Librat më të mirë Futuristic

Këta libra më të mirë futuristikë na sjellin në një panoramë distopike të parë nga këndvështrimi i autorëve të ndryshëm si Huxley ose Wells.

Librat më të mirë meksikanë

Këta libra më të mirë meksikanë përfshijnë një letërsi të shënuar nga ndjenja e Revolucionit Meksikan ose rryma të tilla si realizmi magjik.

Sagat më të mira të librit

Harry Potter ose Daenerys Targaryen janë disa nga personazhet e përfshirë në këto sagat më të mira të librave në histori, në të cilin mund të zhytesh.

Gabriel García Márquez

Librat më të mirë të realizmit magjik

Aftësia për të kombinuar magjinë dhe jetën e përditshme i bën këta libra më të mirë të realizmit magjik përfaqësuesit më të mirë të kësaj zhanri që u shfaqën në Amerikën Latine.

Librat më të mirë të vendosur në det

Duke përfituar nga ardhja e afërt e verës, këta libra më të mirë të vendosur nga deti janë një udhëtim freskues nëpër disa nga veprat e mëdha të letërsisë.

Librat më të mirë të Salman Rushdie

Ndër librat më të mirë të Salman Rushdie gjejmë jo vetëm disa nga historitë më të mira të Indisë, por edhe analizën e përsosur të një vendi sa të trazuar aq edhe tërheqës.

Librat më të mirë për Indinë

Nga aventurat e Ramayana te situata aktuale e grave në vendin aziatik, këta libra më të mirë për Indinë analizojnë fytyrat e ndryshme të asaj që është një nga kombet më unike në botë.

Imazhi nga Haruki Murakami

Librat më të mirë të Haruki Murakami

Duke kapërcyer realizmin dhe fantazinë, midis Lindjes dhe Perëndimit, këta libra më të mirë nga Haruki Murakami përfaqësojnë thelbin e autorit më të njohur japonez në botë.

Kopertina e "Bakemonogatari", nga Nisio Isin

"Romanet e lehta". Fenomeni letrar që po përfshinë Japoninë.

"Romanet e lehta" ose "romanet e lehta" janë një lloj letërsie tipike e Japonisë dhe deri vonë krejtësisht e padukshme për Perëndimin, por kjo po hap një hendek në treg përtej kufijve të vendit të tyre të origjinës. Nga vijnë ato? A kanë ata një vend jashtë Japonisë?

Gods Amerikane nga Neil Gaiman

"Zotat Amerikanë". Kryevepër e shkrimtarit Neil Gaiman.

Çfarë ndodh me perënditë e Botës së Vjetër kur ata e gjejnë veten pa besnik, të vetëm dhe të pafuqishëm në një kontinent që është i huaj për ta? Kjo pyetje është ajo që Neil Gaiman i bëri vetes dhe ishte gjeneza e veprës së tij më të madhe: "Gods American".

Romanet gastronomike: Literatura e Shqisave.

Libra për t’i ngrënë: histori mes sobave.

Romani gastronomik me shefa shefash protagonistë, biografikë ose trillues, histori me ambientin kryesor të kuzhinës, aventura ku gastronomia luan një rol kryesor, madje edhe vepra letrare që përfshijnë receta për pjatat që shfaqen në to në faqet e tyre.

68 vjet pa George Orwell

Në artikullin tonë sot ne donim t'i jepnim nderim George Orwell, një autor i cili guxoi të fliste për korrupsionin global të asaj kohe.

Edgar Allan Poe. 209 vjet pas lindjes së tij. Disa nga frazat e tij

Tani janë 209 vjet nga lindja e Edgar Allan Poe, kështu që edhe një herë është koha ta përgëzojmë për përjetësinë e tij si një i madh midis të mëdhenjve të romanit, historisë, poezisë dhe, mbi të gjitha, terrorit, pasionit dhe ndjenja më e mbingarkuar. Sot janë disa nga frazat e tij.

Tre libra për tu dashuruar

Dashuria nuk dhemb kurrë, kështu që sot, në Actualidad Literatura, ne donim të rekomandonim tre libra për t'u dashuruar.

Një roman nga provinca Spanjolle

Në artikullin e sotëm ju sjellim disa romane të botuara në shekullin XNUMX të vendosura në disa provinca spanjolle (pothuajse të gjitha).

Kur futbolli bëhet letërsi.

Davined Peace "Damned United" konsiderohet si libri më i mirë me temë sportive. Ajo pasqyron historinë e trajnerit të futbollit Brian Clought.

3 libra për komplotet fetare

Në data kaq të rëndësishme sa ato që po përjetojmë (Java e Shenjtë) dhe pa synimin për të ofenduar qoftë edhe të paktën fetare ...

Luftë

3 vepra për të kujtuar Luftën e Madhe

Njëqindvjetori i fillimit të Luftës së Madhe ka mbërritur dhe çfarë mënyre më të mirë për ta kujtuar atë sesa duke lexuar tre vepra të mëdha mbi këtë fakt historik.

Nëna

Nëna e Máximo Gorki

Gorky rrëfen në këtë histori zgjimin e klasës punëtore, përmes personazheve të Pellazias, Nëna, së bashku me djalin e saj, Vlasov, një revolucionar.

Kopertina e The Viscount Demediado

Shqyrtimi i "The viscount demediado"

"El Vizconde demediadio", një vepër e shkëlqyer nga Italo Calvino, protagonisti i së cilës, Viscount of Terralba, është ndarë në dysh duke rezultuar në dy qenie të reja

'Debora' nga Pablo Palacio

Nga shtëpia botuese Barataria, marrim këtë botim të ri të veprës Debora, të shkrimtarit ekuadorian Pablo Palacio. Ajo është rreth…

Lista e librave nga viti 2011

Dikush mund të mendojë se varja e listës së librave të vitit 2011 është një mundësi shumë tipike. Por vertet,…

Diçka për brezin 'nini'

Brezi nini, ai emër i mallkuar me të cilin na kanë dënuar më të "pjekurit", që do të thotë "as studim, as ...

Katër stinët e Manuelës

   Manuela Sáenz ishte dashuria e fundit e madhe e Çlirimtarit, Don Simón Bolivar. Ai e shoqëroi atë gjatë tetë viteve të fundit, ...

Dominikani fiton Pulitzer

Junot Díaz është shkrimtari i parë Dominikan që fiton Çmimin Pulitzer, një çmim si Amerikan i Veriut si shkrimtarët një ...

Apeli i John Grisham

Sot romani (deri më tani) i fundit nga shkrimtari John Grisham, The Appeal, del në shitje në Spanjë. Nuk është e madhe ...

Djali me pizhame me vija

Një metodë e mirë për të zgjuar interesin e dikujt për një roman është t’i tregoni detaje të vogla që sugjerojnë ...

Shtëpia e vampirit

 Kur zgjoheni ndiheni si i ri. Ju kurrë nuk keni menduar se një shtrat i shekullit të XNUMX-të mund të jetë kaq i rehatshëm. Çaj