Ajo dhe macja e saj: Makoto Shinkai dhe Naruki Nagakawa

Ajo dhe macja e saj

Ajo dhe macja e saj

Ajo dhe macja e saj është romanizimi i filmit të shkurtër të animuar Kanojo të kanojo jo neko (1999), prezantuar nga regjisori japonez Makoto Shinkai, krijues i veprave si p.sh 5 centimetra në sekondë o Emri juaj. Versioni letrar u botua nga Kanzen në vitin 2013. Kjo shfaqte Shinkai si skenarist; megjithatë, libri u shkrua nga Naruki Nagakawa.

Titulli Ajo dhe macja e saj Ishte filmi i parë i shkurtër solo për regjisorin Makoto Shinkai, i cili luajti të gjitha rolet krijuese dhe teknike brenda produksionit. Falë filmit të tij të vogël të shkurtër që zgjati vetëm pesë minuta, ai fitoi çmimin DoGa CG Animation Contest në vitin 2000, i cili i hapi dyert botës për ta bërë atë një nga animatorët më të mirë në këtë fushë.

Përmbledhje e Ajo dhe macja e saj

një det fjalësh

Ashtu si në shkurtesën origjinale, Ajo dhe macja e saj fillon kur një grua e re japoneze e quajtur Miyu shpëton një kotele të gjetur në një kuti kartoni. Një ditë pranvere me shi, Chobi po përpiqej të mbijetonte jashtë kur ajo shfaqet dhe e çon në shtëpi. Në momentin që macja ekspozohet ndaj ngrohtësisë së çatisë së saj njerëzore, ajo fillon të shprehë ndjenja të buta për atë që i shpëtoi jetën.

Ndërsa Chobi bëhet transmetuesi i një përmbledhjeje të shkurtër të jetës së tij me Miyu dhe dashurisë së tij për të, protagonisti njerëzor flet për konfliktet e saj profesionale dhe sentimentale. Kjo Është një histori dashurie e treguar dy herë, por nuk është e vetmja që ekziston brenda librit. Një nga veçoritë e kësaj vepre është se bëhet fjalë për katër histori që duken të pavarura, por që do të bashkohen në pika të caktuara të komplotit.

"Lulet e para"

lulet e para është titulli i një historie tjetër që del nga rrëfimi i parë. Me këtë rast historitë që tregohen janë ato të Reinës dhe të vogëlushes Mimi, maces së saj.. Këta personazhe shfaqen në mënyrë sporadike gjatë gjithë komplotit origjinal, kështu që lexuesit janë disi të njohur me ta. Ndryshe nga Miyu, e cila është një vajzë e re shumë e kompozuar, Reina është me temperament.

Sjellja ndonjëherë e çrregullt e protagonistit - i cili është shoku i klasës së Miyu-t në art - i ka rrënjët në një familje jofunksionale dhe në një të kaluar komplekse dhe të dhimbshme. Në mënyrë të ngjashme, Mimi është një kotele rrugësh, e cila ka vuajtur të këqijat e një jete të pastrehë. Së bashku, të dy transmetuesit mësojnë të mbështeten tek njëri-tjetri dhe të përballen me mjedisin.

"Përgjumja dhe parajsa"

Me këtë histori pësohet një ndryshim tjetër drejtimi. Me këtë rast, zërat që tregojnë historinë e tyre janë ata të Aoi dhe Cookie. Nga njëra anë, e para është një vajzë që vuan nga agorafobia për shkak të ngjarjeve tragjike të së kaluarës së saj. Për ta ndihmuar atë të kapërcejë këto trauma, ata i japin asaj Cookie, një kotele që, me kalimin e kohës dhe pavarësisht ngurrimit të protagonistit të parë, i futet fshehurazi në zemrën e saj.

Pak nga pak, Aoi arrin të kapërcejë ato ngjarje që e mundojnë falë shoqërisë së maces së saj. Në të njëjtën kohë, e reja dhe kafsha e saj e përkëdhelur takohen me Reinën dhe Mimin, e cila ndërthur historitë për t'u kthyer në një moment në historinë kryesore.

"Temperatura e trupit"

temperaturën e trupit është historia e katërt dhe e fundit brenda Ajo dhe macja e saj. kjo ndjek jetën e një plake të quajtur Shino. Gruaja jeton vetëm derisa, një ditë, ajo adopton Kuro, një mace. Ai ka kohë që rri nëpër rrugë dhe mendon se si do të jetë jeta për macet shtëpiake, pasi është mik me të gjithë shoqëruesit e lartpërmendur gëzof dhe i di historitë e tyre.

Në kohën kur Shino dhe Kuro takohen dhe miqësia e tyre zhvillohet, lexuesi ka mundësinë të shohë sesi ndërthuren të gjitha historitë falë maceve. Në të njëjtën kohë, kjo siguron një fund plot butësi që përfaqëson jo vetëm dashurinë për kafshët, por edhe pastërtinë e dashurive më besnike të mishëruara në formën e një kafshë shtëpiake.

Një histori me tetë zëra

Pena e Naruki Nagakawa-s bën Ajo dhe macja e saj një libër tërheqës i shkruar me ndjeshmëri dhe një hollësi të theksuar shumë tipike për kulturën japoneze. Përtej historive të të gjithë protagonistëve, vepra paraqet sesi dashuria më e pafajshme bën që katër gra të përmirësohen si qenie njerëzore falë shoqërisë së një koteleje..

Ky është një mesazh i fuqishëm: macet janë miq të shkëlqyer, pjesë e familjes dhe madje një strehë kur bota shpërbëhet.

Mbi artin e Elës dhe maces së saj

Kopertina që arriti në Perëndim me dorën e shtëpisë botuese Duomo është punuar nga ilustruesi Tahnee Kelland. Ajo tregon një grua të re që mban figurën e një mace që nuk mund të shihet. Në vend të kësaj, silueta është e mbuluar nga lule të bukura. Sipas artistit, Kjo vepër përfaqëson humbjen e një njeriu të dashur dhe është emërtuar Mungon pjesë në zemrën time.

Versioni origjinal japonez i kopertinës së Ajo dhe macja e saj tregon Miyu duke shijuar kafen dhe duke u përqafuar me Chobin. Edhe pse të dyja kopertinat shquhen për bukurinë e tyre, origjinali priret drejt rregullsisë dhe perfeksionit, ndërsa versioni i mëvonshëm flet për një ndjenjë të karakterizuar nga eterja.

Për autorët

Makoto Shinkai

Makoto Niitsu ka lindur në vitin 1973, në Koumi, prefektura Nagano, Japoni. I diplomuar nga Universitetet Chūō dhe Osaka, Ky është një regjisor, artist manga, shkrimtar, producent, aktor zanor dhe animator japonez.. Ai njihet ndërkombëtarisht për produksione si p.sh Udhëtoni për në Agarta (2011), Kopshti i fjalëve (2013), Koha me ju (2019) ose Suzume no Tojimari (2022).

Gjatë gjithë karrierës së tij, Shinkai ka marrë vlerësime shumë pozitive për punën e tij. kasetë tuaj Emri juaj (2016) u vendos si një nga filmat me fitimet më të larta në portofolin japonez, duke arritur kështu famë ndërkombëtare, si dhe përshtatje me manga dhe një seri romanesh të lehta që kanë për detyrë të zgjerojnë universin e materialit burimor.

Naruki Nagakawa

Naruki Nagakawa

Naruki Nagakawa

Naruki Nagakawa ka lindur në vitin 1974, në Aichi, Japoni. Kjo është një skenarist dhe shkrimtar japonez i njohur për huazoni stilolapsin tuaj për të përshtatur materiale si video lojëra, anime dhe manga. Gjithashtu, ai është i famshëm për mbulimin e një shumëllojshmërie të gjerë të zhanreve dhe audiencave në punën e tij. Veprat e tij më të njohura përfshijnë Kalorësi i frikësuar Xechs (2010), Shiroi Majo (2014), dhe Princi i hapit (2016).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.