Çmimi Planet 2021: më i pazakonti dhe i pazakonti në të gjithë historinë

Çmimi Planet

Çmimi Planet

Nga një det i madh me 654 tituj, juria e Çmimit Planet 2021 zgjodhi atë melodramë historik Qyteti i zjarrit - Nga Sergio López (pseudonim) - si vepra fituese e miliona eurove të edicionit të 70 -të të konkursit të famshëm. Romani që ishte finalisti ishte Fëmijët e zemërimit - Yuri Zhivago (pseudonim) - dhe paratë e tij të çmimit ishin dyqind mijë euro.

Muzeu Kombëtar i Artit i Katalonjës shërbeu si mjedis - me mbretërit e Spanjës si dëshmitarë - për mbrëmjen e pazakontë të ceremonisë së ndarjes së çmimeve, më e pazakonta në historinë e saj. Çmimi Planet 2021 nuk u fitua vetëm nga një grua që nuk ekziston, por kjo, nga ana tjetër, u mishërua nga tre burraMe Dhe sikur të mos ishte e mjaftueshme, në orët para dorëzimit të tij, primi i konkursit shkoi nga 601.000 në 1 milion euro, që e bën atë konkursin më të pasur të letërsisë në histori - duke mundur Çmimin Nobel me 10 euro.

Fituesit: Mendjet prapa shkrimtares më të shitur Carmen Mola

Për katër vjet tani, emri i Carmen Mola kishte bërë jehonë - dhe vazhdon - në botën letrare. Dhe nuk është për më pak, Bëhej fjalë për një autor i cili kishte vendosur të mbetej anonim pavarësisht se kishte shitur më shumë se 400.000 kopje me trilogjinë e tij Nusja cigane. Sidoqoftë, të gjithë misterit i vjen fundi, dhe nëse ky përfundim vjen nga dora e një çmimi të shijshëm ndërkombëtar me shtatë figura, atëherë i mirëpritur.

Mund të thuhet, pra, se këto fjalë të Carmen Mola në një intervistë pyetësori ishin profetike: "Unë nuk kam asnjë arsye për të treguar me dëshirë identitetin tim, megjithëse ne gjithmonë mund të vendosim një zero shtesë në çek; Më mirë kurrë mos e konsideroni këtë mundësi ”. Arsyeja erdhi ...

Dhe nëse: dorëzimi i Çmimi Planet 2021 ishte justifikimi perfekt për të dalë në dritë një nga enigmat më të mëdha letrare të dekadës së fundit. Pas Sergio López (pseudonim) dhe de e tij Qyteti i zjarrit, ishte stilolapsi i Carmen Mola, dhe pas zgjuarsisë së saj - për të qenë në gjendje të merrte çmimin me para - mendjet e Antonio Mercero, Jorge Díaz dhe Agustín Martínez.

Dhe mirë, tani e kuptoni pse në një intervistë tjetër me email, Mola shkroi: "E pranoj që kam gënjyer pothuajse për gjithçka". Ai duhej të ishte dëgjuar.

Rreth autorëve që krijuan Carmen Mola

Dorëzimi i këtij çmimi nuk është rastësi, as suksesi që autori fiktiv korri gjatë katër viteve të ekzistencës së saj. Këtu është një përmbledhje e karrierës letrare të shkrimtarëve fitues të çmimeve:

Jorge Diaz (1962)

Ai është një autor me një karrierë të gjatë - më i vjetri nga të tre -, të cilëve janë romane të tillë si Drejtësia e endacakëve (2012) y Unë kam në vete të gjitha ëndrrat e botës (2017). Díaz gjithashtu ka spikatur si skenarist për seri televizive.

Antonio Mercero (1969)

Në moshë, ai është mesi i treshes së krijuesve. Gjithashtu një romancier, veprat e tyre bien në sy Jeta e pavëmendshme (2014) y Rasti i grave të vdekura japoneze (2018). Po kështu, shkrimtari ka shkëlqyer në botën e komikeve me titullin e tij Vjollca (2018).

Agustín Martinez (1975)

Ai është më i riu në grup, jo më pak i talentuar. Përveçse romancier - Me vepra të tilla si Mali i humbur (2015) -, Ai është skenarist i serive, ndër të cilat sukses i shkëlqyeshëm Pa kraharor nuk ka parajsë.

Një finalist po aq fitues

Paloma Sanchez-Garnica

Paloma Sanchez-Garnica

Paloma Sánchez-Garnica (1962) fitoi pozitën e finalistes me Ditët e fundit në Berlin, të cilat paraqitur me emrin Fëmijët e zemërimit nën pseudonimin Yuri Zhivago. Recognitionshtë një njohje e merituar, si për karrierën e saj të gjerë, ashtu edhe për cilësinë e komploteve dhe cilësimeve të saj. Punime të tilla si:

 • Arkanumi i madh (2006)
 • Flladi lindor (2009)
 • Shpirti i gurëve (2010)
 • Tre plagët (2012)
 • Sonata e heshtjes (2014)
 • Kujtesa ime është më e fortë se harresa jote (2016, çmimi Fernando Lara i të njëjtit vit)
 • Dyshimi i Sofjes (2019)

Juria e edicionit të 70 -të të Çmimit Planeta

Juria prestigjioze që zgjodhi fituesit e konkursit përbëhej nga:

 • Belén López (drejtor redaktues i Planeta)
 • José Manuel Blecua (filolog dhe akademik spanjoll)
 • Carmen Posadas (shkrimtare)
 • Rosa Regàs (shkrimtare)
 • Fernando Delgado (shkrimtar)
 • Juan Eslava (shkrimtar)
 • Pere Gimferrer (shkrimtar)

Polemika në botën e letërsisë feministe para zbulimit të identitetit të Carmen Mola

Siç u komentua më parë, Karmen Mola ishte bërë një figurë kulti vitet e fundit brenda botës së melodramë Letrare spanjolle. I tillë ishte ndikimi i saj, saqë kolektivi feminist e mbrojti atë si një figurë, një shembull i shquar i një shembulli që duhet ndjekur. Instituti i Grave madje kishte shtuar punën e saj në pjesën e tij të "leximit feminist", një hapësirë ​​që ajo e ndan - ose e ndan - me shkrimtarët e shtatit të Irene Vallejo dhe Margaret Atwood.

Sidoqoftë, dhe me arsye për të kursyer, pasi zbuloi identitetin e vërtetë të personazhit imagjinar, ikona u shemb për shumë përfaqësues të feminizmit spanjollMe Në lidhje me këtë, Beatriz Gimeno - shkrimtare, feministe dhe e cila në atë kohë mbante postin e drejtoreshës së Institutit të Grave - publikoi në profilin e saj në Twitter: “Përtej përdorimit të një pseudonimi femëror, këta djem janë përgjigjur intervistave për vite me radhë. Nuk është vetëm emri, është profili i rremë me të cilin ka marrë lexuesit dhe gazetarët. Mashtruesit ”.

Nga ana e saj, librari madrileniane Mujeres & Compañía Ai deklaroi: "Kontributi ynë në hashtag Carmen Mola, por është Mola më shumë se zotërinjtë nuk e zënë të gjithë. #CarmenMola ”. Pastaj: ata hoqën të gjitha kopjet e veprës së autorit imagjinar nga raftet e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.