Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë

Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë

Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë

Më 6 maj 2021, nisja e Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë, romani i katërt i Mónica Rouanet. Është një thriller psikologjik me fuqi të madhe tronditëse që nga vetë titulli, i cili sugjeron një kontekst dekurajues dhe tronditës. Protagoniste është Alba, 17 vjeçe, e mbyllur në një qendër psikiatrike për shkak të stresit të rënduar post-traumatik.

Atje, ajo është në gjendje të shohë dhe dëgjojë fëmijë që askush tjetër nuk mund t'i shohë. Përballë situatës së vështirë, Reagimi i vajzës është për të mësuar se çfarë ka ndodhur disa vite më parë në spital. Megjithëse, duke pasur parasysh gjendjen e tij të vetëdijes, gërmimi në ngjarje shqetësuese mund të mos jetë vendimi më i mirë. Për këtë arsye, shpresa bëhet motori për të zbuluar çdo mister dhe për të kapërcyer traumat e tyre.

Analiza e Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë

Krahasimi me romanet e tjera të autorit

Komploti i këtij thrilleri psikologjik është krejt i ndryshëm nga dy të mëparshmet e Rounet, të dominuara nga intrigat e ndërlikuara familjare. Në të njëjtën kohë, Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë Ka një ngjashmëri të dukshme me librat e tjerë të shkrimtarit spanjoll: një protagoniste femër. Në çdo rast, të gjithë titujt e tij e kapin shpejt lexuesin përmes një teknike rrëfimi të dalluar nga thellësia përshkruese, autenticitet dhe surpriza.

Sigurisht, personazhet janë gjithashtu të dizajnuara shumë mirëPrandaj, ata janë në gjendje të gjenerojnë një ndjenjë identifikimi dhe dhembshurie tek lexuesit. Kjo lidhje emocionale lehtëson leximin e shpejtë të tekstit - pavarësisht nga dendësia e shumë prej pikturave të tij -, të cilat mund të bëhen problematike. Paralelisht, pasuria e detajeve çon në zhvillimin e kapitujve më të gjatë (krahasuar me romanet e tjerë Rouanet).

tiparet e stilit

Një nga karakteristikat narrative të Rouanet në këtë roman është stili i qartë për të rrëfyer disa nga ngjarjet më të vrazhda. Sidoqoftë, "vrazhdësia grafike" e përmendur nuk ia heq as edhe një minutë shpresës thelbësore për të përparuar në mes të sekuencave me shumë momente shqetësuese. Ky kontrast midis trishtimit dhe optimizmit është jetik për moralin përfundimtar të një historie me hije të barabarta errësirë ​​dhe dritë.

Së fundi, zhvillimin e Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë prishet me linjat tradicionale të Zhanri policor. Edhe pse ka intriga, krime, kthesa befasuese dhe mister - si në të gjitha romanet kriminale -, filli i përbashkët nuk sillet rreth një hetimi tipik policor. Në fakt, shkrimtarja nga Alicante ka rrezikuar në këtë libër të mos ndjekë me germa skemën e suksesshme të trilerëve të saj të mëparshëm. Kjo fuqi për të rikrijuar veten është merita e saj e madhe.

Përmbledhje e Nuk i dëgjoj fëmijët të luajnë

Qasja

Aksioni zhvillohet në një sanatorium për fëmijë nën 18 vjeç. Atje, Alma, një vajzë 17-vjeçare e prekur nga stresi i rëndë post-traumatik, është dërguar nga gjyshi për t'u shtruar përkohësisht në spital.. Shkak i një fotoje të tillë u bë një aksident që i kushtoi jetën babait të tij dhe Lucías, motrës së tij. Për pasojë, vajza mbeti me një ndjenjë të vazhdueshme faji në psikikën e saj, të cilën ajo dhe i moshuari nuk mund ta përballojnë.

Në spitalin psikiatrik çdo pacient ka veçori shumë të theksuara. Mes të gjithëve, protagonistja krijon një lidhje të veçantë me dy djem dymbëdhjetë vjeçarë që vetëm ajo mund t'i shohë. Më vonë, vajza takohet me Diegon, i cili gjithashtu mund të shohë fëmijët dhe duket se ka aftësinë të lëvizë midis dy dimensioneve. Kështu, lexuesi është i mbështjellë nga një ndjenjë konfuzioni që theksohet nga vuajtjet e personazheve.

Zhvillim

Ndërtesa ku zhvillohen ngjarjet është ajo që “është më e frikshme nga brenda sesa nga jashtë”. Fasada e godinës transmeton njëfarë rëndesi për shkak të mureve të saj prej betoni dhe frizeve të zbehura. me ngjyra pastel. Pas pranimit, Alma mëson për të shkuarën e kompleksit: disa vite më parë kishte qenë një spital për fëmijët me probleme dëgjimi.

Protagonistja kërkon të shërohet nga vuajtja e saj, por dita ditës dyshimet për vendimin e saj për t'u shtruar në spital rriten në mënyrë progresive. Për më keq, dy katet e fundit të pallatit janë mbyllur dhe mesa duket ka gjëra që vetëm ajo i dëgjon.. Po kështu, shumë prej banorëve të vendit pretendojnë se e kanë dëgjuar "murgeshën me zile", por pa e parë askush.

Misteret po grumbullohen

Ditët e Almës janë të mbushura me një qetësi të tensionuar teksa ajo sodit në heshtje korridoret e gjata të ndërtesës. Në mënyrë të ngjashme, ajo bën një shëtitje herë pas here nëpër një kopsht të mirëmbajtur, megjithëse nuk ndalet së perceptuari një ajër të zymtë dhe të ngurtë. Ato momente pasigurie ndërthuren nga përkushtimi i infermierëve në klinikë dhe mjeku i admirueshëm Kastro.

Përkushtimi i kujdestarëve është një aureolë shprese në mendjet e disa fëmijëve që mendojnë se janë të vëzhguar gjatë gjithë kohës. Përveç kësaj, Ngjarjet shqetësuese vazhdojnë të shfaqen në formën e zogjve të ngordhur, dhomave të braktisura, lodra të vjetra dhe hijet e fëmijëve. Në këtë mënyrë, kufiri mes realitetit dhe halucinacionit duket se mjegullohet... sidomos kur protagonisti kalon nëpër zonën e mbyllur të spitalit.

Rreth autorit, Mónica Rouanet

Monica Rouanet

Monica Rouanet

Mónica Rouanet është një shkrimtare nga Alicante, por që nga fëmijëria ajo u zhvendos me familjen e saj në Madrid. Në kryeqytetin spanjoll Ka studiuar Filozofi dhe Letra dhe specializim në Pedagogji nga Universiteti Papnor Comillas. Më vonë, ka studiuar Psikologji në Universitetin Kombëtar të Edukimit. Pas përfundimit të studimeve pasuniversitare, ajo i është përkushtuar kujdesit për njerëzit në situata vulnerabël në njëzet vitet e fundit.

Karriera letrare e Rouanet filloi me shtëpinë botuese La fea bourgeoisie me botimin e Rruga e fishekzjarreve (2014). En Filmi i tij debutues, La Literata Ibérica, tregoi aftësinë e tij për të bashkuar komplote të komplikuara dhe emocionuese të udhëhequra nga personazhe të mirëndërtuar. në plane të ndryshme kohore. Në vitin 2015, shkrimtarja iberik u zhvendos në Roca Editorial, një firmë me të cilën ajo ka publikuar katër titujt e saj të mëposhtëm:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.