Librat e historisë së Spanjës

Kur një përdorues i internetit spanjishtfolës eksploron kërkimin për "libra të historisë spanjolle", rrjeti ofron punën e shkrimtarëve si Pérez Reverte, Eslava Galán ose Fernández Álvarez, ndër të tjera. Prandaj, duke pasur një bibliografi të bollshme, është ideale të kesh disa të dhëna për të zgjedhur në mënyrë të përshtatshme, sepse këto lloje të teksteve shtrihen nga parahistoria në të tashmen.

Nga ana tjetër, ka libra historie që përqendrohen në periudha specifike. I tillë është rasti i Episodet kombëtare nga Benito Pérez Galdós, i përqendruar në thelb në ngjarjet e shekullit të XNUMX-të. Ky artikull paraqet një përzgjedhje të teksteve me diapazon më të madh kronologjik dhe që korrespondon me nisjet më shumë Kohët e fundit

Spanja biografia e një kombi (2010), nga Manuel Fernández vlvarez

Autori, i kualifikuar si një nga historianët më të mirë të Spanjës të epokës bashkëkohore, konfirmon statusin e tij me këtë vepër gjithëpërfshirëse historike. Spanja biografia e një kombi Ai përfshin një përmbledhje të hollësishme të ngjarjeve historike më vendimtare dhe konfliktuale ndodhi mirë në shekullin e XNUMX-të.

Kuriozitete rreth librit

Pavarësisht se është një tekst rigoroz dhe i plotë që fillon me njeriun primitiv të Gadishullit Iberik, nuk është një traktat i gjatë historik. Në fakt, autori me të vërtetë i kalon dhe i rishikon me hollësi ngjarjet e mëdha historike, por pa u ndalur më shumë sesa është e nevojshme. Si pasojë, ky libër mund të shërbejë sa për "fillestarin" në historinë e Spanjës, ashtu edhe për specialistin.

Për më tepër, lexuesi do të gjejë - siç tregon titulli - një përmbledhje të jetës së gjatë të një vendi. Gjithashtu befasuese është qasja e këndshme e bërë rreth Spanjës së Frankos ose artistëve dhe shkrimtarëve të saj të mëdhenj. Me fjalë të tjera, autorit nuk duket se i mungon asnjë detaj i gjithçkaje që ka ndodhur në jetën kulturore të Spanjës, pa qenë një lexim mbizotërues.

Kjo nuk ishte në librin tim të historisë Spanjolle (2016), nga Francisco García del Junco

Isshtë një vepër me tipare të qarta të nacionalizmit kushtuar analizimit të fragmenteve jo aq të njohura në historinë e Spanjës. Për këtë qëllim, autori prodhoi një pjesë të organizuar në trembëdhjetë kapituj e cila fillon me mbrojtjen e Kartagjenës së Indisë të udhëhequr nga Blas de Lezo. Sipas García del Junco është "disfata më e madhe detare në Angli".

Kjo garë nuk ishte pretenduar aq nga tekstet tradicionale didaktike, por gjatë mijëvjeçarit të ri ka pasur vlerësime shumë të mira për këtë temë. Ne anen tjeter, Ky libër argëtues nga García del Junco shqyrton ngjarjet me rëndësinë më të madhe, midis tyre:

 • Ekspedita e Malasapinës.
 • Ekspedita Filantropike e Vaksinave Mbretërore.
 • Eksplorimet e drejtuara nga Manuel Iradier në xhunglat e Gjirit të Guinesë.
 • Pedro Páez, "Spanjolli që zbuloi burimet e Nilit" (kjo bëmë është një nga më pak të njohurat deri më tani për publikun spanjoll).
 • Paqja e Tre Lopëve.
 • Pushtimet e Vikingëve gjatë Mesjetës.

Histori e shkurtër e Spanjës (2017), nga García de Cortázar dhe González Vesga

Ky libër u botua për herë të parë në 1993; që atëherë është kredituar me ribotime të shumta dhe rishikime të fundit. Përveç kësaj, ka një sukses të jashtëzakonshëm editorial; Hasshtë përkthyer në disa gjuhë dhe popullariteti i tij tejkalon kufijtë e Spanjës. Kjo për faktin se - megjithë gati një mijë faqet e tij - arrin një precizitet dhe objektivitet që është i pazakontë në shumicën e teksteve të historisë.

Lajme historiografike

Ribotimet e shumta të këtij titulli kanë bërë të mundur rafinimin e përmbajtjes së tij në një mënyrë të jashtëzakonshme. Cilësia më e vlefshme e kësaj historie të Spanjës është ajo adreson të gjitha periudhat e vendit evropian me saktësi dhe sintezë. Po kështu, rrëfimi i ngjarjeve është veçanërisht i këndshëm dhe josh lexuesin për të njohur trashëgiminë kulturore të Spanjishtes.

Megjithatë, përmbajtja Histori e shkurtër e Spanjës ka marrë kritika nga disa historianë, të cilët akuzojnë paragjykimin e panevojshëm politik dhe ideologjik të autorëve të saj. Sidoqoftë, njohja si një tekst aktual është me të vërtetë e padiskutueshme për publikun e interesuar të dijë se si është konfiguruar kombi Spanjoll.

Historia e Spanjës e treguar për skeptikët (2017), nga Juan Eslava Galán

Eslava Galán e ka bërë të qartë vazhdimisht qëllimin e botimit të tij: "për të komunikuar historinë spanjolle në një mënyrë të thjeshtë". Nga këndvështrimi i autorit, ajo që është e rëndësishme është zbulimi i historisë sesa kërkimi i një formalizmi. Pse Epo, shkrimtari pohon se kjo rreptësi akademike zakonisht anulohet nga interpretimi.

Rezultati ka qenë një tekst mjaft i rekomanduar për lexuesit jo të rregullt të temave që lidhen me historinë Spanjolle. Në te njejtën mënyrë, ky libër nuk duhet ngatërruar me një kritikë historike. Përkundrazi, është një rrëfim i komentuar që fton lexuesin të mos besojë.

Për të marrë parasysh

Eslava Galán e ka përshkruar natyrën e botimit të tij me frazën "Unë nuk pretendoj se është e vërtetë, e drejtë dhe e pandjeshme, sepse asnjë histori nuk është". Prandaj, Nuk është një tekst që dallohet nga dëshira e tij për shqyrtim historik. Në fakt, kjo tregon një perspektivë atipike të ngjarjeve në mënyrë që ta sjellë historinë Spanjolle më afër atyre që nuk besojnë në të.

Me fjalë të tjera, Nuk është një libër për të bindur, por për t'u shpjeguar atyre që dyshojnë se si dhe pse ndodhën ngjarje të caktuara. Prandaj, lexuesi has një argument mjaft të diferencuar nga shumica e dokumenteve historiografike. Në këtë kuptim, Eslava Galán ka thënë se "nëse lexuesi mëson diçka, do të konsiderohet e paguar mirë".

Një histori e Spanjës (2019), nga Arturo Pérez Reverte

Ky libër - shkruar nga një prej mendimtarëve bashkëkohorë më të njohur në Spanjë - është një ese subjektive për ngjarje të ndryshme të jashtëzakonshme të kombit Iberik. Atje, Perez Reverte eksploron ngjarje që fillojnë nga agimi i njerëzimit, përmes Mesjetës deri në shekullin e XNUMX-të.

Duhet të theksohet se Një histori e Spanjës nuk eshte pune rreptesisht akademike. Megjithëse, padyshim, autori shpjegon një përmbajtje që është shumë e përkushtuar ndaj asaj që Spanja është sot. Prandaj, autori arrin të pasqyrojë me mjeshtëri idiosinkrazinë, gentilicio dhe ndjenjën e spanjollëve.

Stili dhe qëllimi

Një histori e Spanjës Shtë një tekst i këndshëm për t’u lexuar, interesant, larg studimeve historike dhe, herë pas here, me një ton humoristik dhe ironik. Për atë, Pérez Reverte shqyrton historia spanjolle me vëmendje në detajet anekdotale, duke përdorur shprehje të ashpra ose satirike për ta kapur shikuesin në mënyrë delikate.

Në fund, lexuesi është ai që vendos se cili është qëllimi i një libri, por autori ka një këndvështrim të veçantë në lidhje me të. Konkretisht, ai pretendon se e shkruajti atë për të "argëtuar, rilexuar dhe shijuar, një pretekst për të parë nga kohërat e lashta deri në të sotmen". E parë në këtë mënyrë, ftesa është krejtësisht e ndryshme nga e zakonshmja, sepse synon të studiojë historinë spanjolle me një qëllim të gjallë.

Disa tituj më shumë për të parë

 • Kuptoni historinë e Spanjës (2011), nga Joseph Pérez.
 • Historia totale e Spanjës (2013) nga Ricardo de la Cierva.
 • Histori bashkëkohore e Spanjës (2017), nga Jordi Canal.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)