Nëpër dritaren time

Citate Ariana Godoy

Citate Ariana Godoy

Ariana Godoy është një nga shembujt më të njohur të një fenomeni relativisht të kohëve të fundit: suksesi letrar që nga lansimi në portalet e internetit. Ky autor venezuelian filloi në vitin 2016 të bënte dërgesa të rregullta të Nëpër dritaren time në Wattpad. Kjo ishte pika e fillimit të trilogjisë së vëllezërve Hidalgo, popullariteti i të cilëve nuk ka reshtur së rrituri që atëherë.

Përveç kësaj, shkrimtari i Amerikës së Jugut botoi serinë në anglisht dhe spanjisht; kështu, ajo ka arritur përhapjen mes lexuesve —kryesisht të rinjve—folës anglisht dhe spanjisht. Për momentin, Godoy ka një nga profilet me më shumë ndjekës (më shumë se 700.000) në portalin e përmendur. Kështu, Nuk është për t'u habitur që rrjeti Netflix ka vendosur të bëjë filma artistikë të tre librave të serisë.

Përmbledhje e Nëpër dritaren time

Qasja

Fillimi i trilogjisë prezanton Raquel Mendoza, një vajzë përndjekës (sipas fjalëve të tij) të fqinjit të tij Ares. Ky është i dyti nga tre fëmijët e çiftit Hidalgo, një familje e pasur që zotëron një kompani teknologjie dhe një rezidencë. Në të kundërt, ajo duhet të punojë në një Mc Donald's ndërsa përfundon vitin e fundit të shkollës së mesme për të ndihmuar nënën e saj (një infermiere).

"Gjithçka filloi me çelësin WiFi", thotë protagonisti në fillim të rrëfimit. Kjo është një situatë disi e pamundur. sepse apolloni, më i riu nga vëllezërit Hidalgo, ishte në oborrin e shtëpisë së Raquel-it “vjedhja” e sinjalit të internetit. Domethënë, nuk ka shumë kuptim që fqinji i pasur të “parazitojë” rrjetin e fqinjëve të tij të shtresës së mesme të ulët (edhe pse kjo çështje sqarohet më vonë).

dëshirat e fshehura

Mendoza studion në një shkollë publike dhe dëshiron të përfundojë atë që babai i tij i ndjerë nuk e bëri kurrë: të botojë shkrimet e tij. Nga ana tjetër, Ares ndjek një institut privat prestigjioz dhe ka dëshirën (të pashprehur) për t'u bërë mjek. Por prindërit e djalit duan që ai të jetë një biznesmen për të vazhduar traditën e familjes.

Nga ana e saj, ajo e di të gjithë itinerarin e tij dhe fshehurazi e ndjek në lojërat e tij të futbollit. Tani, justifikimi WiFi është që fëmijët të njihen me njëri-tjetrin. Me kalimin e kohës, bëhet e qartë se ai ishte i vetëdijshëm për ndjenjat e Raquel.. Megjithatë, djaloshi i pashëm nuk është gati të heqë dorë aq lehtë nga jeta e tij si zemërthyes beqar.

A është i mundur një fund i lumtur?

Një mik i protagonistit ngjall xhelozinë e Aresit. Rrjedhimisht, ai vendos të angazhohet për ta dashur atë më seriozisht, pavarësisht se nuk është i sigurt se mund ta mbajë premtimin e tij. Në lartësinë e komplotit, dallimet tipike që dalin nga kontekstet e kundërta të dy të dashuruarve që i përkasin klasa shoqërore shumë të ndryshme.

Përmbledhje e Përmes jush

Qasja

Pjesa e dytë e trilogjisë fokusohet në Artemis —djali i madh i çiftit Hidalgo—, një ekonomist i sapodiplomuar, të cilit i është besuar kujdesi për biznesin familjar. Ashtu si dy vëllezërit e tij më të vegjël, ai frymëzon psherëtimat e shumicës së femrave të qytetit dhe përfshihet në një marrëdhënie romantike disi e diskutueshme me Klaudian, shërbëtoren e rezidencës.

Ai është i lirë Fillon me kthimin e Artemidës në qytet me të dashurën e tij të kolegjit pas studimeve jashtë vendit. Në pritje njoftohet se djali i madh do të jetë president i biznesit familjar dhe duke parë Klaudian, ndjenjat e tërheqjes mes tyre fillojnë të rishfaqen. Megjithatë, një lidhje e mundshme dashurie mes biznesmenit të ri dhe shërbëtores është plot pengesa.

Pengesat

Artemis përpiqet të shpërndajë miqësinë e tij të mëparshme për t'iu përkushtuar Klaudias, por nuk mund ta bëjë këtë sepse familja e nuses dhe Hidalgos ndajnë interesa korporative. Ne te njejten menyre, Nëna e protagonistit kundërshton bashkimin “me vajzën e një të droguari” dhe kërcënon se do ta flak Klaudian së bashku me nënën e saj nga rezidenca nëse ajo nuk heq dorë nga qëllimet e saj dashurore.

Për këtë arsye, Klaudia e refuzoi Artemisin kur të dy ishin adoleshente, gjë që shkaktoi ndarjen mes djemve deri në kthimin e tij. Pranë marrëveshjes, prindërit e Artemidës divorcohen pasi zbulohen kërcënimet e bashkëshortes ndaj shërbëtoreve.

një shtëpi të thyer

Claudia "trashëgoi" punët e shtëpisë pasi nëna e saj (e cila ishte lajmëtarja e punësuar nga gjyshi Hidalgo) u sëmur. Po kështu, ajo Ajo është një grua e re me trauma të së kaluarës, sepse nëna e saj ishte një grua e dhunuar. për burrin e saj dhe të varur nga droga. Për më tepër, para se të punonte në rezidencë, nëna punonte si prostitutë dhe jetonte me vajzën e saj në rrugë.

pajtimet

Ngjashëm me synimet e karrierës së Ares që dëshiron të bëhet mjek en Nëpër dritaren time, Artemis nuk dëshiron të jetë një biznesmen. Në fakt, vëllai i madh dëshiron të jetë artist. Përfundimisht, ndërhyrja e gjyshit Hidalgo është vendimtare që të rinjtë të mund të ushtrojnë profesionin e tyre të vërtetë dhe për çiftimin e djemve me vajzat që duan.

Përmes shiut (ende në zhvillim)

Ariana Godoy

Ariana Godoy

Deri më sot, i gjithë harku i Përmes shiut nuk është publikuar në tërësi. Në vëllimin e tretë të sagës së vëllezërve Hidalgo, dihet se është radha për të treguar historinë e Apollonit, më i riu prej tyre. Edhe pse është një djalë i ëmbël dhe me qëllime të mira, "a do të mjaftojë kjo që ai të bëjë mirë në jetë dhe në dashuri?"

Një rast i jashtëzakonshëm?

Fillimi i Godoy në Wattpad me shpërthimin e tij të mëvonshëm komercial përfaqëson një lloj tendence në rritje në sferën letrare ndërkombëtare. Në fakt, në vitin 2020 Planet hodhi në treg një pullë ekskluzive për të printuar në letër historitë e lindura në platformën në fjalë. Plus, Alfaguara ishte botuesi që në vitin 2019 vendosi të konvertonte komplotin e njohur romantik Nëpër dritaren time.

Postime të tjera të njohura në Wattpad nga Ariana Godoy

 • Fleur: Vendimi im i dëshpëruar
 • Heist
 • Ndiqni zërin tim
 • seri Shpirtrat e humbur:
  • Zbulesa
  • Bota e re
  • La guerra.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.