Përzgjedhja e risive për muajin maj

Mund sjell disa tituj të rinj në tregun botues. Këtu është një përzgjedhje e përzgjedhur e risive që përfshin emra kombëtarë dhe ndërkombëtarë si ata të Blue Jeans, Julio Alejandre, María Oruña, Leticia Sierra, Pierre Lemaitre dhe Sara Donati.

kurorën e detit - Julius Alexandre

Maj 2

romani i dytë botuar në shtëpinë botuese Pàmies pas Ishujt Poniente paraqitur nga Julio Alejandre në 2019. Përsëriteni në zhanri i aventurës historike dhe na çon drejt 1580, kur mbreti i Portugalisë vdes pa problem dhe froni kundërshtohet nga nipat e tij Antonio de Avis dhe Filipi II të Spanjës, triumfi i së cilës në Gadishull e zhvendosi konfliktin në Ishujt Azores. Por Franca dhe Anglia, të dyshimtë për një bashkim dinastik që supozon një perandori të madhe, mbështesin pretenduesin portugez dhe ata bëjnë luftën korsike në të gjitha cepat e oqeanit.

Në këtë mjedis, jetët e personazhe të ndryshme si një i papërvojë dhe mendjemadh zyrtar i cili niset me lundrim nga Veracruz dhe synon të kalojë Atlantikun për t'u martuar për lehtësi, një çift ​​i dashuruar, dy familje të ndara sipas besnikërisë së tyre, a korsario kush dëshiron të marrë një flotë, ushtarët e fatit, spiunë, kontrabandistë y piratët.

gjarpri i madh  – Pierre Lemaitre

5 Maj

La romani i parë noir nga Pierre Lemaitre tashmë është konsideruar nga kritika si “qesharak, imoral dhe lëng” gjë që nuk i mungojnë vrasjet, skenat tronditëse dhe dozat e mëdha të humorit.

Pra, nuk duhet t'i besojmë kurrë paraqitjeve kur takojmë zonja të supozuara të buta si Mathilde Perrin, Një e ve që në fakt është një këllëf trigger-happy me qira dhe nerva prej çeliku. Në gjendje t'i shmanget policisë dhe ndjekësve të saj, dhe një veterane e Rezistencës, ajo kryen pa probleme detyrat e një komandanti misterioz. Por kur e tij pakujdesia dhe karakteri i keq e bëjnë atë gjithnjë e më të pakontrollueshme, kontrollet e saj vendosin që është koha për ta bërë këtë Largohu prej saj para se të jetë tepër vonë.

Ku hyn drita? – Sarah Donat

12 Maj

Sara Donati pati sukses të jashtëzakonshëm Epoka e artë, gjë që u përsërit kur ata bënë versionin e tyre televiziv. Tani ai kthehet me një epope të re historike rreth dy mjeke femra pioniereNY të shekullit të XNUMX-të.

I saj sofi savard, e cila kthehet në shtëpi në Manhatan për të rindërtuar jetën e saj pasi u bë e ve. Me Anna Saverd, gjithashtu një mjeke, shoqja e saj më e dashur, planifikon të vazhdojë punën e saj duke ndihmuar gratë e pafavorizuara dhe të margjinalizuara nga shoqëria.

Dhe ndërsa Sophie vendos të ndërtojë një jetë të re, burri i Anës, Detektivi Rreshter Jack Mezzanotte, i fton ata të konsultohen për dy raste të reja: gruaja e një bankieri të njohur është zhdukur dhe trupi i një gruaje të re ka plagë që sugjerojnë se një vrasës është në kërkim.

rruga e zjarrit - Maria Oruna

Maj 18

María Oruña na çon në Malësia me inspektorja Valentina Redondo dhe partneri i saj Oliver, i cili vendos të bëjë pushime dhe të udhëtojë në Skoci për të vizituar familjen e tij. Babai i tij dëshiron të rimarrë një pjesë të trashëgimisë dhe historisë së paraardhësve të tij dhe ka marrë përsipër kështjellë gjuetie, e cila i përkiste familjes së tij deri në shekullin e XNUMX-të. Gjatë rehabilitimit të objektit konstaton një zyrë e vogël që ishte fshehur për dyqind vjet dhe, në të, dokumente që zbulojnë se kujtimet e Lord Bajronit ato mund të jenë ende të paprekura dhe të jenë aty. Kur të përhapet fjala, shtypi dhe disa të afërm të familjes do të vijnë për të parë se çfarë ndodh. Por kur shfaqet trupi i një njeriu Në kështjellë, Oliver dhe Valentina do të fillojnë një hetim që do t'i çojë ata të hyjnë në Skocinë e kohëve të kaluara.

E keqja - Leticia Sierra

Maj 19

Debutimi i tij me Kafshë Ishte një sukses i plotë me kritikët dhe lexuesit. Tani Leticia Sierra në këtë roman të ri na tregon se ata e gjejnë kufoma e një vajze trembëdhjetëvjeçare në një pjesë të lirë Oviedo me një fytyrë të shpërfytyruar brutalisht dhe një trup të prishur. quhej elsa dhe ishte student në një shkollë të mesme lokale. Ata që janë caktuar për hetimin e rastit, në gazetën rajonale dhe në polici, janë gazetarja Olivia Marassa dhe Inspektori Agustin Castro. Dhe kur Olivia fillon të hetojë vetë, ajo zbulon se viktima kishte shumë sekrete dhe armiq.

Krimet e Shopenit -Xhinse blu

Maj 25

Xhinse blu i ka pëlqyer zhanri noir dhe na prezanton me këtë histori të re të vendosur Sevilla, ku janë grabitur disa shtëpi. Hajduti është mbiquajtur “Chopin” sepse lë gjithmonë a pjesë muzikore e kompozitorit të njohur si nënshkrim. Tensioni rritet kur një natë a kufoma në dhomën e ndenjjes së njërës prej atyre shtëpive.

Nikolai Olejnik Ai është një i ri polak që mbërriti në Spanjë disa vite më parë. Ai është i vetëm dhe kryen krime për të mbijetuar. Ai ishte një fëmijë mrekulli dhe pasioni i tij më i madh është luaj në piano, kështu që ai bëhet i dyshuari kryesor. Ai shkon në zyrë Celia Mayo, një detektiv privat, për t'i kërkuar ndihmë dhe aty takon Trianën, vajzën e Celias, e cila i pëlqen menjëherë.

Për më tepër, Blanca Sanz Ka pak kohë që punon Gazeta El Guadalquivir dhe një ditë ai merr një telefonatë të çuditshme në të cilën ai filtrohet fakte për rastin që askush tjetër nuk e di. Kështu edhe ai përpiqet të gjejë se kush është hajduti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.