Midis perdeve: përmbledhje

Midis perdeve

Midis perdeve, nga Carmen Martín Gaite, është një roman i vitit 1958. Është publikuar nga Redaktimi i Destinacionit dhe portretizon jetën në provincat e një Spanjë të zhgënjyer gjatë periudhës së pasluftës. Njihet me prestigjioz Çmimi Nadal dhe është pa dyshim një nga romanet më të mira në spanjisht të shekullit të XNUMX-të.

Është një lexim klasik thelbësor, i rekomanduar shumë për adoleshencën e shkollës së mesme. Një libër pranë shtratit i historisë së fundit të letërsisë. Dhe ju, e keni atë? A e dini argumentin e tij? Le të shkojmë atje!

Midis perdeve: libri dhe autori

Konteksti dhe autorësia

Carmen Martín Gaite ishte një shkrimtare e shenjtëruar e letrave spanjolle. Në vitin 1988 ajo u njoh me Çmimi Prince of Asturias për Letërsi. Ai lindi në Salamanca në vitin 1925 dhe ndau jetën e tij me një tjetër shkrimtar të madh, Rafael Sánchez Ferlosio.

Martin Gaite i përkiste brezit të 50-të, pra fëmijët e luftës apo brezi i heshtur në aspektin demografik. Letërsia e këtij brezi, përfshirë edhe këtë roman, është shumë e vetëdijshme për luftën civile dhe periudhën e pasluftës. Nuk ka të bëjë vetëm me konfliktin e armatosur apo pasojat politike apo ekonomike. Ky lloj shkrimi flet për mangësi materiale dhe mbi të gjitha shpirtërore çfarë duhet për të jetuar në një kohë të pasluftës, dhe trauma emocionale e përditshme pas luftës. Është rikompozimi i individit në një shoqëri që gjithashtu jeton nën diktaturë.

Shumica e shkrimtarëve që i përkasin kësaj lëvizjeje janë të shtresës së mesme, duke pasur mundësi të formohen akademikisht, ndërsa Ata kanë një farë ndjeshmërie për të parë realitetin social që i rrethon. Duhet shtuar se edhe ata kanë njohuri të mjaftueshme për të shkruar me një distancë të caktuar dhe për të publikuar duke anashkaluar kufizimet e censurës.

klasë ose klasë

Midis perdeve

Ndoshta të thuash se është një libër ekzistencialist do të thotë të supozosh shumë. Megjithatë, mund të thuhet se Midis perdeve Është një libër që flet për ekzistencën, për lodhjen që vjen shpesh me të., sidomos nëse jemi në një qytet provincial me sfond të pasluftës. Prandaj, daljet në atë realitet dhe pritshmëritë janë të pakta. Shtuar një frymë rinore e paaftë nga konteksti që e rrethon këtë rini, jeta mund të bëhet e trishtuar, pa vizion dhe optimizëm.

Kjo është pak si ajo që ndodh me nxënësit e shkollave të mesme, të cilët Pablo Klein i takon kur arrin atje. Mirëpo, mësuesja e re përgjegjëse për lëndën gjermane ka një ide krejtësisht tjetër. të jetës, siç është e lehtë të supozohet. Edhe pse duhet shtuar se ky vend nuk do të jetë krejtësisht i huaj për mësuesin, i cili është rritur atje dhe kthehet për të kryer punën e tij si mësues.

Nëpërmjet vizioneve të ndryshme (kryesisht femra), dialogët përbëjnë një realitet të parëndësishëm dhe një mungesë dërrmuese shprese. Mësuesi në një ushtrim të mirëkuptimit dhe ndjeshmërisë do të përpiqet të kontribuojë diçka të imagjinatës dhe iluzionit dhe të mbushë klasën me besim.

Laps

Midis perdeve: përmbledhje

Hyrja në roman

Midis perdeve Është një roman që tregon komplote të personazheve të tij të ndryshëm. Aksioni zhvillohet në një qytet provincial dhe kjo është e rëndësishme për të kuptuar mesazhin e veprës. Meqenëse koha është gjithashtu e rëndësishme, Janë vitet 50 të Spanjës së pasluftës brenda një mjedisi borgjez. Po kështu, nuk thuhet saktësisht se ku bazohet rrëfimi, por mund të flasim për Salamankën, qytetin nga e kishte origjinën autori.

Me fjalë të tjera, personazhet lëvizin në një klimë shtypjeje që është shumë karakteristike për gjininë në të cilën jetojnë personazhet kryesore, që janë gratë. Mjedisi femëror njollos historinë për të treguar detyrat dhe detyrimet që ato kishin ndaj shoqërisë dhe sistemit patriarkal.. Që personazhi mashkull që centralizon pjesën tjetër, vetëm sa shton konfliktin dhe rimendimin ekzistencial. Ky personazh mashkull është Pablo Klein, i cili kthehet në vendin ku është rritur.

Klein vjen në këtë faqe për të mësuar gjermanisht dhe këtë e bën me ftesë të drejtorit të institutit. Kur Klein shfaqet, ai merr vesh se ky njeri ka vdekur dhe bëhet mik me familjen e regjisorit, por edhe me vajzën e tij Elvira. Afiniteti që krijohet me këtë personazh, si me Natalia, është një përzierje e çuditshme admirimi, mirëkuptimi dhe dashurie ose dashurie.

personazhet dhe marrëdhëniet

Elvira është vajza e drejtorit të ndjerë, studente dhe me një të dashur të cilin nuk e konsideron të tillë. Sepse ajo me të vërtetë nuk dëshiron të martohet, apo t'i shërbejë ndonjë mashkulli. Ajo dëshiron të largohet nga detyrat femërore dhe të vazhdojë praktikën e saj për t'u bërë artiste, pasi dëshiron të jetojë e vetme. falë bojës Disi më pak e vendosur është Natalia, gjithashtu studente në institut. Dy të rejat janë nga një familje e mirë, por Natalia ka më shumë vështirësi të shprehet dhe i nënshtrohet së bashku me pjesën tjetër të vajzave të reja nga një familje e mirë. Ajo gjithashtu dëshiron të vazhdojë studimet dhe të krijojë një të ardhme të pavarur.

Nga ana e tij, Pablo është një profesor i ri që vjen nga qyteti i madh dhe këndvështrimi i tij promovon pretendimet e studentëve të tij. Tregoni Natalinë dhe krijoni një lidhje dashurie më të madhe me Elvirën. Ajrat e ripërtërirë të Pablos, sjellja dhe ndikimi i tij intelektual shkaktojnë një ndryshim në qëndrimin e Natalias që bëhet më i vendosur dhe vendimtar dhe i krijon Elvirës shpresën se gjithçka është e mundur, qoftë edhe për një zonjë të arsimuar mirë. Nëpërmjet bisedave të tyre, ngjarjeve të përditshme dhe lidhjes që krijojnë, të tre hapin sytë ndaj jetës.

Vajzat, miqësia dhe perëndimi i diellit

Pablo Klein dhe rezultati

Megjithatë, asgjë nuk është e lehtë dhe nuk pritet një fund i jashtëzakonshëm. Është një roman i qetë në të cilin Natalia shpreson që një ditë të jetë në gjendje të çlirojë veten nga pritshmëritë që të tjerët ata kanë mbi të, pasi ajo dëshiron vetëm të vazhdojë studimet pa ndjekur asnjë mashkull. Nga ana e tij, Elvira dyshon nëse duhet të shkojë me Pablon, meqenëse edhe marrëdhënia që do të kisha me të do të ishte ndryshe që do të kisha me një mirë martesë; në fakt, Elvira ka një kërkues, Emilion, të cilin nuk e konsideron një lidhje formale.

Pablo gjithashtu do të njohë një tjetër perspektivë femërore, përmes syve të Rozës, një artiste kabareje e cila është fqinja e saj në pensionin ku po qëndron. Dhe pasi Pablo përjeton disa pengesa si pasojë e jetës së tij në qytetin e vogël, ai vendos se është koha për t'u larguar. Megjithatë, ai nuk resht së nxituri studentët e tij që të mos dorëzohen në përpjekjet e tyre për të studiuar dhe për të vazhduar rrugën e tyre.

Kur romani është gati të përfundojë, Pablo zbulon Natalian në stacionin e trenit, e cila po i thotë lamtumirë njërës prej motrave të saj që do të shkojë në Madrid për të qenë me të dashurin e saj. Motra e saj, Julia, ka ide shumë të ndryshme nga Natalia. Në këtë pikë të romanit Tregon gjithashtu se si është marrëdhënia e varur e një gruaje ndaj një burri me të cilin ajo dëshiron të kalojë pjesën tjetër të jetës së saj., pavarësisht se ai zgjedh të ketë një sjellje të pakuptimtë me të. Një shembull që Natalia, ashtu si Elvira, nuk do të donte ta ndiqte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.