Libra nga Cristina Campos

Frazë nga Cristina Campos

Frazë nga Cristina Campos

Cristina Campos është një humaniste, regjisore dhe shkrimtare nga Barcelona. Ai mori një diplomë në Shkenca Humane nga Universiteti Autonom i Barcelonës. Për të plotësuar studimet e tij ai shkoi në Universitetin e Heidelberg (Gjermani), ku u trajnua për kinematografi. Një nga përvojat e tij të para në këtë fushë ishte koordinimi i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të qytetit gjerman.

Në botën e letërsisë, ajo njihet më së shumti për shkrimin e romanit Bukë limoni me fara lulekuqe (2015). Ky tekst arriti sukses të madh në shitje dhe pati një përshtatje filmi po aq të famshëm. Një tjetër titull i autorit që arriti famë ishte historitë e grave të martuara (2022). Kjo vepër e fundit ishte finaliste për Premio Planeta në të njëjtin vit kur u botua.

Përmbledhje e Bukë limoni me fara lulekuqe

Kjo është një histori për ribashkimin, miqësinë femërore dhe dashurinë.. Linjat e tij trajtojnë amësinë dhe marrëdhëniet midis prindërve dhe fëmijëve. Në verën e vitit 2010, në një qytet të vogël në Valldemossa të bukur, Mallorca, motrat Marina dhe Anna takohen sërish pas katërmbëdhjetë vjetësh.

Një trashëgimi në kohë

Arsyeja e ribashkimit është shitja e një furre buke dhe një mulli të vjetër trashëguar nga një grua e çuditshme të cilën ata pretendojnë se nuk e njohin. Shitja e trashegimise perfaqeson një pasuri e madheMegjithatë, procesi i heqjes qafe të këtyre pronave nuk do të jetë i lehtë.

Rrethanat e Anës

Anna, Motra e madhe, Ajo është një grua e pasur që jeton me një burrë që nuk e do më dhe një vajzë me të cilën nuk shkon mirë.. Familja e saj nuk është në gjendje të mirë financiare për shkak të një konflikti në punë me bashkëshortin.

Pavarësisht nga perspektiva e zymtë, gruaja kërkon—nevojat— të ruajë imazhin e saj të «lirisë financiare» përpara botës. Rrethanat e dhëna përfitojnë Anna: Paratë për bizneset e trashëguara përfaqësojnë aftësinë paguese që ju nevojitet për të qenë në gjendje të ruani statusin tuaj.

Rrethanat e Marinës

Nga ana tjetër, Marine është një globetroter i pavarur që punon si ndihmës për Mjekët pa Kufij në Etiopi. Gruaja ndan jetën e saj me një koleg dhjetë vjet më të vogël se ajo. Megjithatë, kjo pabarazi nuk paraqet problem, pasi të dashuruarit janë një ekip i shkëlqyer dhe marrëdhënia e tyre është shumë e këndshme.

Perspektivat e ribashkimit

Të dy personazhet e përjetojnë ribashkimin në mënyra shumë të ndryshme. Anna kërkon kthimin e Marinës në Valldemossa. Megjithatë, ky i fundit e sheh udhëtimin vetëm si formalitet që do t'ju lejojë të vazhdoni jetën tuaj ashtu siç ishte; ka tek ajo një indiferencë e theksuar.

Nuk është se motra e vogël nuk dëshiron të kthehet në vendlindje, aq më pak që nuk ndjen dashuri për të madhin. Arsyeja e apatisë së Marinës është që ta shohë sërish kunatin, sepse ai ishte shkaku i largimit të familjes së tij.

Shitja e pronave nxjerr në pah dallimet mes motrave. Ndërsa Anna përpiqet me çdo kusht të mbrojë stilin e saj të jetesës - atë që i është imponuar dhe që nuk e përfaqëson atë në të vërtetë - Marina përpiqet të zbulojë pse një grua që nuk e njohin u dha atyre një trashëgimi. të përmasave të tilla. Në mënyrë të pavetëdijshme, vendimi i Marinës ndryshon jetën e dy personazheve dhe nga ana tjetër do t'i lejojë ata të takohen dhe ta duan përsëri njëri-tjetrin.

Përmbledhje e historitë e grave të martuara

Ky finalist i Çmimi Planet (2022) është një roman i përzemërt për martesën, miqësinë, dëshirën dhe dashurinë e sotme. Vepra tregon historinë e Gabrielës, një gazetare e martuar me një burrë që e adhuron. Megjithatë, protagonisti nuk ndjen dëshirë seksuale për burrin e saj, por duhet pranoni të jeni intime me të një herë në muaj, sepse ajo e do atë dhe sepse ai e kërkon atë.

Ndërkohë Çdo mëngjes Gabriela ndeshet me një të panjohur që ngjall interesin e saj të pazakontë.. Gruaja punon në zonën e shkrimit me kolegët dhe miqtë e saj të dashur, Cosima dhe Silvia, të cilët, si ajo, fshehin sekrete të vogla të errëta nga burrat e tyre.

Komploti zhvillohet mes Barcelonës, Bostonit dhe Formentera. Pikërisht në rrugët e këtyre qyteteve thellohet intimiteti i personazheve femra në roman.

Komploti: një realitet i madh

historitë e grave të martuara trajton tradhtinë femërore, një temë jo shumë pjellore në letërsi. Nga një perspektivë me një sens delikate humori, tregohen anekdotat e përditshme të tre zonjave që krijojnë një lidhje transcendentale.

Gabriela, Silvia dhe Cosima jetojnë realitetin e shumë grave bashkëkohore, të bllokuar në situata që ata nuk e imagjinonin se do të ishin pjesë e ditës së tyre. Nëpërmjet këtyre përvojave ata do të zbulojnë më shumë për veten, njerëzit rreth tyre dhe atë që ata duan vërtet për jetën e tyre.

Rreth autorit, Cristina Campos

Christina Campos

Christina Campos

Cristina Campos ka lindur në Barcelonë në vitin 1975. Pas mbarimit të studimeve në Gjermani, Campos u kthye në vendin e saj për të punuar në industrinë e filmit. 10 vjet më vonë ajo u bë drejtoreshë e kastingut për serialet televizive dhe filmat artistikë. Përveç punës së tij në prodhimet filmike, Një nga pasionet e tij të mëdha është letërsia, detyrë të cilën ai e ka kryer së bashku me punën e tij audiovizive.

Rezultati i entuziazmit të tij për të shkruar ishte botimi i romani i tij i parë: Bukë limoni me fara lulekuqe. Kjo ëndërr u materializua në 2015, nga shtëpia e njohur botuese Planeta. Funksioni debutues i Campos pati një ndikim të tillë sa, në vitin 2021, u bë film nga regjisori Benito Zambrano. Filmi kishte një përshtatje skenari nga vetë Zambrano, dhe u prodhua nga shtëpi të ndryshme kinematografike.

Aktoret e zgjedhura për të luajtur motrat Anna dhe Marina ishin respektivisht Eva Martín dhe Elia Galera. Ashtu si produkti origjinal, edhe filmi u prit shumë mirë nga publiku.. Suksesi i filmit ndikoi në disponimin e lexuesve në lidhje me romanin e dytë të autorit: historitë e grave të martuara.

Ashtu si me postimin tuaj të parë, Titulli i dytë i Campos pati vlerësime shumë pozitive nga lexuesit dhe kritikët. Ky fakt nxori në përfundimin se, në vitin 2022, në të njëjtin vit të daljes në treg, u zgjodh si finalist për çmimin Planeta. Aktualisht, Cristina jeton në Spanjë dhe i është përkushtuar regjisë së kastit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.