.

Djali që ndoqi babanë e tij në Aushvic - Jeremy Dronfield

Dronfield është një biograf, shkrimtar, romancier dhe historian me përvojë të gjerë në rrëfimin e historive të ndodhura në Luftën e Dytë Botërore dhe një stil që është konsideruar pothuajse "Dickensian". Ky roman bazohet në ditari sekret i Gustav Kleinman, i cili, së bashku me djalin e tij Fritz, rezistuan për gjashtë vjet në pesë nga kampet më të këqija të vdekjes, duke përfshirë Aushvicin.

Artisti i tatuazheve të Aushvicit - Heather Morris

Morris ka lindur në Zelandën e Re dhe në këtë roman bazohet në historia e vërtetë e Lale dhe Gita Sokolov, dy hebrenj sllovakë që arritën t'i mbijetonin Holokaustit. Lale punon si artiste tatuazhesh për të burgosurit dhe mes tyre është edhe Gita, një e re me të cilën bie në dashuri. Më pas jeta e tij do të marrë një kuptim të ri dhe ai do të përpiqet të bëjë gjithçka që është e mundur që Gita dhe pjesa tjetër e të burgosurve të mbijetojnë. Pas luftës, ata vendosin të transferohen në Australi për të filluar nga e para.

Valltarja nga Aushvici Edith nëse

I lindur në Hungari, Eger ishte një i ri kur nazistët pushtuan fshatin e saj në Hungari dhe e dëbuan me pjesën tjetër të familjes së saj në Aushvic. Prindërit e saj u dërguan direkt në dhomën e gazit dhe ajo mbeti me motrën e saj, në pritje të vdekjes së sigurt. Por kur dorëzani Danubi blu për Dr Mengele i shpëtoi jetën dhe që atëherë filloi të luftonte për mbijetesën që më në fund arriti. Më pas ai ishte në Çekosllovakia komuniste dhe përfundoi në Shtetet e Bashkuara, ku ajo do të përfundonte duke u bërë një dishepull i Viktor Frankl. Pikërisht atëherë, pas dekadash duke fshehur të kaluarën e tij, ai vendosi të fliste për tmerrin që kishte përjetuar dhe të falte si një mënyrë për të shëruar plagët.

Një dashuri në Aushvic: Një histori e vërtetë - Francesca Paci

Gazetarja Françeska Paci rindërton një fakt i vertete harruar përmes burimeve të nxjerra nga arkivat e Muzeut Shtetëror të Aushvicit, dokumente nga koha dhe bisedat me dëshmitarët e paktë të kësaj histori dashurie që janë ende gjallë. ata e yllojnë atë Bad Zimetbaum, një e re e kulturuar dhe karizmatike, e cila fliste disa gjuhë dhe u zgjodh nga SS si përkthyes dhe përkthyes. Shumë bujare, ajo gjithmonë u përpoq të ndihmonte shokët e saj të burgosur. Y Edek, Edward Galinski, i cili ishte një njeri i pazakontë sepse ishte një nga të dëbuarit e parë në kampin Aushvic-Birkenau. Ai dëshmoi se si filloi dhe u zhvillua ajo makinë gjenocidi, por kurrë nuk iu dorëzua dekurajimit apo dëshpërimit. Ishte atëherë në vitin 1944 kur, megjithëse Rajhu i Tretë ishte afër humbjes në luftë, Edek dhe Mala ranë në dashuri dhe u përballën me fatin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)