Përzgjedhje poezish dhe fragmente dashurie

Shkurt është bërë muaji më romantik i vitit falë Dita e Shën Valentinit, gjithmonë me shumë traditë, por me festë gjithnjë e më shumë. Sepse dashuria është ende një temë themelore në letërsi. Sot po sjell një përzgjedhje poezish dhe fragmente dashurie në literaturën e nënshkruar nga autorë si p.sh Dikens, Saramago, dy nga motrat bronte, Bekoj, Allende y Cernuda.

Përzgjedhje poezish dhe fragmente dashurie

Charles Dickens - Shpresa të mëdha

Harroje atë! Ti je pjesë e ekzistencës sime, e vetë qenies sime. Është figuruar në çdo rresht që kam lexuar, që kur erdha këtu për herë të parë, kur isha një djalë i zakonshëm, zemra e gjorë e të cilit ishte plasur tashmë në atë kohë. Ti ke qenë gjithmonë pjesë e të gjitha shpresave që kam pasur që kur të pashë… në lumë, në velat e varkave, në kënetat, në re, në dritë, në errësirë, në erë, në pyjet, në det, në rrugë. Ti ke qenë mishërimi i gjithë fantazisë së hijshme që shpirti im erdhi për të farkëtuar... () Deri në orën e fundit të jetës sime, Estella, nuk do të mund të më pengosh që të vazhdoj të jem pjesë e vetes sime, pjesë e pak e keqja apo e mira që ekziston në mua. Por në këtë ndarje që më shpallni, unë e lidh vetëm me të mirën dhe do ta kujtoj me besnikëri të ngatërruar me të, sepse me gjithë dhimbjen e thellë që ndjej tani, ju duhet të më keni bërë më shumë mirë se dëm. O Estella, Zoti të bekoftë dhe të falë!

Emily Bronte - Lartësitë Wuthering

Nëse gjithçka do të zhdukej dhe ai do të mbetej, unë do të vazhdoja të ekzistoja, dhe nëse gjithçka do të mbetej dhe ai do të zhdukej, bota do të ishte krejtësisht e huaj për mua, nuk do të më dukej se jam pjesë e saj.

Charlotte Bronte - Jane Eyre

Dashuria më e vërtetë që askush nuk e ka ndier ndonjëherë më ndez zemrën dhe i përshpejton rrahjet e saj. Jam i lumtur kur e shoh dhe i pakënaqur kur ajo është larguar. Nëse kërkon kohë për të mbërritur, i shqetësuar, ritmi ngrin në gjakun tim. Për mundësinë e papërshkrueshme për ta parë veten të ndërsjellë, do të bëja atë që nuk do të bënte asnjë qenie tjetër e lindur.

Për atë dashuri do të kaloj humnerat e pafundme që na ndajnë; të detit vorbullat që zien; Si autostrade, do të hidhem në rrugë dhe do të vrapoj mbi gjithçka që mund të na shkatërrojë; pengesat që do të kapërcej; Unë do të sfidoj rreziqet; me të drejtë apo pa të drejtë, pa frikë nga shpërblimi apo ndëshkimi. Pavarësisht tërbimit dhe urrejtjes së të gjithë armiqve të mi, unë do të arrij ylberin pas të cilit jam pelegrin. Unë do të luftoj kundër çdo gjëje, pa qenë në gjendje njerëzit apo hyjnoret të kundërshtojnë pengesat për triumfin e projekteve të mia. Derisa gishtat e mi të vegjël të adhuruar delikat lidhen në dorën time të vrazhdë me hallka zambakësh, ndërsa me një puthje vulos betimin që ofrohet të më shoqërojë nëse vdes dhe të më shoqërojë nëse jetoj.

GA Becquer - Rima

Dielli mund të errësojë përgjithmonë;
Deti mund të thahet në një çast:
boshti i tokës mund të thyhet
si një kristal i dobët.
Gjithçka do të ndodhë! Mund vdekja
më mbulo me krepin e tij funeral,
por nuk mund të shuhet kurrë tek unë
flaka e dashurisë sate

Isabel Allende - Shtëpia e Shpirtrave

Papritur ajo rrëshqiti në korridor, duke kaluar nga ana ime, bebëzat e saj të mahnitshme të arta u ndalën për një moment në të miat. Duhet të kem vdekur pak. Nuk mund të merrja frymë dhe pulsi më pushoi.

Luis Cernuda - Me ty

Toka ime?
Toka ime je ti.

Populli im?
Njerëzit e mi jeni ju.

internimi dhe vdekja
për mua janë aty ku
ti nuk je

Dhe jeta ime?
Më thuaj "jeta ime,
çfarë është, nëse jo ju?

Jose Saramago - Ungjilli sipas Jezu Krishtit

Po të më kërkosh, këtu do të më gjesh,

Dëshira ime do të jetë gjithmonë të të gjej,

Do të më gjeje edhe pasi të vdisje

Do të thotë që unë do të vdes para teje,

Unë jam më i vjetër, jam i sigurt se do të vdes i pari, por nëse do të vdisje para meje, unë do të jetoja akoma që të mund të më gjesh.

Dhe nëse je i pari që vdes,

I bekuar qoftë ai që ju solli në këtë botë kur unë isha ende në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.