Përmbledhje e Asgjë, nga Carmen Laforet

Citim nga Carmen Laforet.

Citim nga Carmen Laforet.

Asgjë (1945) është një roman i vendosur në vendlindjen e autores së tij, Carmen Laforet nga Barcelona, ​​gjatë viteve pas Luftës Civile. Është një histori protagoniste e së cilës është një e re, e cila sapo ka mbërritur në Barcelonë për të nisur shkollimin universitar. Në atë kohë, shoqëria katalanase ishte në mes të një krize të thellë socio-ekonomike dhe morale.

Ai mjedis i pasigurt përshkruhet me një gjuhë të ashpër, të drejtpërdrejtë dhe të pazbutur nga shkrimtari iberik. Per kete arsye, Ky roman është shumë përfaqësues i "tremendismo", stili narrativ i inauguruar nga Camilo José Cela me Familja e Pascal Duarte (1942). Jo më kot, Asgjë Ishte libri fitues i çmimeve Nadal dhe Fastenrath në të njëjtin vit që u botua.

Përmbledhje e Asgjë

mirëseardhjen

Andrea mbërrin në Barcelonë në agim me një tren të ndryshëm nga ai i planifikuar në radhë të parë, pra, asnjë i afërm nuk e pret atë në stacion. Vajza preket nga pamja e natës e qytetit që e mbushi me shpresë kur ishte fëmijë. Por ndjenja zbehet kur ata mbërrijnë në shtëpinë e tyre të re. Atje ajo pritet nga një gjyshe e hutuar dhe qortimet e hallës Angustias për ndërrimin e trenave.

Po kështu, të afërmit e tjerë - xhaxhai Juan dhe gruaja e tij Gloria, Antonia (shërbyeja) dhe xhaxhai Román - duken plot hidhërim. Nga rruga, shtëpia është me pluhur, nuk ka ujë të nxehtë për banjën (i ndyrë) dhe në divanin e ngritur për të renë mbizotëron çrregullim. Një kaos i tillë shkaktohet nga një pirg mobiljesh pas shitjes së gjysmës së shtëpisë për të lehtësuar problemet ekonomike.

Një jetë e përditshme e pafavorshme

Traumat e luftës janë të dukshme në lëkurën e Barcelonës dhe në fytyrën e qytetarëve të saj. Kjo thellon çrregullimet e banorëve të shtëpisë së re të Andreas, ku fryhen përditë thashetheme, mosmarrëveshje dhe diskutime të shpeshta (disa mjaft të forta). Vetëm xhaxhai Román skrupuloz mbetet në periferi të intrigës, i përqendruar në punët e tij dhe në violinën e tij.

Për më tepër, Angustias është autoritar me protagonistin, edhe pse herë pas here tregon dashurinë dhe instinktin e tij mbrojtës. Përfundimisht, Andrea e kupton që duhet të izolohet për t'i mbijetuar demencës që mbizotëron në rezidencë.. Për këtë arsye, ai kalon pjesën më të madhe të kohës në Universitet, gjë që i lejon të krijojë miq të rinj. Kështu ai krijon një lidhje të ngushtë me Enën dhe Pons.

Problemet përkeqësohen

ena, e dashura e Jaimes, është një vajzë nga një familje e pasur; që e lejon atë ta trajtojë Andrean me ushqime dhe pije. Kjo e fundit vendos t'i japë - si kompensim - një shami që i kishte dhënë gjyshja. Ai akt dashamirësi i solli probleme protagonistit gjatë darkës së Krishtlindjes me familjen (një ngjarje plot gëzim dhe tension të rremë).

Në këtë moment, protagonisti tashmë ka dijeni për abuzimin fizik dhe verbal të xhaxha Xhuvanit ndaj bashkëshortes së tij Gloria. Menjëherë pas kësaj, halla Angustias zgjedh të izolohet në një manastir. Për rrjedhojë, Andrea ndihet më i pambrojtur dhe me shumë pagjumësi për shkak të grindjeve shtëpiake dhe papagallit irritues të Romanit. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, vajza mund të përballojë vetëm bukën e mëngjesit.

Komplikimet dhe ndërlikimet

Vetëm daljet me Enën dhe Jaime duket se qetësojnë urinë dhe vështirësitë e Andreas. Me kalimin e javëve, ajo zgjeron rrethin e saj të miqve dhe e kalon pjesën më të madhe të ditës duke studiuar në bibliotekën e universitetit. Paralelisht, marrëdhënia me Enën bëhet disi e çuditshme sepse kjo e fundit fillon një lidhje të fshehtë me xhaxhain Román.

Për këtë arsye, protagonistja i kërkon mikes së saj që të mos e vizitojë për disa ditë. Nderkohe, Pons vendos t'i afrohet Andreas, por në fund ai nuk ia arrin qëllimit. Sido që të jetë, vajza takon disa artistë miq të djalit dhe atmosfera boheme e ndihmon për të kapërcyer vështirësitë e saj.

Zgjidhje

Më vonë, Andrea gradualisht njihet me nënën e Enës. Me sa duket, kjo zonjë kishte një të kaluar sentimentale me lumin Román. Prandaj, Dyshimi i protagonistes rritet derisa Ena zbulon komplotin e saj: të joshë Román-in dhe më pas ta lërë të poshtëruar... Kështu mund të hakmerresh për nderin e nënës.

Në fund Ena niset për në Madrid pasi ia arrin qëllimit dhe Román vendos të bëjë vetëvrasje me brisk. Megjithatë, në shtëpinë e familjes, halla Gloria e keqtrajtuar fajësohet për të gjitha fatkeqësitë që kanë ndodhur, duke përfshirë edhe akuzimin se ishte shkaku i vdekjes së Román. Në mbyllje, Andrea ndjek hapat e shoqes së saj dhe i thotë lamtumirë me një premtim për punë në kryeqytet.

Rreth autorit, Carmen Laforet

Lindja, fëmijëria dhe rinia

Carmen Laforet.

Carmen Laforet.

Carmen Laforet Díaz lindi në Barcelonë më 6 shtator 1921. Dy vjet më vonë, ajo—vajza e madhe e një martese mes një arkitekti katalanas dhe një mësuesi nga Toledo— Ajo u transferua nga prindërit e saj në Gran Canaria. Vëllezërit e tij më të vegjël, Eduardo dhe Juan, kanë lindur në këtë ishull. Fatkeqësisht, nëna vdiq disa vite pasi lindi i fundit.

Nga ana e saj, Z. Laforet nuk vonoi të martohej përsëri, por e reja Carmen nuk mbajti një marrëdhënie të mirë me njerkën e saj. Kjo situatë u pasqyrua nga shkrimtari përmes jetimit të disa prej personazheve kryesore të tij. I tillë është rasti i Andreas (Asgjë), Maria Way in Ishulli dhe demonët e tij (1952) dhe Martin Soto në Insolacioni (1963).

Karriera letrare dhe martesa

Sapo përfundoi Lufta Shkatërruese Civile Spanjolle, Laforet u kthye në Barcelonë me synimin e vendosur për të studiuar Filozofi. Megjithatë, ai nuk e përfundoi atë garë as studimet e tij për drejtësi, të cilat i filloi në Universitetin Qendror të Madridit në vitin 1942. Këto braktisje ishin preludi i fillimit të Asgjë më 1945, një debutim letrar i vlerësuar nga kritika dhe lexuesit. Siç u tha, ky roman shquhet për stilin narrativ të “tremendismo”, inauguruar nga Camilo José Cela me Familja e Pascal Duarte.

Vitin tjeter, Carmen Laforet u martua me Manuel Cerezales - gazetar dhe kritik letrar, me të cilin ishte e martuar deri në vitin 1970 dhe kishte pesë fëmijë. Në këtë periudhë ai botoi pesë novela të shkurtra, tre libra me tregime dhe dy udhërrëfyes udhëtimi (përveç dy romaneve të suksesshme të përmendura në pjesën e mëparshme).

Dalja nga jeta publike dhe publikimet e fundit

sigurisht, autori i Barcelonës nuk kishte një prodhim të gjerë letrar, ndoshta për shkak të presionit që erdhi me një sukses kaq të zhurmshëm dhe të parakohshëm.. Për më tepër, në fund të viteve 1970, shkrimtari la të kuptohet për simptomat e para të sëmundjes Alzheimer. Rrjedhimisht ai shihej gjithnjë e më rrallë në publik.

Më 28 shkurt 2004, Carmen Laforet vdiq në Majadahonda, Komuniteti i Madridit; ai ishte 82 vjeç. Para vdekjes së saj, tregimet "Rosamunda" dhe "Al Colegio" u shfaqën në antologjitë narrative spanjolle. tregimet e këtij shekulli (1995) y Nëna dhe vajza (1996), respektivisht.

Publikime të tjera

 • artikuj letrarë (1977), përmbledhje e të gjithë artikujve të tij të botuar deri më sot;
 • Unë mund të mbështetem tek ju (2003), korrespondencë.

Botime pas vdekjes

 • Letër Don Zhuanit (2007), një libër që mbledh të gjitha tregimet e shkurtra të Laforet;
 • Romeo y Julieta (2008), një përmbledhje e të gjitha tregimeve të tij romantike;
 • Nga zemra dhe shpirti (1947-1952) (2017), korrespondencë.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.