Nieves Concostrina: libra

Citim nga Nieves Concostrina

Citim nga Nieves Concostrina

Nieves Concostrina është një shkrimtare nga Madridi e njohur për mënyrën e saj origjinale të rrëfimit të ngjarjeve historike. Që në fillimet e tij, objektivi i tij ka qenë të shfaqë ngjarjet me një nuancë humori, duke lënë mënjanë stereotipet e teksteve edukative. Një shembull i këtij është libri i tij i fundit: Historia në telashe (2021), të cilin mund ta shijojë çdo i rritur, pavarësisht se i përket zhanrit të letërsisë për fëmijë.

Me më shumë se një dekadë në fushën letrare, ka botuar nëntë libra. Bie në sy ndërmjet këtyre: Pluhur ju jeni (2009) y Histori të vogla të historisë (2009). Po kështu, ai ka korrur një karrierë të patëmetë gazetareske përgjatë përvojës së tij 40 vjeçare në radio dhe televizion, për performancën e së cilës ka marrë çmime të rëndësishme, si: Villa de Madrid për Gazetari në shtypin e shkruar (1998) dhe Ondas për informacionin më të mirë. trajtim në vitin 2016.

Libra nga Nieves Concostrina

Pluhur ju jeni (2009)

Është një libër me një temë disi të veçantë, pues rrëfim i incidenteve nëpër të cilat kaluan kufomat e disa personaliteteve ngjarje të rëndësishme në histori. Kjo perspektivë e veçantë, paraprakisht, e bën punën një magnet për kureshtarët. Ndër faqet e tij janë një numër i konsiderueshëm tregimesh, të cilat janë grupuar në shtatë kapitujt e mëposhtëm:

 • Shefat
 • Në aromën e shenjtërisë
 • Filozofi dhe Letra
 • Politika, chevron dhe aventura
 • Showbiz, rock dhe sport
 • Njëra nga të këqijat dhe tjetra nga të mirat
 • antologji

Kapitulli i fundit dallohet nga pjesa tjetër për përmbajtjen e tij; Ai është i ndarë në 19 pjesë dhe ka histori jashtëzakonisht interesante. Ndër to janë: “Rrëmbimi i kufomave”, “Divorci pas vdekjes”, “Mafia vret”, "I vdekuri i xhevahirëve", "Gazapos funeral" dhe "Ri-efektimi".

Në prologun e shfaqjes, autori Ai u shpreh: “Me këtë libër unë synoj vetëm të tregoj se vdekja (e të tjerëve) mund të bëhet po aq interesante, ekstravagante apo argëtuese sa vetë jeta. Dhe Zoti, ose kushdo qoftë, na kapë rrëfeu”. Cfare ka me shume, Ai shpjegoi se si po e zhvillonte këtë libër për gati një dekadë dhe se përvoja e tij gazetareske ishte thelbësore.

Ndër historitë që mund të gjejmë janë:

 • "Aleksandri I, një car i vdekur dhe i zhdukur" (1777 - 1825)
 • "Gjoni XXIII, i balsamosur i përsosur" (1881 - 1963)
 • "Pytagora, një i vdekur mashtrues" (shek. XNUMX - XNUMX para Krishtit)
 • "Mumja mashtruese e Francisco Pizarro" (1471? - 1541)
 • "The funeral" cache "e Marilyn Monroe" (1926 - 1962)
 • "Pablo Escobar, një zhvarrosje e lëngshme" (1949 - 1993)

Histori të vogla të historisë: anekdota, marrëzi, algaritë dhe budallenjtë e njerëzimit (2009)

Ky libër - i treti nga Madridi - u prezantua pas suksesit të Pluhur ju jeni. Përgjatë 13 kapitujve të tij, Concostrina me shaka dhe me mundim përshkruan disa ngjarje vërtet shqetësuese. Ndër historitë e ndryshme që tregohen janë: "Algaradas", "Dashuri, afera dashurie dhe shaka", "Mamarrachadas", "Pyetje mundane" dhe "Revoltosos".

Ashtu si në veprën e saj të mëparshme, shkrimtarja u përpoq të tregonte disa ngjarje të historisë njerëzore në një mënyrë tjetër, pa aq shumë “akademizëm”, për të arritur tek lexuesit në mënyrë më efektive. Në hyrjen e tij ai argumentoi: “Këto janë vetëm goditje të vogla që synojnë vetëm të jenë të dobishme për të nxitur kureshtjen dhe shtyrjen, me shpresë, për të pirë nga burime më të mësuara ".

Vdekjet e ilustruara të njerëzimit (2012)

Është vepra e katërt e shkrimtarit. Është publikuar paraprakisht si Pluhur ju jeni II, pasi ndjek të njëjtën linjë të tekstit homonim të vitit 2009. Ndër incidentet e papritura që kalojnë trupat e protagonistëve janë nënkomplotet argëtuese. plot humor karakteristik të autorit. Përveç kësaj, episodet gazmore plotësohen me ilustrime të Forges.

Disa nga historitë që mund të gjejmë janë:

 • "Kafka vajtje-ardhje e Joseph Haydn"
 • "Kafka mendjemadhe e Francisco de Quevedo"
 • "Çehrja e mirë e shokut Lenin"
 • "Dorothy Parker Dust"
 • "Cezar Borgia i shtypur"

Ajo e San Quintín-it dhe histori të tjera të vogla të Historisë u mblodhën së bashku (2012)

Është një koleksion ngjarjesh – gabime dhe barbari – që kanë ndodhur që kur shkrimi u shfaq formal rreth 5000 vjet më parë, duke i lënë vendin histori e njohur. Ndryshe nga dy librat e tjerë, ky paraqet situata që kanë ndodhur "në jetë".

Gjurma humoristike e autorit vazhdon në çdo tregim. Protagonistët i përkasin shtresave të ndryshme shoqërore dhe fushave të përpjekjeve njerëzore, kështu që mes rreshtave të librit do të gjeni: politikanë, personazhe të famshëm, nunci, hierarkë e deri edhe figura mbretërore. Vlen të theksohet se, megjithëse janë diskutuar aspekte të njohura historike, teksti ka përmbajtje të pabotuar që do të mahnitë më shumë se një.

Libri ka 16 kapituj ku janë shpërndarë dhjetëra tregime, përmbajtja e të cilave është e larmishme. Do të jemi dëshmitarë: luftëra, beteja kishtare, trazira në qytete... Këto janë disa nga tregimet:

 • "Empire State, çatia e Nju Jorkut"
 • "Beteja e Austerlitz"
 • "Claudica, i mbijetuari Claudio"
 • "Santiago, taksambledhësi i pangopur"

Antonia (2014)

Është debutimi i autorit në gjininë e rrëfimit letrar. Romani tregon historinë e nënës së tij, Antonia, një grua që erdhi në botë kur Spanja po kalonte një kohë të vështirë. - fillimi i viteve 1930. Me këtë vepër, Concostrina donte të nderonte të gjitha gratë që luftuan për një jetë më të mirë për fëmijët e tyre gjatë Luftës Civile Spanjolle dhe viteve në vijim.

Autori, faqe për faqe, përshkruan shumë nga vështirësitë nëpër të cilat kaloi familja e tij gjatë rritjes së nënës së tij dhe si kjo, më pas, mbivendosen të vazhdueshme dëshmi se jeta e prezantoi atë. Siç ndodh zakonisht tek shkrimtarja, historia është e mbarsur me humor dhe prekje ironie, kjo për të zbutur sadopak situatat e përgjakshme që ajo duhej të rrëfente.

Historia në telashe: 5 të shquar, 4 të shquar dhe një Cress (2021)

Është libri i fundit nga Concostrina. Në tekst jepet një përshkrim i shkurtër i jetës së dhjetë personaliteteve të shquara që shënuan historinë.. Autori thekson betejat ideologjike të secilit protagonist në kontekste të ndryshme në të cilat duhej të mbizotëronin. Miguel Ángel, Marie Curie, Servantes, Oscar Wilde, Isabel de Braganza dhe Fernando VII janë vetëm disa nga personazhet që gjenden në rreshtat e tyre.

Vepra —që ruan stilin qesharak të shkrimtarit— i përket zhanrit infantil/juvenil. Në një intervistë me Efe, Concostrina komentoi: “Kur shkruaj skenarin për një personazh, nuk mendoj se është qesharak, thjesht kërkoj histori interesante.«. Çdo rrëfim plotësohet me ilustrime nga Alba Medina Perucha.

Disa nga tregimet e përfshira në libër janë:

 • "Si Mikelanxhelo përfundon të jetë babai i Davidit, një skulpturë që ai nuk e filloi"
 • "Servantes në robërinë e tij"
 • "Isabel de Berganza krijuesja e El Prado"

Rreth autorit, Nieves Concostrina

Concostrina Snow

Concostrina Snow

Nieves Concostrina Villarreal lindi të martën, më 1 gusht 1961 në Madrid, Spanjë. El Ditari 16 Ka qenë shkolla e tij e gazetarisë, aty ka punuar nga viti 1982 deri në vitin 1997. Më pas ai vazhdoi karrierën në media të tjera televizive, si p.sh antena 3. Ai shkëlqeu edhe në fushën radiofonike me: “Polvo Eres” nga Radio 5 dhe "Nuk është vetëm çdo ditë" nga Radio 1.

Në vitin 2005 ajo prezantoi veprën e saj të parë si shkrimtare: ...dhe në pluhur do të bëhesh, libri me foto epitafi. Që atëherë ai botoi tetë vepra të tjera, të dalluara për stilin dhe humorin e tyre të veçantë. Tekste të tjera të autorit:

 • Kuijostoria e Vogël (2016)
 • E kaluara e papërsosur (2018)

Çmimet i janë dhënë Nieves Concostrina

Njohja publike nuk ka qenë e huaj për autorin. Këtu janë çmimet e tjera që ai ka marrë:

 • 2005 Çmimi XX i Andaluzisë për Gazetari, në modalitetin e tij radiofonik, nga Junta de Andalucía
 • 2010 Çmimi Ndërkombëtar i Tregimit të Shkurtër Paradores de España
 • 2010 Çmimi Ndërkombëtar i Mbretit të Spanjës për Gazetarinë në Radio
 • Mikrofoni i Artë 2010 i dhënë nga Federata Spanjolle e Shoqatave të Radios dhe Televizionit
 • Çmimi i Grave Progresive 2021 në kategorinë Kulturë, dhënë nga Federata e Grave Progresive

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.