Heshtjet e Hugo: Inma Chacón

Frazë nga Inma Chacon

Frazë nga Inma Chacon

Heshtjet e Hugos është një roman i shkruar nga autorja dhe poetja spanjolle Inma Chacón. Vepra arriti te lexuesit më 7 tetor 2021. Që atëherë, ajo ka prekur zemrat e ndjekësve të zellshëm të Chacón, por edhe të njerëzve që e zbuluan së fundmi. Ky është një libër plot metafora, një ndjenjë përkatësie dhe dashuri të tepruar.

Heshtjet e Hugos është një roman që është përgjegjës që, nëpërmjet prozës së shkathët, të vendosë në tavolinë tema tabu, si vdekja, mungesa e komunikimit mes anëtarëve të ngushtë të familjes, sëmundja dhe vetmia. Faqet e tij ngjallin nostalgjinë tipike të një kohe kur forma të tjera vuajtjeje kishin filluar të zbuloheshin.

Përmbledhje e Heshtjeve të Hugos

Ishte viti 1996. Çdo ditë në nëntor, Olala, Motra e vogël e Hugos, u zhduk pa lënë gjurmë. Të gjithë të afërmit pyesnin se ku mund të kishte shkuar. E reja nuk e kishte zakon të largohej nga shtëpia në këtë mënyrë, veçanërisht nëse merret parasysh sëmundja e rëndë që e godet Hugo. Dymbëdhjetë orë më vonë, askush nuk e kupton pse iku apo ku mund të ishte.

Hugo është në spital. Gjendja e tij luhatet mes jetës dhe vdekjes dhe familja nuk është në gjendje të gjejë vendndodhjen e Olallës. Historia ndërtohet mes gjendjes së pasigurt të shëndetit të Hugos, zhdukjes së çuditshme të Olallës - i cili e adhuron vëllanë e tij me gjithë forcën e zemrës dhe ishte gjithmonë në kërkim të tij - dhe e kaluara bashkëkohore e Spanjës, një kontekst plot nuanca.

Temat e romanit

Kjo vepër është plot me gjëra që nuk thuhen, të sekreteve që fshihen prej shumë vitesh. Hugo ka më shumë se një dekadë që mban një peshë të madhe, të cilën i është dashur ta fshehë nga miqtë, familja dhe motra e tij e dashur.

Kur ishte i ri, pati një ngjarje që e shënoi përgjithmonë. Të afërmit e tij mendojnë se kjo ngjarje, edhe pse e tmerrshme, ishte heroike. Megjithatë, ata janë në një surprizë të madhe kur protagonisti u zbulon të vërtetën.

Në të njëjtën kohë, ky realitet që ai mori me vete nga një udhëtim në humnerë, e ha nga brenda, jo vetëm se nuk mund ta numërojë dhe çdo ditë i rëndon më shumë kockat dhe ndërgjegjen e tij, por sepse vë në rrezik stabilitetin e të dashurve të tij dhe tuajin. Pak nga pak, pa mundur ta shmangë, jeta e tij kthehet në ferr, në një bombë që mund të shpërthejë në çdo moment. Ndërsa kjo po ndodh, Olalla humbet.

metaforat

Heshtjet e Hugos flasin për dashurinë vëllazërore mes vëllezërve dhe motrave, se si një miqësi e saktë dhe e hekurt mund të përqafojë dhe të mëshirojë në momentet e pikëllimit. Por Ai gjithashtu flet për vetminë që vjen nga heshtja për sëmundjet që mundojnë çdo personazh..

Por un lado, Helena, një grua që bie fshehurazi në dashuri me Hugo, shikoni se si ai gjithmonë ikën prej saj, dhe e mbyll gojën nga frika se mos e lëndon apo lëndohet. Nga ana tjetër, ndërsa komploti përparon, personazhet pëlqejnë Olalla, Josep dhe Manuel e shpëtojnë protagonistin nga një jetë me fatkeqësi me të cilat mendoni se duhet të përballeni vetëm.

Më shumë se të flasësh, romani tregon imazhe lëvizëse ku dashuria është gjithmonë një nga pjesët kryesore, shtylla kurrizore që mbështet argumentin. Përveç kësaj, burimi i vetmisë përdoret për të demonstruar forcën dhe këputjen.

Personazhet kryesore

Hugo

Hugo nuk i pranoi kurrë rregullat e vendosura nga babai i tij. Që në moshë të vogël, ajo që i pëlqente më shumë nga të gjitha ishte motra e tij e vogël Olalla. Kur arsyeja e gjithë gëzimit të tyre u diagnostikua me poliomielitin, Hugo dhe prindërit e tij vendosën të mbronin me çdo kusht integritetin e gruas së re, e cila ishte gjithmonë e gatshme të ruante qetësinë familjare dhe të mos bënte asnjë ankesë.

Olala

Olalla është një grua e re e martuar e lumtur. Pavarësisht se vuan nga poliomieliti, ajo gjen në familjen e saj mbështetjen që i nevojitet për të jetuar e lumtur dhe plot paqe. Por, kjo situatë ndikohet kur vëllai i tij i madh pas shumë vitesh rrëfen se vuan nga një sëmundje tabu për kohën: SIDA. Si pasojë, jo vetëm që ndryshon marrëdhënia e saj me të afërmit, por gruaja zhduket për një kohë të gjatë.

Manuel

Bëhet fjalë për shokun më të mirë të Hugos. Është personi me të cilin ky personazh i fundit jetoi ditët e rinisë, në të cilat të dy ishin revolucionarë. Megjithatë, Hugo është larguar nga partneri i tij pa i dhënë asnjë shpjegim.

Helena

Helena është —ose duket të jetë— dashuria e madhe e Hugos. Ky personazh, si të tjerët në këtë histori, vuan nga distanca e çuditshme që Hugo u imponon të tjerëve. Pavarësisht se janë të dashuruar, të dy humbin komunikimin dhe ajo nuk e kupton pse.

Josep

Josep është burri i Olallës, me të cilin ata mbajnë një martesë të lumtur derisa Hugo vendos të zbulojë sëmundjen e tij.

Rreth autorit, Inmaculada Chacón Gutiérrez

Inma Chacon

Inma Chacon

Inmaculada Chacón Gutiérrez lindi në vitin 1954, në Zafra, Badajoz. Chacón studioi dhe PhD në shkencat e informacionit dhe gazetari në Universitetin Complutense të Madridit. Më vonë ajo punoi si dekane në Universitetin Evropian, në Fakultetin e Komunikimit dhe Shkencave Humane. Po kështu, ajo punoi si profesoreshë në Universitetin Rey Juan Carlos, nga ku doli në pension.

Inma ka bashkëpunuar në raste të panumërta me media të ndryshme. Ajo ka qenë tregimtare dhe poete, si dhe pjesëmarrëse në disa vepra të përbashkëta me poezi dhe tregime. Chacón është themeluesi i revistës online binare, drejtore e së cilës është edhe ajo. Si shkrimtare, ajo ka marrë pjesë në zonën e rubrikës në Gazeta e Extremadurës. Ai ishte gjithashtu një finalist për Çmimi Planet në 2011.

Vepra nga Inma Chacín

Novelas

 • Princesha indiane (2005);
 • qok —roman për të rinjtë— (2011);
 • Koha e rërës —finalist për çmimin Planet— (2011);
 • Për sa kohë që mund të mendoj për ty (2013);
 • Tokë pa burra (2016);
 • Heshtjet e Hugos (2022).

libra me poezi

 • mjerisht (2006);
 • deformon (2007);
 • Filipinezët (2007);
 • antologji plagë (2011).

Lojëra teatrale

 • cervantas —së bashku me José Ramón Fernández— (2016).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.