Rudyard Kipling. Përvjetori i vdekjes së tij. fraza të zgjedhura

Rudyard Kipling Ai vdiq në një ditë si sot në 1936 në Londër. Është një nga autorë të mëdhenj në gjuhën angleze, si për tregimet dhe rrëfimet e tij ashtu edhe për poezinë e tij. Ai ishte gjithashtu një figurë e diskutueshme për idetë e tij imperialiste dhe i kaloi vitet e para të fëmijërisë në Indi. Por ajo që na ka mbetur është një vepër me disa nga titujt më të njohur në historinë e letërsisë, si p.sh. Libri i xhunglës, Kim o Kapitenët e patrembur. Sot për të kujtuar se shkon kjo zgjedhja e frazës nga ato punime.

Rudyard Kipling - Fraza të zgjedhura

drita që fiket

 • Ju duhet të mësoni të falni një njeri kur ai është i dashuruar.
 • Ne jemi të gjithë ishuj që bërtasin gënjeshtra ndaj njëri-tjetrit përmes deteve të keqkuptimit.
 • Bota është shumë e bukur, dhe shumë e tmerrshme, dhe nuk i intereson jeta jote, e imja apo e ndonjë tjetër.
 • Unë kam shkrepset dhe squfurin e mi dhe do ta bëj vetë ferrin tim.
 • Është e vështirë të jetosh vetëm në errësirë, të ngatërruar ditën dhe natën; duke rënë për të fjetur nga lodhja e plotë në mesditë dhe duke u zgjuar i shqetësuar në të ftohtin e agimit.

Libri i xhunglës

 • Paketa duhet të jetë e vetëdijshme për gjithçka. Ju duhet t'i tregoni atij këtë këlysh njeriu. E keni ende vendimin e vendosur për të qëndruar me të?
 • Hesht, dashuria ime, se nata rritet.
 • Keni aq besim tek vetja sa jeni absolutisht të pakujdesshëm. Edhe një provë që ju i përkisni racës njerëzore. Duhet të jesh i kujdesshëm.
 • Nuk ka kuptim të jesh burrë nëse nuk e kuptoj gjuhën që përdorin burrat.
 • Zemra juaj është e madhe dhe gjuha juaj e shkathët. Midis dy gjërave do të shkoni shumë larg.
 • Keni aq besim tek vetja sa jeni absolutisht të pakujdesshëm. Edhe një provë që ju i përkisni racës njerëzore. Duhet të jesh i kujdesshëm.
 • Bishat e dinë që njeriu është kafsha më e pambrojtur në natyrë. Nuk është një pre e denjë për një gjahtar që mburret se është një.
 • Një gënjeshtar gënjen vetëm kur ai beson se ata do ta besojnë atë.
 • Mos u zemëroni. Kjo është me të vërtetë frikaca më e keqe.
 • Në Xhungël, edhe krijesat më të vogla mund të jenë pre.
 • Flini i qetë dhe të mos ketë të qara, të mos ketë ëndrra që mbushin detin me hidhërim.
 • Sepse forca e tufës është te ujku dhe forca e ujkut është në tufë.
 • Tani ti vërtet je burrë. Ju nuk jeni më një këlysh njerëzor. Nuk ka më vend për ju në Xhungël. Lërini lotët të rrjedhin, Mowgli.

Kapitenët e patrembur

 • Sa për mua, dua lirinë ose vdekjen.
 • Burrat që janë mësuar të hanë në tavolina të vogla gjatë stuhive të tmerrshme kanë zakone shumë të pastra dhe delikate.
 • Zemra juaj do të thyhet nga kaq shumë të qara. Zoti e di që edhe unë kam arsyet e mia për të qarë dhe nuk...
 • Është e kotë të më ndalosh të bëj atë që dua… Të rinjtë janë gjithmonë kaq të sjellshëm me të moshuarit dhe të moshuarit janë gjithmonë kaq të gatshëm ta vlerësojnë këtë mirësjellje.
 • Të rinjtë e pashëm në bord, si unë, si ju, Manuel dhe Pennsy, janë grupi i dytë. Ne hamë pasi të kenë mbaruar të parat. Ata janë peshq të vjetër, të vegjël dhe të rrudhosur. Prandaj u shërbehet së pari, gjë që nuk e meritojnë.

Kim

 • Nuk ka mëkat aq të rëndë sa injoranca. Gjithmonë mbani mend këtë.
 • Nuk mund të zgjedhësh Çlirimin dhe në të njëjtën kohë të mbetesh skllav i kënaqësive të jetës.
 • Edukimi, nëse është i mirë, është bekimi më i madh. Përndryshe është e kotë.
 • Burrat janë si kuajt. Ndonjëherë ata kanë nevojë për kripë dhe nëse nuk e gjejnë në grazhd, do të shkojnë dhe do ta lëpijnë nga toka.
 • Toka ishte e mirë, tokë e pastër: jo barërat e këqija, të cilat për faktin e të jetuarit janë tashmë në gjysmë të rrugës drejt vdekjes, por tokë plot shpresë që përmban farën e gjithë jetës.
 • Ata që pyesin në heshtje në heshtje janë të uritur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)