një qese me mermer

Citim Joseph Joffo

Citim Joseph Joffo

një qese me mermer Është vepra më përfaqësuese e francezit Joseph Joffo. Pavarësisht se u refuzua nga disa botues, ai arriti ta botonte në vitin 1973 në vendlindjen e tij, ku u bë menjëherë një sukses botues. Teksti rrëfen përvojat e shkrimtarit me vëllain e tij Maurece në fillim të Luftës së Dytë Botërore, kur ata ishin vetëm fëmijë.

Është një histori në të cilën peripecitë dhe padrejtësitë janë të shumta, megjithatë, megjithë kohët e vështira të jetuara, shpresa nuk shuhet kurrë. Në dekadat e fundit, titulli është botuar në 18 gjuhë të ndryshme, me një shitje rekord prej më shumë se 20 milionë kopje. Një vit pas prezantimit, rrëfimi u vlerësua me çmimin Broquette-Gonin.

Përmbledhje e një qese me mermer

Fillimi i okupimit

Francë, vit 1941, çifti Joffo jetonte në Paris në një mënyrë modeste dhe i lumtur, së bashku me fëmijët e tyre të mitur, Maurice dhe Joseph. Si zakonisht, të vegjlit u argëtuan duke luajtur mermere, derisa një ditë, pa paralajmërim, gjithçka ndryshoi. Duke u kthyer në berberin e babait të tyre, fëmijët takuan dy oficerë të organizatës SS, në atë që ishte takimi i tyre i parë me nazistët.

vendim i rëndësishëm

Pas pushtimit gjerman, jeta e të gjithëve u transformua në mënyrë drastike; familja Joffo filloi të frikësohej për sigurinë e tyre. Për të mbrojtur fëmijët tuaj, vendosi t'i dërgonte në Mentón (zonë e lirë), ku do të ribashkoheshin me vëllezërit e tyre më të mëdhenj. Megjithatë, për shkak të imponimit të yllit të verdhë, nuk ishte e lehtë të kalonte pa u vënë re, kështu që ata duhej të maskoheshin për t'i shpëtuar ushtrisë.

një udhëtim i vështirë

Lodhja nga kilometrat e përshkuar ishte dërrmuese. Gjatë kalimit ata arritën të fitonin para dhe të mund të hanin, megjithëse mungesa e furnizimeve për shkak të emergjencës së luftës e vështirësoi gjithçka. Rruga ishte e rrënuar nga ushtarët nazistë, ndaj atyre iu desh të bënin aventura për të mos u arrestuar.

pa humbur shpresën

Pavarësisht çdo pengese, të rinjtë u takuan me Albertin dhe Henrin në Mentondhe pas një periudhe të gjatë, ata më vonë u bashkuan me prindërit e tyre në Nice. Pasi në familje, ata u kthyen sërish në normalitet dhe u kthyen në shkollë për një vit radhazi.

Megjithatë, qetësia nuk zgjati shumë, pasi që Zona e pushtimit italian u thye nga gjermanët, gjë që bëri që ata të ndaheshin. Ishte kështu vëllezërit Joffo dhe pjesa tjetër e familjes së tyre u fut në një aventurë të re. Në këtë periudhë pasigurie plot ulje-ngritje, atyre iu desh të përballeshin me vështirësi, arrestime, dëbime e të tjera, vetëm pse ishin hebrenj.

Të dhënat themelore të punës

një qese me mermer është një roman autobiografik, vendosur në Paris, Francë, në vitet 40. Komploti shpaloset në 11 kapituj—253 faqe—. Rrëfehet në vetën e parë nga një prej protagonistëve të saj, me një gjuhë të thjeshtë dhe të ndjeshme. Autori vuri në pah dhembshurinë, dashurinë dhe vëllazërinë gjatë gjithë historisë.

Figurë

Joseph (Jojo)

Ai është protagonisti dhe tregimtari kryesor i romanit. Ai është 10 vjeç dhe është djali më i vogël i familjes Joffo. Së bashku me vëllain e tij, ai nis një udhëtim të vështirë për të shpëtuar jetën e tyre.. Gjatë gjithë rrugëtimit ai tregoi guxim të madh, gjë që e lejoi të forcohej dhe të hidhte mbi pengesat që i dilnin.

Maurice

Ai është një tjetër nga protagonistët e romanit. i cili shoqëron Jojon në udhëtimin për në zonën e lirë. Edhe pse isha vetëm 12 vjeç, mori përsipër rolin e tij si vëlla më i madh. Kjo është arsyeja pse unë përpiqem të zbatoj plotësisht udhëzimet e babait të tij, pavarësisht vështirësive gjatë rrugës. Ashtu si në çdo kohë ai mbrojti vëllanë e tij dhe i tregoi atij dashurinë e tij.

Zoti Joffo

Ai është babai i Maurice dhe Jozefit. Ai -pjesë kyçe e historisë— është ai që duhet të marrë vendimin e vështirë për të larguar dy fëmijët e tij më të vegjël. Përveç kësaj, ai i udhëzoi ata për procesin e migrimit dhe se si duhet të sillen derisa të gjejnë vëllezërit e tyre. Me ashpërsi i mësoi se si duhej të mohonin që ishin hebrenj, sepse nga kjo varej fuqia për të qenë gjallë.

Personazhe të tjerë

Gjatë rrjedhës së tregimit, ndërhynë disa personazhe që ishin përfaqësues për Joffo. Midis tyre, vëllezërit tuaj, të cilët i mbrojtën në momente të ndryshme kyçe. gjithashtu bien në sy Zérati - Miku jo-hebre i Jojos, i cili e mbështeti atë në një rrethanë të vështirë- dhe peshkopi i qytetit - i cili i ndihmoi ata të mashtronin Gestapon për të vazhduar fluturimin e tyre -.

Përshtatjet filmike

Deri më tani janë realizuar dy filma. një qese me mermer, te dyja te prodhimit francez. E para u drejtua nga Jacques Doillon në vitin 1975, vetëm dy vjet pas publikimit të romanit. Fatkeqësisht, filmi nuk kishte aktorë profesionistë, dhe nuk ka gëzuar miratimin e autorit të veprës.

Filmi i dytë u publikua në vitin 2017 dhe u drejtua nga Cristian Duguay. Këtë herë përshtatja ishte besnike ndaj asaj që tregohej në libër, dhe për këtë arsye mahniti një audiencë të madhe. Filmi është vendosur me mjeshtëri, duke treguar me saktësi pasojat e rrëmbyeshme të lëna nga Pushtimi nazist në tokën franceze.

Rreth autorit, Joseph Joffo

jozef jofo

jozef jofo

Joseph Joffo lindi më 2 prill 1931 në Pais, Francë. Babai i tij ishte emigranti rus Romano Joffo dhe nëna e tij violinistja Anna Markoff. Ai jetoi fëmijërinë e tij në lagjen hebreje Arrodissement, në kryeqytetin francez. Aty studioi në kolegjin në Rue Ferdinand-Flocom. Për një dekadë gjithçka shkoi plotësisht normale deri në ardhjen e nazistëve në vend.

Në adoleshencë, pasi u bashkua me familjen, u vendos përsëri në Paris. Në moshën katërmbëdhjetë vjeç e la shkollën. —i shtyrë nga vdekja e të atit— dhe mori frenat e berberit familjar me vëllezërit e tij.

Përvojë pune

Gjatë gjithë jetës së tij Jozefi Joff u shqua si shkrimtar, skenarist, aktor, romancier dhe biznesmen. Për shumë vite ai punoi si parukier dhe vazhdoi trashëgiminë e babait të tij duke themeluar një duzinë sallonesh në Paris, me më shumë se 400 punonjës. Kështu ai ndërtoi një perandori të famshme estetike me një klientelë të gjerë dhe të përzgjedhur.

Në vitin 1970, për shkak të një incidenti me ski, ai u detyrua të ishte në shtëpi dhe të drejtonte biznesin e tij prej andej. Në planin afatgjatë, kjo bëri që ai të delegonte drejtimin e salloneve të tij, duke e lejuar atë të fillonte të kapte kujtimet e tij të fëmijërisë dhe të shihte lindjen e romanit të tij të parë.

Garë letrare

Në vitin 1973, autori botoi romanin e tij të parë, një qese me mermer, me botim të shkrimtarit Patrick Cauvin. Puna mori a sukses i jashtëzakonshëm dhe katapultoi karrierën e Joffos. Edhe pse fillimi i tij në botën letrare ishte i vonuar, impulsi i këtij titulli ishte i tillë që autori mundi të vazhdonte jetën e tij si shkrimtar. Ai triumf i parë u pasua nga 16 romane të tjera, ndër të cilat veçohen: Anna dhe orkestra e saj (1975), Simoni dhe djali (1981) y Le Partage (2005).

vdekje

Joseph Joffo vdiq më 6 dhjetor 2018 në Saint-Laurent-du-Var, në rivierën franceze, 87 vjeç. Për një kohë të gjatë ai luftoi me një sëmundje të rëndë që e bëri të kalonte ditët e fundit në spital. Eshtrat e tij prehen në varrezat Père Lachaise, një nga më të mëdhenjtë dhe më të njohurit në Paris.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.