Libra nga Roberto Bolaño

Robert Bolano

Robert Bolano

Librat e Roberto Bolaños, sot janë ndër më të kërkuarit. Dhe nuk është për t'u habitur, ai ishte një nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë në botën spanjolle. Puna e tij, e mbështetur në përvojat e tij dhe e mbështetur nga letërsia e lirë, theu paradigmat e kohës së tij. Nga kjo bie në sy Detektivët e egër (1998), një roman që e rriti shumë karrierën e tij, duke e lejuar atë të arrijë njohje kombëtare dhe ndërkombëtare.

Shkrimtari kilian falsifikoi një portofol të gjerë letrar që ka dhjetëra libra —ndër romane, përmbledhje poezish, tregimesh dhe eseistike—, të cilat, sot, vazhdojnë të botohen. Vdekja e tij, në moshën e re 50-vjeçare, nuk i pengoi ndjekësit të shijonin më shumë tekstet e tij, pasi vepra të tjera janë botuar pas vdekjes, si tregimi i shquar 2666 (2004).

Libra nga Roberto Bolaño

Këshilla nga një dishepull i Morrison për një tifoz të Joyce (1984)

Është romani i parë i Autori kilian, dhe ishte shkruar në katër duar me spanjollin Antoni Gracía Porta (i njohur më mirë si AG Porta). Fillimisht u botua në 1984 dhe u ribotua në 2006. Në këtë riprodhim të fundit u përfshi një histori e të dyjave, e quajtur "Diario de bar".  Rrëfimi u nderua në vitin 1984 me çmimin Ámbito Literario.

Përmbledhje

engjëlli trëndafil Ai është një i ri i pasionuar pas letërsisë, gjërave ekstreme, të dashurës së tij Ana dhe muzikës së Jim Morrison. Barcelonezi jetoni një slitë me emocione me partnerin tuaj, një vajzë amerikano-jugore që është në hapa të keq. Historia e gruas është e rrethuar nga dhuna, gjë që e bën Rosin të debatojë mes asaj situate dhe shqetësimit për një libër që ajo nuk ka mundur ta përfundojë.

shesh patinazhi në akull (1993)

Botimi i parë i këtij romani u prezantua nga Fundación Colegio del Rey në Spanjë, pasi fitoi çmimin Ciudad Alcalá de Henares. Me atë rast ai kishte një numër të kufizuar kopjesh, megjithatë, po atë vit u ribotua në Kili nga Editorial Planeta. Ky është libri i dytë i botuar i vetëm nga autori, pas rruga e elefantëve (1984).

Dhjetë vjet më vonë një botim i tretë u botua nga Seix Barral dhe një i katërt në 2009 nga Anagrama. Romani ka si bosht kryesor një vrasje, e cila zbardhet duke vlerësuar këndvështrime të ndryshme të protagonistëve të tij në këtë drejtim.. Bolaño komentoi se puna e tij kishte të bënte me: "bukurinë, e cila zgjat pak dhe fundi i së cilës është zakonisht katastrofik".

Përmbledhje

Në një shesh patinazhi klandestin në akull në një qytet bregdetar në Katalonjë ka ndodhur një krim. Ka disa versione të faktit. Tre burra të kombësive të ndryshme (përkatësisht meksikanë, kilianë dhe spanjollë) shprehin vizionin e tyre për vrasjen në retrospektivë. Detektivi përgjegjës ka përgjegjësinë jo të lehtë për të lidhur pikat të deklaratave për të zbardhur rastin misterioz.

Detektivët e egër (1998)

ashtu siç u tha, kjo është pjesa e kurorëzimit. Teksti u botua në Barcelonë në 1998 nga etiketa Editorial Anagrama. Është një roman i ndarë në tre pjesë që zhvillohen midis viteve 1976 dhe 1996. Segmenti i parë dhe i tretë —të vendosura në Mexico City në 1975 dhe në shkretëtirën Sonora në vitin 1976, përkatësisht—përshkruhen përmes ditarit të një prej protagonistëve, Juan. García Madero.

Nga ana e tij, kapitulli i mesëm është një përmbledhje e 52 dëshmive që japin më shumë detaje në lidhje me udhëtimin dy vjeçar (1975-1876) të ndërmarrë nga Arturo Belano - alter ego e Bolaño - dhe Ulises Lima - alter ego e poetit Mario Santiago Papasquiaro. - në kërkimin e tij për poetin Cesárea Tinajero. Këto 52 deklarata u mblodhën gjatë 20 viteve (ndërmjet viteve 1976 dhe 1996). Vetë libri është një nderim për lëvizjen poetike të infrarealizmit - i quajtur "realizëm visceral" brenda komplotit - dhe pasuesit e tij.

Përmbledhje

Poetët Belano dhe Lima vendosin të hetojnë Cesárea Tinajero dhe gjeni vendndodhjen e tij, pasi ai u zhduk në tokën meksikane disa kohë pas Revolucionit. Ajo është udhëheqës i lëvizjes poetike të realizmit visceraltë cilës i përkasin meshkujt.

Hetimi nuk është aspak i lehtë dhe zgjat dy vite në të cilat ndodhin një numër i konsiderueshëm ngjarjesh të ndërlikuara. Kur Belano dhe Lima mendojnë se udhëtimi i tyre ka përfunduar dhe përkëdhele çmimin e dëshiruar, tragjedinë karakteristikë e ekzistencës njerëzore bën gjënë e tij.

Nata e Kilit (2000)

Është romani i shtatë i shkrimtarit. Teksti — bazuar në udhëtimin e Bolano në Santiago de Chile në 1999 - rrëfehet në vetën e parë nga kleriku i djathtë i Opus Dei, Sebastián Urrutia Lacroix. Sipas fjalëve të autorit, ai u përpoq të reflektonte: “… mungesa e fajit të një prifti katolik. Freskia e admirueshme e dikujt që për shkak të formimit intelektual duhej të ndjente peshën e fajit”.

gjithashtu, Bolaño e përkufizoi rrëfimin si: "... metafora e një vendi skëterrë, ndër të tjera. Është gjithashtu metafora e një vendi të ri, i një vendi që nuk e di mirë nëse është vend apo peizazh”.

Përmbledhje

Ndërsa kishtare Urrutianë një shtrat të sëmurë, rrëfeu ngjarje të rëndësishme të jetës së tij. Ndër incidentet janë një udhëtim në fermën "Là Bas", studimet e tij në Evropë në vitet gjashtëdhjetë dhe takimet që kishte me shkrimtaren María Canales. Ai nuk lë jashtë leksionet mbi Marksizmin që i diktoi Augusto Pinochet-it dhe Juntës Ushtarake të Kilit në vitin 1970.

Gjatë agonisë së tij, Urrutia ka kaluar shumë dhimbje, temperatura të larta dhe halucinacione, të cilat e bëjnë të mendojë se do të jetë nata e tij e fundit. Historia e tij ndonjëherë ndalet nga një “djalosh i moshuar”, gjë që mund të interpretohet si një reflektim i ndërgjegjes së tij. ose si një fantazmë.

Antwerpen (2002)

I botuar në Barcelonë në vitin 2002, është romani i tetë i shkrimtarit. Vepra iu kushtua fëmijëve të tij: Alexandra dhe Lautaro. Një vit pas publikimit, në një intervistë për gazetën Mërkuri, Bolano tha:

"Antwerpen Më pëlqen shumë, ndoshta sepse kur kam shkruar atë roman kam qenë dikush tjetër, në parim shumë më i ri dhe ndoshta më i guximshëm dhe më i mirë se tani. Dhe ushtrimi i letërsisë ishte shumë më radikal se sot, që unë përpiqem, brenda kufijve të caktuar, të jetë i kuptueshëm. Kështu që nuk ia vrisja mendjen nëse më kuptonin apo jo”.

Ajo që shprehu shkrimtari sugjeron se vepra është bërë shumë kohë më parë. Kjo mund të shihet e pohuar në një shënim nga Bolaño në La Universitet i panjohur (2007) —poezi pas vdekjes—, ku ai pohon se Antwerpen Është shkruar në vitin 1980, kur ai punonte si rojtar nate në kampingun Estella de Mar, në Castelldefels.

Sobre el autor

Shkrimtari dhe poeti Roberto Bolaño i lindur E martë, 28 prill 1953 en Santiago de Kili. Ai u rrit në një familje të klasës së mesme të ulët. Babai i tij, León Bolaño, ishte boksier dhe shofer kamioni; nëna e tij, Victoria Ávalos, një mësuese. Fëmijërinë dhe adoleshencën e hershme i jetoi në vendlindjen e tij. Kur mbushi 15 vjeç, u transferua në Meksikë., ku vazhdoi studimet e mesme.

Në vitin 1975 themeloi, së bashku me shkrimtarët e tjerë të rinj, lëvizja poetike e infrarealizmit. Menjëherë pas kësaj, ai botoi përmbledhjen e tij të parë me poezi: rishpik dashurinë (1976). Tetë vjet më vonë ai u fut në zhanrin e romanit me veprat Këshilla nga një dishepull i Morrison për një tifoz të Joyce y rruga e elefantëve (të dyja në vitin 1984). Këto u pasuan nga tekste të tjera, si: Qentë romantikë (1993), Yll i largët (1996) y tre (2000).

Njohjet

Falë zgjuarsisë dhe origjinalitetit të veprave të tij, shkrimtari fitoi çmimet e mëposhtme:

  • Felix Urabayen 1984 nga rruga e elefantëve (1984)
  • Instituti Komunal i Letërsisë i Santiagos në 1998 për tregimin Telefonata (1997)
  • Herralde de Novela (1998) dhe Rómulo Gallegos (1999) për romanin Detektivët e egër (1998)
  • Salambó (2004), Altazor (2005) dhe çmimi i revistës Time për romanin më të mirë të vitit 2008 për 2666 (2004)

vdekje

Bolano vdiq të martën, më 15 korrik 2003 në Barcelonë (Spanjë) për shkak të dështimit të mëlçisë. Edhe pse la disa libra të papërfunduar, Një nga më të rëndësishmet është, pa dyshim, 2666. Është një roman i gjerë që autori synonte ta botonte në 5 pjesë. Megjithatë, familja e tij vendosi ta prezantojë si një tekst të vetëm në vitin 2004. Sot, 2666 Është një nga veprat e tij më të shquara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.