Dita e Gruas. përzgjedhja e leximeve

Libra të rekomanduar për ditën e gruas

Ajo festohet më Dita e Gruas dhe ne shqyrtojmë një zgjedhja e leximeve të të gjitha zhanreve dhe formateve ku femrat janë protagoniste. Shkrimtarë, ilustrues dhe personazhe kryesore të tregimeve, artikujve dhe imazheve që fokusohen në figurën femërore nga këndvështrime të ndryshme. Sigurisht, ato janë lexime për të gjithë.

Dita e Gruas — Përzgjedhja e leximeve

Unë nuk ndjej asgjë - Liv Stroemquist

Titulli i tij i parë në formën e komik Është firmosur nga karikaturistja e suksesshme suedeze dhe përmban tonin e saj të njohur kaustik, por edhe ashpërsinë e saj dokumentare. Tema? Zemra dhe dashuria ne keto momente. Dhe për të folur rreth tyre, ai përdor personazhe të ndryshëm si Leonardo DiCaprio, Beyoncé, filozofi Kierkegaard, Smurfët apo konkurrentët në shfaqje televizive.

Vajzat e Bloomsbury - Natalie Jenner

Ky roman, i vendosur në 1950, na tregon historia e një librarie, Bloomsbury Books, Për njëqind vjet ka mbetur e njëjtë dhe me një ekip kryesisht meshkuj. Por bota po ndryshon. Kështu, pak vajza që punojnë në të kanë planifikuar tashmë se si t'i japin një pamje tjetër. Janë Vivien, e cila ka humbur të fejuarin e saj në luftë; Hir, i martuar me dy femije dhe Evie, një nga gratë e para që u diplomua në Kembrixh.

Historia e gruas në 100 objekte - Espido Freire

Espido Freire përdor të kaluarën dhe të referencë e 100 objekteve që kishte gra si protagoniste, marrëse apo shpikës për të na thënë t'i hedhim një sy historia e femrës. Janë objekte si mantila, vaksina kundër lisë, buzëkuq ose një Barbie dhe në to është gjithashtu një trashëgimi e pasur dhe e larmishme e ushqyer nga dinakëri të paraardhësve tanë për t'iu përgjigjur nevojave të tyre në një shoqëri që i konsideronte ato një prioritet më të ulët.

Libri është ilustruar nga paola e madheE njohur edhe si Miss Little Big.

Pikëpamjet e një gruaje - Carmen Laforet

Është gjithmonë mirë të lexosh Carmen laforet, por këtë herë i lëmë mënjanë romanet e tij dhe e gjejmë këtë përpilimi e tij artikuj botuar midis 1948 dhe 1953 në seksionin "Pikëpamjet e një gruaje" të revistë Destinacion. Në to afrohemi më shumë me jetën e përditshme të kohës së saj, e cila ishte një kohë kur gratë donin të shiheshin dhe dëgjoheshin përtej mureve të shtëpive të tyre. Por jo vetëm që ajo portretizoi shqetësimet dhe dëshirat e grave të një vendi nën represion të përgjithshëm, por dinte edhe të krijonte një hapësirë ​​të përbashkët lirie dhe bashkëpunimi.

Carmen Laforet ishte një autore unike në rrëfimin e kësaj jetën e përditshme sikur të ishte një ngjarje e jashtëzakonshme. Një aspekt për të zbuluar ose rizbuluar një autore që theu barrierat në kohën e saj. Kjo vështrim gazetaresk Është thelbësore të zgjeroni dhe zgjeroni më tej figurën tuaj.

bar —Keum Suk Gendry-Kim

Ky nga librat më të rëndësishëm të kohëve të fundit dhe kështu është konsideruar nga kritikët nga e gjithë bota. Është romani grafik jo-fiction i mirënjohur për një nga kapitujt më të errët të shekullit të XNUMX-të: atë të skllave seksitë ashtuquajturat "gratë rehati" aziatikeLuftës së Dytë Botërore. Konkretisht, ajo ka rëndësi histori e vërtetë nga një i mbijetuar: Lee Ok Sun, një grua e re koreane e cila gjatë Luftës së Paqësorit u shfrytëzua si e tillë nga Ushtria Perandorake Japoneze.

Gendry-Kim ka vizatuar vetë intervista me të në një shtëpi pleqsh për të na treguar për fëmijërinë e saj në një mjedis shumë modest dhe se si shitur në mënyrë të njëpasnjëshme në familje të ndryshme kujdestare derisa ndodhi pushtimi japonez dhe në vitin 1942 ajo u transferua me forcë në një bazë ajrore në Kinë.

Ka qene komik i vitit për New York Times, The Guardian o Los Angeles Times. Dhe gjithashtu ka marrë Awards të tilla si çmimi Harvey, Çmimi i studios së karikaturistëve ose Çmimin Big Other Book, ndër të tjera.

Daniela dhe gratë pirate të historisë - Susanna Isern

E përfundojmë me këtë titull të një prej autoreve me përvojën më të gjatë në letërsinë për fëmijë, shkrimtares dhe psikologes Susanna Isern. Me të, lexuesit më të vegjël do të mësojnë në një mënyrë shumë argëtuese dhe të ilustruar jetët dhe aventurat e dhjetë prej pirateve femra më të mëdha të historisë

Kush na thotë është Daniela, një vajzë që zbulon një libër i vjetër nga gjyshja e saj që flet për ato dhjetë gra të guximshme që lundruan nëpër detet e Kinës deri në brigjet e Nju Jorkut dhe nga Greqia e lashtë deri në kohët më moderne. Sigurisht ata po kërkonin edhe pasuri dhe shumë donin t'i ndalonin ose u përpoqën t'i pengonin të lundronin. por ata ata u rebeluan kundër fatit të tyre ose ata luftuan për ta përmirësuar atë. Kështu që ne do të ecim nëpër jetët e Avilda, Maria Lexo, Lai Choi San, Grace O'Malley ose Ching Shih, dhe bëmat e tyre do të frymëzojnë Danielën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.