Çmimi Planeta 2019 për Javier Cercas. Finalisti: Manuel Vilas

Natën e kaluar Çmimi Planet 2019 që mori shkrimtari Gardhe Javier, me romanin e tij Terra Alta. Finalisti ishte Manuel Villas, me hare. Ne rishikojmë trajektoren e këtyre dy autorëve që kulmojnë pak më shumë me këtë çmim shumë të rëndësishëm vjetor.

Çmimi Planet 2019

El çmim prestigjioz dhe i dhuruar më së miri ekonomikisht nga letrat spanjolle (me 601.000 euro për fituesin dhe 150.250 për finalistin) u dha natën e kaluar në Barcelona në të tijën Botimi i 68-të. me disa polemika ose së paku anasjelltas të interesave midis dy prej grupeve të mëdha botuese të vendit tonë në lidhje me botimin spanjoll. Dhe është që të dy fituesit, Javier Cercas, dhe finalisti, Manuel Vilas, largohen Penguin Random House nga Planet. Sigurisht që është kurioz ose, më mirë, e fillimi publik i luftës tregtare në mbrëmje midis dy gjigandëve botues.

Çmimi Planet kishte qenë autorët shpërblyes thonë më komercialë dhe më të njohurSi Santiago Posteguillo vitin e kaluar, Dolores Redondo ose Javier Sierra, dhe finalistët si Pilar Eyre ose Mara Torres. Y kete vit duket se ka dashur të gjejë një ekuilibër midis vlerës së rreptë letrare dhe asaj tregtare.

Fituesi - Javier Cercas

Shkrimtari dhe kolumnisti Extremaduran, autor ndër të tjerët i Ushtarët e Salaminëska qenë fitues të këtij botimi për romanin e tij Terra AltaKjo është një histori shumë e nxehtë e çështjeve aktuale me temën themelore të proces Katalanisht. Protagonist i saj është Melchor Marín, ish-kriminel i dënuar, konsiderohet hero në sulmet xhihadiste të vitit 2017 dhe që punon si a mosso d'esquadraMë e vërtetë e pamundur, e cila është gjithashtu kurioze.

Marín do të duhet të hetojë një vrasje e trefishtë dhe Cercas mori emrin si pseudonim dhe ndryshoi titullin e romanit që do të paraqitej për çmimin. Qëllimi juaj është një seri e më shumë histori të zhanrit të zi dhe trillim më i pastër.

  • Punime të tjera nga Cercas janë Anatomia e një çasti ose Monarku i hijeve.

Finalisti - Manuel Vilas

Dhe finalisti ishte Manuel Vilas, një shkrimtar nga Huesca, autor i poezisë dhe esesë, si dhe rrëfimit. Ka paraqitur hare, e cila duket të jetë një vazhdim i fenomenit më të shitur dhe letrar të vitit të kaluar që ishte Ordesa, një vepër autobiografike që është përkthyer tashmë në një duzinë gjuhësh. Në hare kemi një narrator i cili është a shkrimtar i moshës mesatare, i cili vajton për kalimin e kohës dhe humbjen e njerëzve të dashur. Prandaj, provoni shpëtuar nga depresioni dhe bën sikur thjesht bëhet i lumtur.

Vilas gjithashtu hyri në çmim me një pseudonim, ajo e aktores suedeze Viveca Lindfors, dhe me një titull tjetër për romanin: Ashtu siç ishim.

  • Më shumë punë nga Vilas janë Spanja, dhurata me shkëlqim o Lou Reed ishte spanjoll.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.