Dunë

“Është ndoshta romani më i madh brenda kanunit të fantashkencës”, përcaktoi Hari Kuzru i Guardian (2015) a Dunë (1965). Sigurisht që ideja e Franz Herbert është ekskluziviteti më i njohur i të gjitha kohërave. Për më tepër, rëndësia dhe ndikimi i saj në kulturën bashkëkohore është evident në sagat e mëvonshme legjendare si p.sh. Star Wars o Star Trek, për shembull.

Vepra e shkrimtarit amerikan ka krijuar një univers të madh të përfaqësuar në filma artistikë, seri televizive, komike, video lojëra dhe lojërat me letra, ndër të tjera. Një pjesë e madhësisë së tij është për shkak të kontributeve të autorëve të tjerë të autorizuar nga Herbert nga viti 1984. Këto kontribute shtuan më shumë detaje në "kozmosin Dunian" që nuk ishin në romanet origjinale.

Analiza dhe përmbledhja e universit të Dunë

kontekst

Në vitin 1957, gazetari, fotografi dhe shkrimtari amerikan u interesua për mbjelljen e suksesshme të barit evropian në dunat e bregdetit të Oregon. Kjo nismë, e përfunduar nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë, e çoi atë në te shkruash "Ata ndaluan rërën në lëvizje" ( 'Ata ndaluan rërën e gjallë").

Edhe pse ai kurrë nuk e publikoi historinë e lartpërmendur, Herbert vazhdoi të zhvillonte idenë e një bote të shkretëtirës së rrënuar nga tumat lëvizëse shkaktuar nga shkatërrimi i mjedisit. Në vitin 1963, autori Washingtonian përfundoi dorëshkrimin e Dune World dhe revista Analog e botoi në formë serike (dhjetor 1963 – shkurt 1964).

Publikimi dhe çmimet e para

Dorëshkrimi u refuzua nga njëzet e dy botues, të cilët justifikuan vendimin e tyre për kompleksitetin e supozuar të komplotit. Sidoqoftë, në vitin 1965 Chilton Books zgjodhi nisjen e tij në formatin roman. Titulli fitoi çmimin prestigjioz Nebula 1965 dhe u nda me I pavdekshëm i Roger Zelazny çmimin Hugo të vitit 1966.

Tematike

Panorama e Perëndimit Amerikan pranë Përvojat e Herbert me popujt vendas të Amerikës formësuan vizionin politik të Dunë. Në fakt, shkrimtari mësoi të peshkonte me teknika nga grupi etnik Hoh gjatë rinisë së tij. Gjithashtu, nga viti 1960, romancieri ishte aktivist kundër luftës dhe armëve bërthamore, së bashku me pozicionin e tij në favor të vendosjes së Ditës së Tokës.

Po kështu, Herbert hetoi thellësisht ekosistemet e shkretëtirës dhe ndikimin mjedisor të veprimit njerëzor në mënyrë që të përshkruante ndërveprimin e njeriut me mjedisin e tij. Në këtë mënyrë, analistët letrarë tregojnë për një ndikim të dukshëm të enciklopedive në ekologjinë moderne (Sociologjia e Natyrës) dhe psikologjinë historike (Natyra Ndryshuese e Njeriut).

Tema të tjera të trajtuara në romanet e Dunë

 • Rënia e perandorive
 • Heroizëm
 • Ndikimet islame dhe të Lindjes së Mesme
 • feja dhe spiritualiteti

Vazhdimet e shkruara nga Herbert dhe përshtatjet audiovizuale

Franz Herbert botoi pesë vazhdime: Dune mesia (1969), Fëmijët e dunës (1976), Zoti, Perandori i Dunës (1981), Heretikët e Dunës (1984) y Shtëpia e Kapitujve: Duna (1985). Falë tyre, Herbert u fut në Sallën e Famës së Fantashkencës në 2006.. Jo më kot, saga u përshtat dy herë në ekranin e madh (1984 dhe 2021) dhe në seri të shumta fituese të çmimeve.

Pas vdekjes së Franz Herbert në 1986, djali i tij Brian dhe Kevin J. Anderson u mbështetën në dorëshkrime të papërfunduara të shkrimtarit për të bashkuar trilogjinë paraardhëse të Dunë. Një tjetër trilogji u publikua më pas që përshkruan "kryqëzatën e njerëzimit kundër kompjuterëve, makinave të të menduarit dhe robotëve të ndjeshëm" (10.000 vjet para ngjarjeve të librit të parë).

Trilogjia e parë nga Brian Herbert dhe Kevin J. Anderson

 • Duna: Shtëpia Atreides (1999)
 • Duna: Shtëpia Harkonnen (2000)
 • Duna: Shtëpia Corrino (2002).

Trilogjia e dytë nga Brian Herbert dhe Kevin J. Anderson (Legjendat e Dunës)

 • Dune: Xhihadi Butlerian (2002)
 • Dune: Kryqëzata e Makinerisë (2003)
 • Dune: Beteja e Corrin (2004).

Publikime të tjera të mëvonshme të nënshkruara nga Herbert dhe Anderson

 • Gjuetarët e dunës (2006)
 • Krimbat e rërës së Dunës (2007)
 • seriHeronjtë e Dunës:
  • Paul i dunës (2008)
  • Erërat e Dunës (2009)
  • Motra e Dunës (2012)
  • Mentat e Dunës (2014)
  • Navigatorët e Dunës (2016)
 • seriTrilogjia Caladan:
  • Duna: Duka i Kaladanit (2020)
  • Dune: Trashëgimtari i Caladan (2021)

Përmbledhje e librit Dunë (1965)

Dunë Është vendosur në një të ardhme shumë të largët. Romani përshkruan konfrontimet e brendshme të një perandorie feudale ndërgalaktike të kontrolluara nga shtëpi fisnike, të cilat, nga ana tjetër, i bëjnë homazhe Shtëpisë Perandorake Corrino. Protagonist është Paul Atreides, një trashëgimtar i ri i Dukës Leto Atreides I dhe kreu i ardhshëm i shtëpisë që mban mbiemrin e tij.

Kur Paul dhe familja e tij shpërngulen në planetin Arrakis —unike në univers me një burim erëzash—, ai kontrollon ndërveprimet komplekse politike që ekzistojnë. Çështjet fetare dhe ekologjike janë gjithashtu të pranishme, si dhe ndikimi social i përparimeve teknologjike. Në këtë kontekst zë fill dhe gjeneza e konflikteve që do të ndryshojnë fatin e njerëzimit.

Shtëpi dhe personazhe të tjera të përfshira

 • Vendasit e Arrakis
 • Perandori Padishah
 • Sporti i fuqishëm i hapësirës
 • Urdhri Bene Gesserit, një organizatë sekrete e grave.

Sinteza biografike e autorit

Lindja, fëmijëria dhe rinia

Një vendas në Tacoma, Uashington, SHBA, Frank Patrick Herbert Jr. lindi më 8 tetor 1920. Ai u rrit në një mjedis rural me prindërit e tij, Frank Patrick Herbert Sr dhe Eileen McCarthy. Që në moshë të vogël ai tregoi se cilat do të ishin dy pasionet e tij të mëdha në jetë: leximi dhe fotografia.

Varfëria preku rëndë familjen Herbert gjatë Depresionit të Madh. Për këtë arsye, në vitin 1938 ai u transferua në Salem, Oregon, me një teze. Aty, Ai u diplomua në North Salem School dhe gjeti punët e tij të para—kryesisht si fotograf. në gazetë Burrë shteti i Oregonit (aktuale Gazetari i Shtetit).

Martesat

Romancieri i ardhshëm u martua mes 1941 dhe 1943 me Flora Lillian Parkinson, nëna e të parëlindurit të tij, Penelopës. Më vonë, ai u martua në 1946 me Beverly Ann Stuart-deri vdekja e saj në 1983—, me të cilin pati dy djem: Brian Patrick dhe Bruce Calvin. Së fundi, Theresa D. Shackelford ishte gruaja e fundit të Herbertit ndërmjet 1985 dhe 1986, viti i vdekjes së shkrimtarit.

Pjesëmarrja në luftë dhe botimet e para me shkrim

Frank Herbert punoi si fotograf për njësinë bletët e detit Forca detare amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kjo punë ishte për një periudhë XNUMX mujore (është liruar për shkak të traumës në kokë). Më vonë, ai u vendos në Portland, Oregon, ku punoi Gazeta Oregon dhe filloi studimet e tij (të pa përfunduara kurrë) në Universitetin e Uashingtonit.

Media të tjera të shkruara për të cilat keni punuar

Në vitin 1952, Herbert shiti historinë e tij të parë fantashkencë, "duke kërkuar diçka, te revista Fillimi i tregimeve. Ndërkohë, ai ka mbajtur poste të ndryshme - nga fotograf dhe shkrimtar te redaktor - në gazetat dhe revistat e mëposhtme: Seattle Post-Intelligencer (1945-1946), Tacoma Times (1947), Demokrat i Shtypit Santa Rosa (1949–1955) dhe San Francisco Examiner (1960–1966), ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.